جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5329

 رئيس مجلس شوراي اسلامي:
 زمينه جذب سرمايه بعد از برجام فراهم شده است 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه بعد از توافق هسته اي زمينه جذب سرمايه گذاري فراهم شده؛ گفت: در شرايط فعلي جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي در طرح هاي عمراني کشور، کليد حل مسائل و توسعه اقتصادي است.

به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در جلسه شوراي اداري استان قم اظهار کرد: مديران دستگاه هاي اجرايي کشور بايد بتوانند بسترهاي لازم براي سرمايه گذاري داخلي و خارجي در طرح هاي عمراني را فراهم کنند.

وي با بيان اينکه مديريت يک اداره يا سازمان و يا نهاد، تنها در مديريت کردن آن اداره و حل و فصل مسائل آن نيست گفت: در شرايط امروز کشور، مدير موفق، مديري است که بتواند زمينه جذب سرمايه گذاران در طرح هاي عمراني مختص به ارگان خود را فراهم و طرح ها را به بخش خصوصي واگذار کند.

وي ادامه داد: اگر بخواهيم بدانيم توفيقي در دوره مديريت خود داشته ايم بايد بسنجيم که چقدر توانسته ايم در زمينه سازي جذب سرمايه گذاري موفق عمل کرده ايم.

لاريجاني با بيان اينکه اولويت نخست کشور، اقتصاد و حل مسائل اقتصادي است، از بيکاري به عنوان يکي از چالش هاي موجود در کشور نام برد و گفت: البته مديران دستگاه هاي اجرايي زحمات زيادي مي کشند اما اين شيوه عمراني کشور، پاسخگوي مشکلات اقتصادي فراروي جامعه نيست.

وي از آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي به عنوان ديگر چالش فراروي جامعه ياد کرد و گفت: اين آسيب که متاثر از مسائل اقتصادي است، بسيار مهم بوده و حل آن احتياج به فکر ويژه دارد.

وي با بيان اينکه شاهد تلاش مديران درحوزه هاي مختلف هستيم خاطرنشان کرد: روند فعلي کشور نمي تواند پاسخگوي مسائل جاري باشد.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي به توافق هسته اي اشاره کرد و گفت: درست است در اين مساله شاهد شيطنت غربي ها هستيم، اما بايد تحليل کنيم که شيب حرکت ما در اين موضوع و مسائل مرتبط اقتصادي چقدر است و بايد بسنجيم چگونه مي توانيم از شرايط به بهترين شکل ممکن استفاده کنيم.

لاريجاني گفت: همه بايد به سمت جذب سرمايه ها برويم و اگر سرمايه گذاري درکشور و استان قم به خوبي انجام شد مي توانيم بگوييم در شرايط رکود کاري انجام داده ايم و در حل مشکلات آسيب هاي اجتماعي اقدامي صورت گرفته است.

وي گفت: طرح هاي ملي زيادي تعريف شده است و بايد بتوانيم از خط اعتباري و فاينانس استفاده کنيم، به شرطي که زمينه هاي استفاده از آنها را شناسايي و پيگيري کرده و سپس اقدام هاي لازم در اين زمينه را انجام دهيم.

رئيس قوه مقننه، آشنايي سرمايه گذاران با مزيت استان ها، مناطق و طرح هاي عمراني در جذب آنها در سرمايه گذاري را بسيار حائز اهميت دانست و گفت: ممکن است افراد زيادي مايل به سرمايه گذاري در طرح ها باشند، اما هيچ آشنايي با اين طرح ها نداشته و مزيت سرمايه گذاري را نمي دانند.

وي با بيان اينکه مديران بايد سرمايه گذاران را با مزيت سرمايه گذاري آشنا کنند تصريح کرد: بايد با برگزاري همايش هايي در استان ها و مناطق مختلف کشور، از سرمايه گذاران داخلي و خارجي براي حضور در اين همايش ها دعوت به عمل آوريد و آنها را با مزيت هاي استان ها و طرح هاي خود آشنا کنيد تا بتوانيد گام مهمي در جذب سرمايه گذاري برداريد.

وي با بيان اينکه در شرايط فعلي کشور بايد زمينه جذب سرمايه گذاران، بيش از پيش فراهم شود افزود: بسياري از کشورها توانسته اند با سهل کردن شرايط سرمايه گذاري، توسعه اقتصادي کشور خود را رقم بزنند و اگر شرايط سختگيرانه اي را براي سرمايه گذاران رقم بزنيم، تحريم هاي جديدي به دست خودمان عليه کشور ايجاد مي کنيم.

لاريجاني گفت: بايد شرايط سرمايه گذاري را آسان کنيم تا سرمايه گذاران انگيزه لازم را در سرمايه گذاري در طرح هاي مختلف داشته باشند.

وي با اشاره به اينکه بايد طرح ها به بخش خصوصي واگذار شود گفت: بايد منابع در دست مردم را به سمت توليد ببريم و از توليدکنندگان حمايت کنيم.

وي با اشاره به گلايه برخي از افراد نسبت به مشکلاتي که بخش هاي نظارتي ايجاد مي کنند، تاکيد کرد: اين مديريت، متناسب شرايط امروز کشور نيست و بخش هاي نظارتي بايد از مديران حمايت و به آنها کمک کنند. لاريجاني گفت: از ديوان محاسبات، بازرسي و وزارت اطلاعات تقاضا دارم پشتيبان مديران باشند و بايد از بخش خصوصي براي ورود به طرح ها استفاده کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي