جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5316

 سينما سوگوار سه هنرمند 

 درگذشت عباس کيارستمي، بهمن زرين‌پور و مليحه نيکجومند در طي سه، چهار روز گذشته، خبرهاي سينمايي را تحت تاثير قرار داد و به قولي در صدر خبرهاي هنري و حتي اجتماعي،سياسي کشور بود.

به گزارش ايسنا، هرچند تير ماه براي هنرمندان و هنردوستان يادآور خاطره درگذشت هنرمنداني چون خسرو شکيبايي و حميد سمندريان است اما امسال سه هنرمند ديگر هم در همين ماه با فرشته مرگ همراه شدند. شامگاه 14 تير ماه ناگهان خبر رسيد که عباس کيارستمي درگذشت؛ اين کارگردان که از اسفند سال 94 تا اوايل ارديبهشت 95 به دليل انجام چند عمل جراحي در ناحيه روده در بيمارستان بستري شده بود و در ماه‌هاي اخير هم چندين بار به بيمارستان مراجعه کرده بود، با تصميم خودش 8 تير ماه براي تکميل مراحل درمان به پاريس رفت اما در آنجا از دنيا رفت و جمعه 18 تير ماه پيکرش به تهران منتقل ‌شد.

اين کارگردان فردا يکشنبه 20 تير ماه از مقابل کانون پرورش فکري که اولين سال‌هاي فعاليت خود را در آن گذرانده است، بدرقه خواهد شد.

عباس کيارستمي در کارنامه‌ي فيلم‌سازي‌اش ساخت فيلم‌هاي کوتاه «نان و کوچه»، «زنگ تفريح»، «تجربه»، «دو راه حل براي يک مساله» و .. و فيلم‌هاي بلند «گزارش» 1356، «اولي‌ها» 1362، «خانه‌ي دوست کجاست؟» 1365، «مشق شب» 1366، «کلوزآپ، نماي نزديک» 1368، «زندگي و ديگر هيچ» 1370، «زير درختان زيتون» 1373، «طعم گيلاس» 1376، «باد ما را خواهد برد» 1377، ABC» آفريقا» 1379 را دارد.

در روزهايي که همگان تحت تاثير درگذشت کيارستمي بودند، خبر درگذشت ديگري هم منتشر شد؛ مليحه نيکجومند ـ بازيگر ـ که در پي وقوع يک سانحه از هفته گذشته در بيمارستان خاتم النبياء بستري شده بود، روز پنجشنبه 17 تير از دنيا رفت.

مليحه نيکجومند با نام مستعار «شيده رحماني» و متولد 1311 در همدان، سال 1331 با فعاليت در تئاتر سپاهان به عرصه هنري وارد شد و در سال 1334 در فيلم «خسيس» به ايفاي نقش پرداخت و سال 1337 نيز فعاليت در دوبله فيلم را آغاز کرد. از جمله آثار اين بازيگر طي چهار دهه فعاليت هنري‌اش مي‌توان به نمايش‌هاي «همسايه‌ها»، «هملت»، «باغ آلبالو»، «فالگير»، «آيينه شکسته»، «موش و گربه»، فيلم‌هاي «جدايي»، «شازده احتجاب»، «مردي که زياد مي‌دانست»، «فرار»، «آوار»، «ماديان»، «آتش در زمستان»، «آن سوي مه»، «مأموريت»، «طلسم»، «بهار در پاييز»، «هي جو»، «شب دهم»، «به خاطر همه چيز»، «افسانه مه پلنگ» و سريال‌هايي مانند «سربداران»، «بوعلي‌سينا»، «پاييز بلند»، «اين خانه دور است»، «سفر به سرزمين ملائک» و «آشپزباشي» اشاره کرد. اما اين تنها خبر درگذشت روز 17 تير نبود چراکه بهمن زرين‌پور کارگردان و بازيگر نيز در همين روز از دنيا رفت. او که مدتي در بستر بيماري بود، در خانه‌اش واقع در استان البرز درگذشت. مراسم تشييع پيکر اين هنرمند ساعت 10 صبح (جمعه، 18 تيرماه) در قبرستان بهشت سکينه کرج برگزار ‌شد. بهمن زرين‌پور که به‌عنوان کارگردان، بازيگر و فيلمنامه‌نويسي در سينما، تلويزيون و همچنين تئاتر فعاليت داشت، متولد 1320 در کرمانشاه بود. او از سال 1345 با بازي در نمايش «تيارت فرنگي» فعاليت هنري‌اش را آغاز کرد و سال 1350 نيز وارد سينما شد. از جمله فيلم‌هاي او به‌عنوان بازيگر، فيلمنامه‌نويس و کارگردان مي‌توان به «ستارخان»، «جدال»، «کوسه جنوب»، «پرواز در قفس»، «تا آخرين نفس»، «سردار جنگل»، «مدرک جرم»، «تحفه‌ها»، «زرد قناري»، «دختري با کفش‌هاي کتاني»، «زشت و زيبا»، «هفت ترانه» و «از رييس‌جمهور پاداش نگيريد» اشاره کرد. «حکايت عاشقي» آخرين فعاليت بازيگري او بود که چندي پيش اکران شد و به‌خاطر آن موفق به دريافت ديپلم افتخار از جشنواره فيلم فجر شد.

زرين‌پور به‌عنوان کارگردان نيز ساخت سريال‌هايي را در کارنامه‌اش دارد که از ميان آن‌ها مي‌توان به «عطر گل ياس»، «آواي فاخته»، «جهان وارونه»، «زير چتر خورشيد»، «زير گنبد کبود»، «خاله خانوم» و «هتل پياده‌رو» اشاره کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي