جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5296

 مجتمع خاتم چهارمحال وبختياري در روستاي شيخ شبان بهره برداري شد 

 شهركرد – بهار عبدالغني

مجتمع خاتم چهارمحال وبختياري در مهد خاتم استان در روستاي شيخ شبان از توابع شهرستان بن به بهره‌برداري رسيد. مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال وبختياري افزود: دراين مجتمع تمام مراحل توليد خاتم انجام مي شود. بهمن عسگري سوادجاني افزود: براي تجهيز اين مجتمع يک ميليارد و 200ميليون ريال اعتبار ملي از محل توسعه و تجهيز کارگاه هاي صنايع دستي اختصاص يافته است.

وي گفت: با راه اندازي اين مجتمع زمينه اشتغال 100 نفر به صورت مستقيم فراهم شده و علاوه بر کوتاه شدن دست واسطه ها، وابستگي هنرمندان استان به ساير استان درهنر صنعت خاتم کم مي شود.

عسگري سودجاني اظهار داشت: تاکنون هنرمندان خاتم کار استان به صورت کارگاه هاي خانگي فعاليت مي کردند و توليدات اين هنرمندان براي انجام کارهاي نهايي به استان اصفهان ارسال مي شد که از اين پس همه فرايندهاي توليد خاتم در استان اجرا مي شود.

وي همچنين با اشاره به سابقه 50 ساله توليد خاتم در شيخ شبان از توابع شهرستان بن در چهارمحال و بختياري بيان داشت: بسياري از خاتم کاران، فروشندگان و توليدکنندگان مطرح خاتم در اصفهان، از اهالي شيخ شبان هستند.

به گفته وي، اکنون 80 کارگاه خانگي توليد خاتم و گل بندي در شيخ شبان فعال است که تمامي توليدات آنها به استان هاي اصفهان، فارس و تهران ارسال مي شود.

هنر خاتم يکي از هنرهاي زيبا و ماندگار تاريخ صنايع دستي ايران است که از ديرباز هنرمندان فلات مرکزي ايران از جمله اصفهان به آن مشغول بوده و اين هنر از اصفهان به چهارمحال و بختياري منتقل شده است.

هم اکنون بيش از‎ 400نفر در چهارمحال و بختياري در رشته خاتم‌کاري فعال مي کنند و سالانه بيش از ‎ 300هزار گل يا قامه خاتم در استان توليد و روانه بازار مي کنند.

ارزش افزوده محصول خاتم ‎ 300درصد است و مواد اوليه اين محصول شامل چوب، استخوان، سيم مسي و مفتول است.

روستاي شيخ شبان از توابع شهرستان بن در30 کيلومتري مرکز چهارمحال و بختياري واقع شده است.

16 تا 22 خردادماه به عنوان هفته صنايع دستي نام‌گذاري شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي