جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5327

 ميز خبر 

 انفجاري مهيب در پايتخت آلمان

انفجاري بزرگ در برلين، باعث هراس پايتخت نشينان آلماني شد و دود غليظ سياه رنگي، آسمان شهر را پوشاند.

به گزارش ايرنا، تارنماي ديلي استار گزارش داد، هنوز دليل اين انفجار که در منطقه توريستي شهر اتفاق افتاده است، روشن نيست.

بر اساس اين گزارش 'زانيا آنتيپووا' که در هنگام انفجار در محله فردريشاين بوده است، مي گويد 'انفجار يک کاميون' را ديده و سپس صداي دو انفجار بزرگ و چندين انفجار کوچکِ ديگر را شنيده است.

پايان تقريبي درگيري ها در حمص و آتش بس در 200 منطقه سوريه

با پيوستن 20 منطقه جديد در حمص به آتش بس و پايان تقريبي درگيري ها در اين استان، شمار مناطق تحت پوشش پيمان ترک مخاصمه در سوريه به 200 منطقه رسيد.

به گزارش ايرنا، مرکز روسي نظارت بر آتش بس سوريه مستقر در پايگاه حميميم اين کشور در خبرنامه خود با اعلام اين خبر، افزود: همزمان با تثبيت اوضاع بدون درگيري در بخش هاي مختلف استان ها، سران گروه هاي فعال 9 منطقه در شبانه روز گذشته پيمان ترک مخاصمه را امضا کرده اند که با توجه به 11 منطقه تازه پيوسته، مناطق شاهد درگيري ها هر روز محدودتر و کمتر مي شود.در خبرنامه اين مرکز در پايگاه وزارت دفاع روسيه، همچنين آمده است که مذاکره با فرماندهان گروه هاي مسلح خارج از صفوف تروريست هاي غيرمشمول آتش بس در مناطق دمشق، درعا و السويده ادامه دارد و نتايج آن در روزهاي آينده مشخص مي شود.

پس از زمين گير شدن گروه هاي تروريستي داعش و جبهه النصره بر اثر عمليات همزمان نيروي هوافضاي روسيه و نظاميان سوري از مهرماه سال گذشته، اجراي آتش بس از اسفند ماه 94 آغاز شد.

گولن خطاب به آمريکا: مرا به ترکيه ندهيد

روحاني در تبعيد ترکيه از دولت واشنگتن خواست وي را به آنکارا تحويل ندهد.

به گزارش شبکه خبري العربيه فتح الله گولن، از رهبران اپوزيسيون ترکيه و روحاني ترک‌تبار ساکن ايالت پنسيلوانياي آمريکا ضمن رد اتهام دست داشتن در تلاش براي کودتا در ترکيه، از واشنگتن خواست با درخواست آنکارا براي تحويلش مخالفت کند.

کاخ سفيد پيش از اين تاکيد کرده بود که پس از مطابقت وضعيت گولن با قوانين معاهده تسليم افراد تحت تعقيب، درخواست تحويل گولن را بررسي خواهد کرد.

کاخ سفيد همچنين اعلام کرد که باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در تماسي تلفني با رجب طيب اردوغان، همتاي ترکيه‌اي خود درباره سرنوشت گولن گفتگو کرد. اوباما در اين تماس پيشنهاد کمک به ترکيه در تحققيات درخصوص کودتاي نافرجام اخير را داد.

سعودي ها براي پنجمين سال متوالي سوري ها را از مناسک حج محروم کردند

کميته عالي حج سوريه اعلام کرد، مقام هاي سعودي براي پنجمين سال متوالي مانع از حضور شهروندان سوري در مناسک حج شده اند.

به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، کميته عالي حج سوريه در بيانيه خود افزوده است: برگزار کنندگان مناسک حج بايد در خدمت حجاج بيت الله الحرام و زائران حرم نبوي باشند و شرايط لازم را براي تمام مسلمانان جهان براي اجراي فريضه حج فراهم آورند.

کميته عالي حج سوريه اعلام کرد، وزارت حج رژيم وهابي آل سعود تا کنون از امضاي توافق رسمي متعلق به حج با وزارت اوقاف سوريه طفره رفته است که اين اقدام سعودي ها مخالف با ميثاق ها و تعهدات مخصوص در اين زمينه است.

موسم حج براي مردم سوريه طي پنج سال گذشته متوقف شده است و منابع رسم? علت آن را مخالفت عربستان با امضاي توافقنامه حج همانند کشورهاي ديگر دانسته اند.

نتانياهو: واکنش به هر تحرک حزب‌الله شديد خواهد بود

نتانياهو در دهمين سالگرد جنگ 33 روزه لبنان گفت که اسرائيل هرگونه حمله احتمالي از سوي حزب الله را به شدت پاسخ خواهد داد. اين درحالي است که بسياري از مسئولان تل‌آويو معتقدند جنگ لبنان براي اسرائيل ناکامي‌ و شکست‌ بود.

به گزارش شبکه خبري الميادين لبنان، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي در سخنراني که به مناسبت دهمين سالگرد جنگ 33 روزه لبنان (ژوئيه 2006) داشت، گفت: در صورتي که حزب‌الله به اسرائيل حمله کند پاسخي شديد دريافت خواهد کرد.

نتانياهو در ادامه با اين ادعا که حزب الله به کمک ايران، لبنان را به انبار بزرگ اسلحه تبديل کرده، گفت: جنگ دوم لبنان اسرائيل را مجبور کرد به شکلي جدي به بازنگري در سياست‌هاي نظامي خود بپردازد.

نخست وزير رژيم صهيونيستي در اين سخنراني مدعي شد جنگ ژوئيه 2006 "جنگي ميان يک تشکيلات تروريستي تندرو داراي يک باور اسلامي متعصبانه و اسرائيل دموکرات و آزاد" بوده است!

وي افزود: ما در نبردي جهاني هستيم و کاملا از تهديداتي که با آنها مواجه هستيم آگاهيم و براي همه آنها خود را آماده کرده‌ايم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي