جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5275

 معاون وزير نفت مطرح كرد:
 استقبال ايران از مشارکت شرکت هاي بزرگ چيني  

 
معاون وزير نفت، چين را يک شريک قابل اعتماد براي ايران دانست و گفت: ايران از مشارکت شرکتهاي توانمند چيني در توسعه ميدانهاي نفت و گاز ايران در شرايط رقابتي استقبال مي کند.به گزارش شانا، اميرحسين زماني نيا در ديدار با ژانگ يوژينگ معاون سازمان ملي انرژي چين، با اشاره به اين که قدمت روابط 2 کشور به بيش از يکصد سال مي رسد، افزود: چين يک شريک راهبردي براي ايران است و ما به دنبال توسعه و گسترش روابط با اين کشور هستيم.

وي با بيان اين که روابط سياسي ايران و چين در بهترين حالت قرار دارد و با اشاره به اين که چين در مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 در کنار ايران قرار داشت، تصريح کرد: همکاري اين کشور در توسعه صنعت نفت ايران موثر بوده است.

معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت ضمن قدرداني از حضور شرکتهاي چيني در پروژه هاي نفت و گاز ايران در دوران تحريم، اظهار کرد: اميدواريم همکاري ميان 2 کشور پس از اجرايي شدن برجام به صورت تساعدي در بخشهاي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي افزايش يابد.

زماني نيا با بيان اين که تفاهمنامه اي که قرار است امروز ميان دو کشور امضا شود قرار بود همزمان با سفر شي جين پينگ، رئيس جمهوري چين به تهران امضا شود اما به دليل نهايي نشدن تفاهمنامه امروز امضا مي شود، تصريح کرد: يادداشت تفاهمي که امروز امضا مي شود، درباره زمينه هاي همکاري بلندمدت و توسعه نفت و گاز و همچنين افزايش برداشت نفت خام و ميعانات گازي از سوي شرکتهاي چيني است.

وي با اشاره به اينکه 11 درصد از کل نفت وارداتي چين در سال 2011 از سوي ايران تامين شده است، اظهار اميدواري کرد: اميدواريم به اين درصد با توافقهاي بلندمدتي که امروز به امضا مي رسد، افزايش پيدا کند.

ايران نقش مهمي در تضمين امنيت انرژي جهان دارد

همچنين ،معاون سازمان ملي انرژي چين از گسترش همکاري با ايران استقبال کرد و گفت: ايران نقش مهمي در تأمين انرژي مورد نياز جهان دارد.

ژانگ يوژينگ در ديدار با اميرحسين زماني نيا معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت با اشاره به اين که ايران دارنده بزرگترين ذخاير نفت و گاز جهان است، افزود: با توجه به اين حجم از ذخاير، ايران نقش مهمي در تأمين و امنيت انرژي جهان دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي