جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5295

 معادلات انرژي 

 خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان تکميل مي‌شود

وزير نفت پاکستان گفت:خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان تا سال 2018 تکميل خواهد شد.به گزارش تسنيم به نقل از پايگاه خبري ديلي تايمز، شاهد خاقان عباس، وزير نفت پاکستان در تشريح عملکرد دولت پاکستان در طي 3 سال گذشته به خبرنگاران گفت، خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان تا سال 2018 تکميل خواهد شد، در حالي که پروژه تاپي تا ژانويه 2020 تکميل مي شود.

خواجه آصف، وزير آب و نيروي پاکستان نيز گفت، کمبود برق براي مصارف داخلي در پاکستان از 15 ساعت به 6 يا 7 ساعت کاهش يافته است و اين رقم در دسامبر امسال باز هم کاهش خواهد يافت.وي افزود، حدود 10 هزار و 400 مگاوات برق تا سال 2018 به شبکه برق ملي پاکستان اضافه خواهد شد.

کانال پرداخت بدهي پالايشگاه‌هاي هندي به ايران تغيير کرد

پالايشگاه‌هاي هند در پي تاخير در يک کانال بانکي براي پرداخت بدهي ايران، به بانک دولتي هند و بانک EIH آلمان روي برده اند تا روند پرداخت ميلياردها دلار از بدهي نفتي به تهران را تسريع کنند.

به گزارش ايسنا، پالايشگاه‌ها در هند که بزرگترين خريدار نفت ايران پس از چين است، پس از اينکه کانالهاي بانکي و بازرگاني پس از رفع تحريمهاي بين المللي در ژانويه گشوده شد، ماه گذشته تسويه حدود 6.6 ميليارد دلار بدهي نفتي به ايران را ازسرگرفتند.

نخستين پرداخت در ماه ميلادي گذشته توسط بانک دولتي يونيون هند از طريق هالک بانک ترکيه انجام گرفت. هالک بانک پيش از اينکه تحريمهاي اروپايي عليه تهران در فوريه سال 2013 تصويب شود، يکي از کانالهاي مورد استفاده براي پرداخت پول واردات نفت ايران بود.

اما به گفته منابع آگاه، يونيون بانک چند روز پيش از آغاز پرداخت بدهي پالايشگاه‌ها، از آنها خواست محدوديت اعتبار يا سپرده‌شان به روپيه را افزايش دهند که پالايشگاه‌ها را نسبت به تاخير در پرداخت بدهي‌شان نگران کرد.

پرداخت به موقع بدهي ايران نه تنها براي تامين نفت خام در آينده اهميت دارد بلکه به شرکتهاي هندي در سرمايه گذاري در ايران کمک مي‌کند و روابط تجاري ميان تهران و دهلي نو را تحکيم خواهد کرد.

منابع آگاه در دولت و شرکتهاي هندي به رويترز اظهار کردند پالايشگاه‌ها از ژوئن در حال پرداخت بدهي خود از طريق بانک دولتي هند (SBI) و EIH آلمان هستند که سريعتر انجام مي‌شود زيرا حسابهاي اصلي بيشتر پالايشگاه‌ها در بانک دولتي هند است.

يک مقام بلندپايه در يونيون بانک هند تاييد کرد که اين بانک ديگر در پرداخت بدهي ايران همکاري نمي‌کند اما حاضر به ارايه جزييات بيشتر نشد.هالک بانک ترکيه و EIH آلمان هم در اين باره اظهارنظر نکرده اند.

ماه گذشته شرکت دولتي پالايشگاه و پتروشيمي مانگلور (MRPL)، شرکت نفت هند و هندوستان پتروليوم مجموعا 770 ميليون يورو از بدهي خود را از طريق يونيون بانک و هالک بانک به شرکت ملي نفت ايران تسويه کردند. تاکنون پالايشگاه‌هاي دولتي هند در تسويه بدهي نفتي به ايران پيشرو بودند و پس از اينکه بانک مرکزي هند براي پالايشگاه‌ها سقف هفتگي براي خريد ارز به منظور پرداخت بدهي ايران تعيين کرد، قصد دارند زودتر بدهي خود را تسويه کنند.

هند با هدف جلوگيري از فشار بر ارزش روپيه، سقف خريد هفتگي دلار براي پالايشگاه‌ها را 500 ميليون دلار تعيين کرده است.

بر همين اساس، شرکت اسار اويل در ماه ژوئن تسويه حدود 260 ميليون دلار بدهي در هفته را آغاز کرد و پس از آن شرکت MRPL حدود 200 ميليون و شرکت نفت هند حدود 30 ميليون دلار را تسويه کردند در حاليکه باقي بدهي تسويه شده مربوط به شرکت HPCL بود.

به گفته منابع آگاه، از ابتداي ماه ميلادي جاري تاکنون شرکتهاي MRPL و نفت هند حدود 330 ميليون دلار از بدهي خود را از طريق بانک EIH تسويه کردند. اسار اويل که بزرگترين مشتري هندي نفت ايران است، حدود سه ميليارد دلار بدهي دارد و تنها 100 ميليون دلار از اين ميزان را تسويه کرده است.

تداوم روند افزايش توليد در ميدان‌هاي مشترک

ميانگين توليد نفت ميدان مشترک پايدار غرب در سال 95، از مرز 30 هزار بشکه در روز گذشته است.

به گزارش شانا، ميانگين توليد روزانه نفت خام ميدان پايدار غرب که در سال 94 بالغ بر 25 هزار بشکه بوده، امسال به 30 هزار بشکه افزايش يافته است. توليد بيش از 30 هزار بشکه اي نفت خام از ميدان پايدار غرب در حاليست که بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوي شرکت ملي نفت ايران، سهم کشورمان از اين ميدان که با ميدان جبل الفوقي عراق مشترک است، تنها 11 درصد است و 89 درصد اين ميدان در طرف عراقي قرار دارد.

بر پايه اين گزارش، در عراق و در مجاورت ميدانهاي دهلران، آبان و پايدارغرب، ميدانهاي بزرگان (بوزرقان)، ابوغريب و جبل الفوقي واقع شده اند که از اين ميان، ميدانهاي دهلران و آبان با ميدان ابوغريب و ميدان پايدار غرب با ميدان جبل الفوقي مشترکند.

عراق، طرح توسعه عظيمي را براي افزايش توليد نفت خام از سه ميدان بزرگان، ابوغريب و جبل الفوقي در نظر گرفته است که اين طرح با همکاري شرکت چيني CINOOC و شرکت ترکي TPAO در دست اجراست و عمده هدفگذاري افزايش توليد نيز قرار است از محل ميدان بزرگان که کاملا غيرمشترک و متعلق به کشور عراق است، محقق شود.

ابراهيم سخاوتي، رئيس برنامه ريزي و هماهنگي مديريت توليد شرکت نفت مناطق مرکزي ايران نيز با اشاره به توليد حداکثري از ميدانهاي مشترک اين شرکت، در مورد ميدان پايدارغرب توضيح داد: امسال توليد روزانه اين ميدان، از مرز 30 هزار بشکه گذشته و براي افزايش اين ميزان توليد تا 32 هزار بشکه در روز تا پايان سال برنامه ريزي شده است.

وي با اشاره به روند افزايش توليد اين ميدان در سالهاي اخير عنوان کرد: متوسط توليد روزانه اين ميدان در سال 91 و در اوج تحريمها، 21 هزار بشکه بود که با تمهيدات انديشيده شده طي سالهاي اخير، اين ميزان توليد هم اکنون به بيش از 30 هزار بشکه افزايش يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي