جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5327

 سرمقاله 

 آقاي رئيس جمهور تنها شما مي‌توانيد انتقاد كنيد

حميدرضا عسگري

روز گذشته نخستين اجلاس جهاني شوراها و شهرداران 2016، با حضور دكترروحاني و جمعي از مسئولان نهاد شهرداري و شوراهاي سراسر كشور برگزار شد. هرچند كه برگزاري اين اجلاس دركشورمان جاي خرسندي است، اما تمام آنچه در اين اجلاس گفته و شنيده شد، تنها مشتي از خروار معضلاتي بود كه نهاد شهرداري به آن مبتلاست.

رئيس جمهوري در اين اجلاس نسبت به تراكم فروشي شهرداري‌ها اشاراتي داشتند و آن را به مصداق آفت فروش نفت براي تامين بودجه كشور قلمداد كردند.ايشان در اين اجلاس تاكيد كردند كه در مورد اداره امور شهري بايد راهي بيابيم و يک درآمد پايدار و سالم در اين زمينه داشته باشيم.

اما نقطه عطف بحث اينجاست كه دكتر روحاني در سخنراني خود با تاکيد بر اينکه درآمدزايي شهرداري ها از طريق تراکم مضر است، گفت: « من نمي خواهم به شهرداري ها و شوراهاي شهر نقد کنم». اين جمله دقيقاً اوج نارضايتي مردم نسبت به عملكرد شهرداري و شوراي شهر مي‌باشد.

چرا كه به جز تراكم فروشي كه رئيس جمهوري به آن اشاره كردند، عملكرد ناصحيح شهرداري و مشايعت‌هاي جانبدارانه شوراي شهر با اين نهاد، باعث دست اندازي به فضاي سبز و درختان گرديده كه تنها اميد مردم براي سرزندگي و تنفس در شهرهايي است كه مسئولان شهري آن به فكر افزايش كرايه اتوبوس هستند اما توجهي به مرگ و مير مردم براثر آلودگي هوا ندارند.

مردم دلخوشند كه اين مقدار محدود باقي مانده از باغ شهرها، پارك‌هاي جنگلي، پارك‌هاي كوچك محلي، درختان کهن سال و... در جاي خود باقي بمانند تا حداقل براي اوقات فراغت بتوانند نفسي تازه كنند و از مشغله‌هاي روزمره به دامن طبيعت درون شهري پناه ببرند.

قطع درختان خيابان ولي‌عصر، قطع درختان لارستان، قطع درختان خيابان بيمه، چشم طمع به اراضي عباس‌ آباد، برنامه ساخت و ساز براي پارك بهشت مادران و بسياري موارد ديگر كه مجال نامبردشان نيست، تنها بخشي از اقدامات شهرداري براي كسب درآمد(منفعت طلبي) مي‌باشد.

شايد تراكم فروشي بخشي از درآمدهاي شهرداري‌ها را تامين كند، اما چشم طمع به اراضي طبيعي عملاً خيانت به ملت و كشور مي‌باشد. امروز مقامات شوراي شهر و شهرداري با هماهنگي‌ها و رابطه‌هاي بعضاً فاميلي و سفارشي، به فكر تامين منافع شخصي و بعضاً سياسي خود هستند و توجهي به خواسته و حقوق جامعه ندارند. اقدامات ايشان در تخريب اراضي طبيعي عيناً مخالف قانون بوده و متاسفانه با نفوذ و روابط زيرپوستي توانسته‌اند به طرق مختلف قانون را دور بزنند و منافع عمومي را پايمال كنند.

درمورد تخلفات شهرداري‌ها و فسادساختاري و اداري دراين نهاد حرف بسيار است، اما اين توقع از رئيس جمهوري وجود دارد تا براي حفظ محيط زيست و جلوگيري از نابودي فضاي سبز شهرها به عنوان ميراثي دست نيافتني، به مقامات نهاد شهري انتقاد و حتي برخورد كنند.

آقاي دكتر روحاني، هرآنچه ما درقالب نامه، يادداشت و سرمقاله نوشتيم و آنها خواندند افاغه نكرد، حداقل شما انتقاد كنيد تا به واسطه جايگاه حقوقي شما نظارتي جامع و هدفمند بر اقدامات اين نهاد شهري صورت گيرد. هرچند كه مشخص نيست تا زمان پيگيري شما و يا تشكيل كميته‌اي حقيقت ياب چند هزار متر از اراضي و چه تعداد از درختان پايتخت و ديگر شهرهاي كشور به زير پاي بلدوزرها رفته و براي ساخت ساز نابود خواهند شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي