جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5316

 خبرهاازعالم علم 

 دبيرعلمي پنجمين سمينارژنتيک:

شيوع بيماري هاي متابوليک در ايران پنج برابر دنيا

دبير علمي پنجمين سمينار کشوري مشاوره ژنتيک و نقش آن در پيشگيري از معلوليت ها گفت: شيوع بيماري هاي متابوليک در دنيا يک در پنج هزار کودک و در ايران يک در هزار کودک است.

دکتر شهلا فرشيدي در گفت و گو با ايرنا با بيان اينکه در حوزه اين بيماري ها وضعيت مناسبي نداريم، گفت: ازدواج خويشاوندي مهمترين دليل افزايش بيماري هاي متابوليک در ايران است.

فوق تخصص بيماري هاي متابوليک اظهار کرد: به همين دليل شيوع اين بيماري ها در کشور ما نسبت کشورهاي اروپايي و آمريکايي، بسيار بالاتر است بنابراين بايد اقدام اساسي به منظور کاهش اين ميزان ابتلا صورت گيرد.

فرشيدي به وضعيت بيماري هاي متابوليک در کشورهاي عربي اشاره کرد و گفت: هرچند آمار دقيقي در اين زمينه وجود ندارد اما با وجود ازدواج هاي خويشاوندي، قومي و قبيله اي پيش بيني مي شود آنها وضعيت نامساعدتري از ما داشته باشند.

دبير علمي پنجمين سمينار کشوري مشاوره ژنتيک و نقش آن در پيشگيري از معلوليت ها با اعلام شناسايي بيش از 500 نوع بيماري متابوليک افزود: همه انواع اين بيماري ها در کشور ما وجود دارد.

فرشيدي، عقب ماندگي ذهني و مشکلات حرکتي شديد در کودکان را مهمترين علامت اين بيماري عنوان کرد و گفت: با مشاهده اين علايم بايد به متخصص مربوطه مراجعه کرد تا اقدام هاي لازم تشخيصي در اين زمينه صورت گيرد.

به ‌دليل بالا بودن آمار ازدواج‌هاي فاميلي و خويشاوندي بيماري ‌هاي متابوليک ارثي به‌ عنوان بيماري ‌هاي بومي کشورمان شناخته مي‌شوند. ضايعات شديد مغزي، عقب‌ماندگي ذهني، فلج ‌هاي عضلاني و بيماري‌هاي قلبي از عوارضي هستند که براي کودکان مبتلا به اين مشکل پديد مي‌آيد.

درحال حاضر با پيشرفت امکانات و انجام تست‌هاي جديد غربالگري در بدو تولد مي‌توان به وجود بيماري‌هاي متابوليک ارثي پي برد و در صورت تشخيص صحيح و به‌ موقع، اين بيماري‌ها قابل درمان خواهند بود.پنجمين سمينار کشوري مشاوره ژنتيک و نقش آن در پيشگيري از معلوليت ها در روزهاي 20 تا 21 مرداد ماه با همکاري مرکز تحقيقات سلولي و مولکولي دانشگاه هاي علوم پزشکي ايران و علوم بهزيستي و توانبخشي در مرکز همايش هاي رازي برگزار مي شود.

تازه هاي علم ژنتيک و بيماري هاي شايع ژنتيکي شامل اختلالات خوني، اختلالات متابوليک، اوتيسم، نازايي و سقط مکرر از مهمترين محورهاي اين سمينار است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي