جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/03/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2784

 کوتاه و خواندني 


 قيمت نفت کاهش يافت

خبرگزاري رويترز گزارش داد: به دنبال افزايش احتمالي ميزان ذخاير انرژي آمريکا، قيمت نفت در بازارهاي بين المللي کاهش يافت. قيمت نفت که در پي اعلام تصميم اوپک مبني بر حفظ سقف کنوني توليد، بيش از يک دلار افزايش يافته بود، ديروز سه شنبه کاهش يافت. در حالي که گزارش سازمان اطلاعات انرژي آمريکا در مورد ذخاير انرژي اين کشور منتشر خواهد شد ولي کارشناسان بر اين باورند که ذخاير بنزين و نفت اين کشور طي هفته گذشته براي ششمين هفته متوالي افزايش داشته است. بر اساس اين گزارش، ميزان ذخاير بنزين آمريکا طي هفته گذشته حدود 2 ميليون بشکه افزايش داشته است و ذخاير نفت خام اين کشور نيز با رشد 1/5 ميليون بشکه اي روبرو شده است. قيمت هر بشکه نفت برنت درياي شمال در بازار لندن با 33 سنت کاهش به 69/23 دلار رسيد.                       کن هاسيگاوا کارشناس انرژي ژاپن در اين باره گفت: با توجه به شرايط بازار، قيمت جهاني نفت طي روزهاي آينده بين 64/50 تا 67 دلار در نوسان خواهد بود.

قطعي تلفن در مرکز مخابرات ملت

عمليات برگردان کابل نوري در مرکز مخابرات ملت از تاريخ 23 خرداد ماه آغاز مي شود. به گزارش روابط عمومي شرکت مخابرات استان تهران، با اجراي عمليات مزکور ارتباط سيستم ارتباطي مرکز مخابرات ملت با پيش شماره هاي 33960، 33962 الي 33965 از ساعت 24 به مدت 7 ساعت با اختلال همراه است. بر اساس همين گزارش عمليات کابل برگردان در مراکز مخابرات استقلال، شهيد آيت  نيز از تاريخ 23 خرداد ماه آغاز مي شود. همچنين ارتباط تلفني 350 مشترک در مرکز مخابرات استقلال با پيش شماره هاي 2201 الي 2205 و 2620 در محدوده خيابان تختي حدفاصل بن بست سيزدهم کوچه دهم، خيابان پانزدهم و سه راهي کوهيار و در مرکز مخابرات شهيد آيت با پيش شماره هاي 7784         7781، 7725، 7726، 7769 و 7799 در محدوده کوچه سيستاني، خلجي، سرنامي و ارباب مهدي حداکثر به مدت 72 ساعت با اختلال همراه است. عمليات کابل برگردان 512 شماره در مرکز مخابرات دنبليد از توابع ساوجبلاغ نيز از تاريخ 23 خرداد ماه آغاز مي شود که با اجراي عمليات مذکور ارتباط تلفني مشترکين آن مرکز با پيش شماره 482 حداکثر به مدت 72 ساعت با اختلال همراه است.
 
بيمه آسيا گواهي ISO9001 گرفت

بيمه آسيا موفق به برقراري سيستم مديريت کيفيت و اخذ گواهي ISO9001-2000 شد.
به گزارش روابط عمومي بيمه آسيا، مهدي شاکرين، عضو هيات مديره بيمه آسيا در ادامه مطلب فوق گفت: راهبري و اداره موفق يک سازمان مستلزم هدايت و کنترل آن به طور نظام مند و شفاف است. اين راهبري در جهت بهبود، مداوم عملکرد سازمان طراحي شده و در عين حال به نيازهاي تمامي طرف هاي ذينفع نيز توجه دارد. عضو هيات مديره بيمه آسيا با اشاره به اينکه مديريت کيفيت ابزاري کاربردي و ويژه براي هدايت و کنترل يک سازمان است. برقراري سيستم مديريت کيفيت را مستلزم پذيرش و عمل به اصول هشتگانه مشتري محوري، رهبري، مشارکت افراد، رويکرد فرايندي، رويکرد سيستمي، بهبود مداوم، رويکرد واقع بينانه در تصميم گيري و روابط سود بخش متقابل با تامين کننده مي داند. وي با تاکيد بر ارائه خدمات مطلوب با کيفيت مناسب به بيمه گذاران اظهار داشت: بيمه آسيا طي سال هاي گذشته با بهره گيري از الگوي ارائه شده توسط سازمان بين المللي استاندارد                                (ISO ) - که با هدف پيشبرد استانداردهاي جهاني در مورد توليد، تجارت و ارتباطات تاسيس شده است - و تدوين «خط مشي کلي کيفيت» در جهت مديريت موثر بر کيفيت و بهبود مستمر خدمات گام هاي اساسي برداشته است. شاکرين در پايان اظهار داشت: طبق برنامه هاي پيش بيني شده در اسفند ماه 1385 اقدامات مميز خارجي (گواهي دهنده) شامل مميزي مقدماتي، مميزي نهايي            مميزي پيگيري و تهيه گزارش در بيمه آسيا انجام و در نهايت گواهي 9001 ISO - 2000 صادر شد.

در پنجمين مزايده  شماره هاي رند تلفن همراه 
شماره 09127777777 با قيمت 577 ميليون ريال فروخته شد

در مرحله  پنجم مزايده  شماره هاي رند و مرتب تلفن همراه، بالاترين قيمت به سيم کارت شماره 09127777777 با قيمت 577 ميليون و 777 هزار و 777 ريال و کمترين قيمت به سيم کارت شماره 09127770708 با قيمت پنج ميليون و يک ريال، تعلق داشت. به گزارش ايسنا، غلامعلي سليماني مدير کل بازرسي و ارزيابي عملکرد شرکت مخابرات ايران اظهار کرد: در پنجمين مزايده  شماره هاي رند مرتب، دو هزار شماره با کدهاي 2، 4، 5، 6، 7 و 8 به مزايده گذاشته شده بود که پاکت هاي اين مزايده در تاريخ 19 خردادماه بازگشايي و برندگان آن مشخص و اعلام شدند. وي خاطر نشان کرد: هر ماهه دو هزار شماره رند و مرتب تلفن همراه در تهران و استان ها به تفکيک به مزايده گذاشته مي شود; برگزاري اين مزايده ها هر ماه و در استان ها از طريق اخبار استاني و پارچه نويسي و همچنين در تهران به صورت درج آگهي در روزنامه هاي کثيرالانتشار اطلاع رساني مي شود. سليماني در خصوص مزايده شماره هاي رند و مرتب تلفن ثابت نيز گفت: آيين نامه برگزاري اين مزايده نيز به استان ها ارجاع شده است اما با توجه به گستردگي مراکز و امکانات آن ها، پيش بيني مي کنيم تا پايان تيرماه، نخستين مرحله  مزايده شماره هاي رند و مرتب تلفن ثابت، برگزار شود.


 شوراي اقتصاد افزايش قيمت لبنيات را تصويب کرد

يک مقام آگاه گفت: شوراي اقتصاد افزايش قيمت شير يارانه اي به 200 تومان و افزايش                                  10 درصدي قيمت شير پاستوريزه و ماست را تصويب کرد. يک مقام آگاه در گفت وگو با فارس با اشاره به جلسه شب گذشته شوراي اقتصاد، اظهار داشت: درخواست وزارت جهاد کشاورزي در خصوص نحوه تامين شير يارانه اي و تنظيم بازار فرآورده هاي لبني در اين جلسه مطرح و تصميم گيري شد. وي تصريح کرد: مقرر شد قيمت خريد هر کيلوگرم شير خام در سال 86 معادل 290 تومان باشد. اين مقام آگاه در ادامه خاطرنشان کرد: قيمت شير پاستوريزه، ماست (تا 2/5 درصد چربي) نيز 10 درصد افزايش مي يابد. وي گفت: قيمت شير يارانه اي نيز از 190 تومان به 200 تومان افزايش يافته است. اين مقام خاطرنشان کرد: هنوز مشخص نيست که دولت چه ميزان يارانه به کارخانه ها مي دهد. پيشتر وزير بازرگاني به موافقت کلي شوراي اقتصاد با افزايش بهاي لبنيات در سال جاري اشاره و اظهار کرده بود: دليل اين امر نيز افزايش 30 تا 40 درصدي نهاده هاي کشاورزي در بازارهاي جهاني و افزايش ساير هزينه ها چون دستمزد ها و مواد اوليه است.
 
عضو کميسيون عمران مجلس:
ساخت 1/2 ميليون واحد مسکوني بازار را متعادل مي کند

عضو کميسيون عمران مجلس با بيان اينکه با تغيير نيافتن تکنولوژي ساخت مسکن عرضه مناسب مسکن امکان پذير نخواهد بود گفت: براي متعادل کردن بازار مسکن بايد سالانه                                          1/2 ميليون واحد مسکوني در کشور احداث شود. بهمن الياسي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: شيوه سنتي ساخت مسکن در کشور رساندن بازار مسکن به تعادل را ناممکن خواهد ساخت، بنابراين براي رسيدن به نقطه تعادل بازار که همانا ساخت سالانه 1/2 ميليون واحد مسکوني خواهد بود بايد تکنولوژي ساخت مسکن در کشور از سنتي به مدرن تغيير کند. به گفته وي، با اعمال شيوه هاي جديد و استفاده از قطعات پيش ساخته مي توان واحد مسکوني را هم سريع تر و هم ارزان تر ساخت. وي در خصوص ساخت 1/5 ميليون واحد مسکوني در سال جاري گفت: چنانچه 70 درصد اين ميزان توليد نيز عملي شود مي توان به توليد مناسب مسکن اميد داشت. وي در خصوص افزايش يکباره قيمت مسکن در کشور خاطرنشان کرد: افزايش قيمت مسکن چندين علت دارد که همزماني اين علل موجب رشد بيش از پيش قيمت مسکن شد. الياسي گفت: از بين رفتن جذابيت سرمايه گذاري در ساير بخش هاي اقتصادي موجب شد تا بخش عمده اي از سرمايه ها و نقدينگي مردم به سمت بازار مسکن سوق پيدا کند اين يکي از علل گراني مسکن بود. الياسي افزود: اعلام اعطاي تسهيلات                        10 ميليوني مسکن به مردم تاثير بسزايي بر قيمت مسکن گذاشت که اين اعلام در افکار عمومي اين گونه جا افتاد که به تمام متقاضيان 10 ميليون تومان وام پرداخت مي شود، اما در نهايت تعداد وام هاي پرداختي به 30 هزار نفر کاهش يافت. به گفته وي، اعلام عمومي پرداخت وام 10 ميليوني موجب شد که از لحاظ رواني تاثير زيادي بر بازار مسکن بگذارد.

سرپرست مرکز تحقيقات وزارت مسکن:
اکثر مردم به مقاوم بودن ساختمان ها اعتماد ندارند

چند سال پيش که شايعه زلزله در تهران مطرح شد، مردم دچار نگراني شديدي شدند که نشان مي دهد اکثر آنها اعتمادي به مقاوم بودن ساختمان هايشان ندارند. قاسم حيدرنژاد سرپرست مرکز تحقيقات زمين و مسکن وزارت مسکن در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: مقررات سازمان نظام مهندسي و ساختمان سازي تنها 10 سال است که در کشور اجرا مي شود و هر ساختماني که قبل از آن ساخته شده مي تواند غير مقاوم باشد. به گفته وي، مقاوم سازي ساختمان هايي که قبلا ساخته شده نياز به دانش فني پيشرفته اي داشته و به راحتي امکان پذير نيست و دولت تنها مي تواند بر کيفيت ساختمان هاي جديد نظارت کند. گفتني است، سال گذشته معاون امور فني سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور نسبت به خطرپذيري بالاي کشور نسبت به زلزله هشدار داده بود. حبيب الله امرايي در همايش ايمن سازي و کاهش خطرپذيري لرزه اي اعلام کرده بود که به طور متوسط هر پنج سال زمين لرزه اي با صدمات مالي و جانبي بسيار بالا در کشور رخ مي دهد که با ايمن و مقاوم سازي ساختمان ها مي توان تلفات و خسارت ناشي از زلزله هاي آتي را تا حد مطلوبي کاهش داد. حيدرنژاد با اشاره به آمار بالاي ساخت و ساز شخصي در کشور گفت: مشکلي ايمني بيشتر در ساختمان هاي شخصي ساز است که حضور ناظر در آن کمرنگ است. وي افزود: در اين ساختمان ها ناظر به دليل پايين بودن ميزان درآمد خود حضور دائمي در روند ساخت و ساز ندارد و اين مساله منجر به کاهش کيفيت ساختمان هاي احداثي مي شود. گفتني است; در اين شرايط کيفيت مصالح ساختماني نيز اعتراض کارشناسان را برانگيخته است. ماه گذشته رييس اتحاديه آهن فروشان تهران از واردات بي رويه تيرآهن هاي بي کيفيت چيني به کشور انتقاد کرده بود. به گفته محمد آزاد، استفاده از اين تيرآهن ها براي ساخت و ساز، مقاومت ساختمان هاي احداثي را به شدت کاهش مي دهد.

رييس اتحاديه نانوايان:
شوراي اقتصاد سريعا افزايش قيمت نان را
تعيين تکليف کند

در صورت حکم قطعي سازمان تعزيرات حکومتي براي 215 نانوايي به دليل آنچه که                                     گران فروشي عنوان شده، سهميه آرد آنها قطع و بحران عظيمي در نانوايي ها به وجود مي آيد. رييس اتحاديه نانوايان درباره رسيدگي به کار 215 نانوايي که به دليل گران فروشي از سوي سازمان تعزيرات در آستانه قطع سهميه آرد قرار گرفته اند، گفت: صورت پرونده اين واحدها هنوز به دست اتحاديه نرسيده، ضمن اينکه درخواست هاي مکرر اتحاديه نيز براي برگزاري جلسه با معاون بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني به نتيجه نرسيده است.علي نظري افزود: سازمان تعزيرات صورتي از نانوايي هاي متخلف را به واحد نظارت و بازرسي خود ابلاغ کرده که نمايندگان وزارت بازرگاني، جلوي فعاليت اين تعداد نانوايي را بگيرند.وي گفت: ميزان سهميه آرد هر نانوايي به تناسب ميزان فروش و تقاضاي محل کسب، از 400 تا 500 کيلو در روز متغير است که در قالب سه حواله ده روزه در اختيار نانوايان قرار مي گيرد.به گفته نظري، در صورت حکم قطعي براي 215 نانوايي مذکور، سهميه آرد آنها قطع و بحران عظيمي در نانوايي ها به وجود مي آيد. رييس اتحاديه نانوايي از تضرر نانوايي ها به دليل تاخير در عدم اعلام نرخ نان توسط وزارت بازرگاني خبر داد و افزود: نانواها روزهاي يکشنبه در محل اتحاديه تجمع کرده و خواستار رسيدگي سريع تر وزارت بازرگاني به موضوع قيمت نان هستند.                     وي اظهار داشت: شوراي اقتصاد براي خروج نانوايي ها از بحران، بايد هرچه سريع تر تصميم گيري کند. به گزارش مهر، شوراي اقتصاد موضوع افزايش قيمت نان در تهران را در دستور کار قرار داده است. وزير بازرگاني چند روز قبل با تاکيد بر لزوم بررسي هرچه سريع تر قيمت نان در شوراي اقتصاد گفت: به دليل حساسيت موضوع، هرگونه تغيير در قيمت نان در تهران، بايد پس از بررسي در شوراي اقتصاد به تاييد رييس جمهوري برسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش