جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5329

 شيوه دفاعي عجيب يک ماهي 

 
نوعي ماهي موسوم به "بلو تانگ" در مواجهه با شکارچي، خود را به مردن مي‌زند.به گزارش ايسنا و به نقل از ديلي‌ميل، ماهي‌هاي بلو تانگ از روي رنگ آبي، دم زرد و بدن بيضي شکل و دم پرچمي شکلشان شناسايي مي‌شوند و باله‌هاي آنها نيز به رنگ زرد است.

بلو تانگ‌هاي بزرگتر همچنين يک خط باريک آبي تيره در کنار باله‌ پشتي خود دارند که شباهت زيادي به عدد 6 دارد و يکي از نام‌هاي توصيفي آنها است. اين ماهي‌ها وقتي بالغ مي‌شوند رنگ آنها تغيير مي‌کند. ماهي‌هاي کوچکتر زرد روشن هستند و لکه‌هاي آبي رنگي کنار چشم خود دارند. نوک باله‌هاي آنها نيز آبي کمرنگ است .

اين ماهي براي محافظت از خود در برابر شکارچيان يک ستون فقرات تيز و زهرآلود در باله دمي دارد. ستون فقرات باله دمي حاوي نوعي سم است که باعث درد شديد در شکارچيان مي‌شود. بلو تانگ‌ها همچنين هنگامي که با يک شکارچي مواجه مي‌شوند، خود را به مردن مي‌زنند و بي‌حرکت باقي مي‌مانند تا شکارچي از کنار آنها عبور کند.

اين ماهي‌ها در اقيانوس‌هاي آرام و هند زندگي و خاستگاه آنها صخره‌هاي مرجاني است که در امتداد سواحل رشد مي‌کنند. اين ماهي‌ها نقش مهمي در چرخه زندگي صخره‌هاي مرجاني ايفا مي‌کنند. در واقع آنها با خوردن جلبک‌هاي اضافي صخره‌ها مانع خفه‌شدن مرجان‌هاي دريايي مي‌شوند.

اين ماهي تا حدودي اجتماعي است و معمولا به صورت جفت و يا در گروه‌هاي کوچک 10 تا 12 تايي يافت مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي