جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5314

 خبرها 

 دغدغه درمان اعتياد کم بضاعتان؛ بودجه‌هايي که جايي ديگر هزينه مي‌شوند

درمان اعتياد کم بضاعتان هميشه از دغدغه هايي به شمار مي‌رود که بايد مسئولان نسبت به آن حساس باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،درمان اعتياد کم بضاعتان هميشه از دغدغه هايي به شمار مي‌رود که بايد مسئولان نسبت به آن حساس باشند.

در گذشته که برخي پول کافي براي درمان نداشتند، نمي توانستند خود را از منجلاب خارج کرده و به زندگي عادي بازگردند، به همين علت در اواخر سال 92 در برنامه بوجه کشور، بودجه اي براي اين افراد اختصاص يافت.

مقرر شد تا اين هزينه در قالب بيمه درمان اعتياد به افرادي که هزينه درمان ندارد، اعطا شود. البته اين دستورالعمل اجرايي بيمه اعتياد براي سال 93 آماده نشد و بودجه‌اي که براي اين افراد اختصاص يافته بود، در خزانه وزارت رفاه ماند.

*آئين‌نامه اجرايي بيمه معتادان به زودي نهايي مي‌شود

پرويز افشار، معاون کاهش تقاضاي ستاد مبارزه با مواد مخدر در تيرماه 94 عنوان کرد: در تاريخ فروردين 94 موفق شديم با سازمان بيمه سلامت تفاهم کنيم. براساس اين تفاهم امسال بايد اين برنامه به همه گروه‌هاي معتادان وتمامي مراکز درماني مجاز يعني مراکز دولتي، خصوصي و غيردولتي شامل NGO ها تعميم يايد. به شرط آن که اين مراکز از يکي از دستگاه‌هاي مجاز يعني بهزيستي يا وزارت بهداشت مجوز دريافت کرده باشد. وي خاطرنشان کرد:نهايتا موفق شديم؛ مصوب 23 فروردين 94 را به شواي عالي بيمه برده و براي آن مصوبه بگذرانيم. همچنين به افزايش 10 درصدي تعرفه مراکز درمان اعتياد که در طول سه سال گذشته، افزايش تعرفه نداشتند؛ کمک کنيم. جلسه اي هم با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و سازمان بيمه سلامت داشتيم که طي آن 50 درصد آيين نامه اجرايي بيمه معتادان نهايي شد و 50 درصد مابقي آن نيز به زودي نهايي خواهد شد.

*درمان اعتياد بايد براساس تعرفه دولتي اعمال شود

افشار تصريح کرد: براساس مصوبه، مراکز درماني که متقاضي افزايش تعرفه هستند و اين امکان به آنها داده مي‌شود؛ بايد خدمات درمان اعتياد را براساس تعرفه دولتي اعمال کنند نه براساس تعرفه بخش خصوصي و مابه‌التفاوت آن را هم مراکز بايد به عنوان کمک به بيمار تلقي کنند و وجهي بابت مابه‌التفاوت بخش خصوصي و دولتي نبايد از بيماران کم بضاعت گرفته شود. معاون کاهش تقاضاي ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مکانيسم اجراي طرح بيمه معتادان به اين صورت است که در دل کميته‌هاي نظارت بر درمان، استان‌ها با عضويت دبيرخانه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان و نمايندگاني از وزارت بهداشت، سازمان بهزيستي و با دعوت از سازمان بيمه سلامت نيز براساس شيوع اعتياد در هر استان و هر شهرستان تعدادي از مراکز براي انعقاد قرارداد با بيمه انتخاب مي‌شوند.

وي خاطرنشان کرد: اين مراکز عمدتا بايد در بافت‌هاي حاشيه شهرها، بافت‌هاي کم برخوردار يا بافت‌هاي پرخطر واقع شده باشند که به هر کدام از اين مراکز سهميه‌اي براي درمان معتادان از طريق بيمه داده مي‌شود.

افشار با اشاره به سامانه‌اي که اطلاعات معتادان کم‌بضاعت، بي‌بضاعت، مبتلا به HIV، هپاتيت يا معتادان خياباني در آن ثبت مي‌شود، گفت: اين افراد تا سقف سهميه‌اي که برايشان در نظر گرفته شده مي‌توانند، از پوشش بيمه‌اي استفاده کنند و ديگر ضرورتي ندارد که معتادان بي‌بضاعت نگران هزينه درمان خود باشند، زيرا بخش قابل توجهي از اين هزينه‌ها را بيمه پرداخت کرده و بخش ديگري از آن به صورت فرانشيز توسط فرد پرداخت مي‌شود.

*هزينه شدن بودجه 30 ميلياردي بيمه اعتياد در جاهاي ديگر

در سال 94 دستورالعمل تهيه شد اما در اوايل زمستان بود که سخنگوي ستاد مبارزه با موادمخدر نسبت به عدم اختصاص بودجه انتقادهايي داشت.

پرويز افشار، سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر با انتقاد از عدم تخصيص بودجه مصوب 30 ميلياردي بيمه معتادان در سال‌هاي 92 و 93 گفت: اين بودجه‌ها در جاهايي غير از محل اصلي خود هزينه شده است.

پرويز افشار با بيان اينکه نمي‌داند اين بودجه در کجا هزينه شده است گفت: از بودجه 30 ميلياردي امسال نيز تاکنون 10 تا 12 درصد تخصيص داده‌اند که اميدواريم به مانند سنوات قبل بقيه بودجه در جاي ديگري هزينه نشود.

افشار در پاييز 94 گفت: اين بودجه در سنوات قبل جذب نشد و به سمت نيازهاي ديگر بيمه سلامت رفت. در سال 94 اين آيين‌نامه را بازنگري کرديم و محدوديت سني و جنسي آن را برداشتيم و قرار شد پذيرش در مراکز خصوصي هم انجام شود. در حال حاضر درمان اعتياد از طريق پوشش‌هاي بيمه‌اي در 16 استان کشور در مراکز درماني دولتي در حال اجراست و انتظار داريم توسعه يابد.

*بيمه درماني به تمامي معتادان تعلق مي گيرد

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت هاي مردمي ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: با اقدامات صورت گرفته، بيمه درماني به تمامي معتادان تعلق مي گيرد.

وي افزود: ايجاد پوشش بيمه درمان اعتياد که متاسفانه عليرغم صراحت قانوني که از سال 89 ابلاغ شده بود، تاکنون زمينه اجرايي پبدا نکرده است، اما در سال جاري اقدامات خوبي براي بيمه درماني معتادان انجام شده است.

وي تصريح کرد: با تصويب اين قانون، زمينه اي فراهم شده بود که افرادي که مصرف کننده موادمخدر هستند، از خدمات بيمه درماني بهره مند شوند اما هيچ اقدامي در اين راستا صورت نگرفته بود.

وي اضافه کرد: به رغم تامين بودجه توسط دولت و مجلس شوراي اسلامي در سال 92 تا 94 ،بودجه آن جذب نمي شد، به همين دليل در سال 94 با پيگيري جدي از سوي مجمع تشخيص مصلحت نظام، استفساريه اي انجام شد و از طريق سازمان مديريت برنامه ريزي به سازمان بيمه سلامت ايران ابلاغ شد که اين بودجه متعلق به بيمه شدگان سازمان بيمه سلامت و قشر خاصي نيست بلکه براي همه افراد معتاد بدون بيمه است.

افشار خاطرنشان کرد: هفته گذشته ابلاغيه بيمه درماني معتادان به دبيرخانه شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر سراسر کشور ابلاغ شده، اگرچه پيش از اين محدود به گروه خاصي بود ولي اکنون به تمامي گروههاي سني و جنسي معتادان تعلق مي گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي