جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/03/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5282

 خبــــر 

 دکتر لاريجاني در مراسم اختتاميه مجلس نهم:

قانون حکم ناموس نظام را دارد

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در ارزيابي کلي، انقلاب حرکتي تکاملي داشته، گفت: مجلس نهم نيز يکي از ارکان نظم بخشي به اين تکامل بود.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در نشست علني مجلس شوراي اسلامي در نطق پاياني اجلاسيه چهارم با تبريک روز مقاومت و روز دزفول گفت: جلسه پاياني مجلس نهم فرا رسيد و اين مجلس در مقطع حساسي از انقلاب طلوع و غروب کرد، ‌چنانچه تغيير دولت، مذاکرات هسته‌اي، بحران‌هاي منطقه‌اي در کشورهاي يمن، عراق، بحرين و سوريه و همچنين مشکلات اقتصادي داخلي در اين دوره ظهور داشت.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در ارزيابي کلي، انقلاب حرکتي تکاملي داشته و مجلس نهم نيز يکي از ارکان نظم بخشي به اين تکامل بود، ادامه داد: مي‌توان با سعدي شاعر بلند مقدار همصدا شد؛ «مجلس تمام گشت و به آخر رسيد عمر، ما همچنان در اول وصف تو مانده‌ايم»؛ لذا دل مشغولي همه ما نمايندگان در وصف انقلاب و آينده همچنان باقي است و بايد با نفسي تازه در اين راه مجاهدت کنيم.

دکتر لاريجاني ادامه داد: گرچه در همه اين ادوار برخي قوانين مناسب نيز تصويب شد اما در چند زمينه اساسي نقايص جدي وجود داشت که اولين آن عدم توجه به دين مبين اسلام بود که در آن بسياري موارد با احکام مخالفت مي‌شد، همچنين عدم توجه به منافع ملي و عزت ملي و وادادگي در برابر بيگانگان وجود داشت که نمونه آن تصويب قانون کاپيتولاسيون بود.

رئيس قوه مقننه تصريح کرد: عدم ارتباط با مردم و خواست آن‌ها و نيز برگزاري انتخابات دروغين و بدون اتکاء به رأي ملت صورت مي‌گرفت به گونه‌اي که مرحوم شهيد مدرس (ره) در تهران گفت حداقل خودم که يک رأي به خودم داده بودم.

وي در ادامه با بيان اينکه پس از انقلاب شرايط مجلس متفاوت شد، تاکيد کرد: امام از بررسي تاريخ گذشته ايران در خصوص مجالس، تکيه جدي را بر مجلس گذاشت و آن را در بالاترين مقام قرار داد و فرمود من تکرار مي‌کنم مجلس بالاترين مقام در کشور است و اگر مجلس رأي داد و شوراي نگهبان هم آن را تائيد کرد هيچکس حق ندارد راجع به آن بگويد البته رأي خودش را بگويد اما اگر بخواهد فساد کند و به مردم بگويد شوراي نگهبان کذا و مجلس کذا، مفسد است و بايد به عنوان مفسد في‌الارض تحت تعقيب باشد چرا که اين مجلس ماحصل خون جمعيتي است که وفادار به اسلام بوده و عصاره مردم است و فراهم آمدن آن از الله اکبرهاي مردم است. رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه امام اين سخنان را در مقابل رئيس جمهور وقت بني صدر که مرتبا عليه مجلس موضع مي‌گرفت؛ بيان فرمودند، گفت: امام (ره) قوه مجريه گستاخ نسبت به قانون را تحقير مي‌نمود تا مجلس براي هميشه در رأس تصميم‌گيري کشور قرار داشته باشد و اشتباهات گذشته تاريخ تکرار نشود.

دکتر لاريجاني در ادامه افزود: ثانيا قانون نزد رهبر انقلاب در حکم ناموس نظام بود که هيچ بديلي براي استواري نظام ندانست، لذا امام تخطي از قانون و تخريب مجلس را در حد مفسد في الارض معرفي مي‌کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي