جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5329

 ماجراي جمع‌آوري آيفون از بازار 

 طي روزهاي گذشته انتشار اخباري از جمع‌آوري محصولات اپل از بازار تا پلمب نمايندگي هاي فروش محصولات اين برند نگراني‌هايي در ميان صاحبان آيفون ايجاد کرده و در بازار نيز تاثيراتي برجاي گذاشته است.

به گزارش ايسنا، نقطه آغاز اين ماجرا را مي‌توان به صحبتهاي اخير مدير کل دفتر کالاهاي هدف ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط دانست که در قالب اظهارات خود از اجراي طرح رجيستري از مردادماه سال جاري خبر داده و گفت: کمپاني «اپل» تنها تا پيش از اجراي طرح رجيستري، فرصت تاسيس نمايندگي در ايران را خواهد داشت.

عباس نخعي در اين باره متذکر شد: ابلاغيه جمع‌آوري موبايل‌هاي اين برند صادر شده و در صورت عدم تاسيس نمايندگي، گوشي‌هاي موبايل آن جمع مي‌شوند.

وي با اشاره به در پيش رو بودن اجرايي شدن طرح رجيستري موبايل و لزوم ورود نمايندگي‌ها به کشور اظهار کرد: در حال حاضر تصميم بر اين است که تنها گوشي‌هايي قابليت فعاليت و خريد و فروش در کشور را داشته باشند که داراي نمايندگي در کشور هستند، ولي اين امکان نيز وجود دارد که پس از اجراي اين طرح، تصميمات جديدي در اين حوزه اتخاذ شود.

پلمب نمايندگي هاي اپل در تهران

اما طي روزهاي گذشته نيز در شبکه‌هاي اجتماعي عکس‌ها و اخبار متعددي منتشر شده و از پلمب نمايندگي‌هاي فروش محصولات اپل در برخي مجتمع‌هاي خريد و فروش موبايل خبر مي‌دهند.

البته بعدها اينگونه عنوان شد که اين دو شرکت که پيش از اين مدعي نمايندگي گوشي‌هاي آيفون در ايران بودند، به دليل ابطال مجوز و عدم تمديد آن دچار چنين سرنوشتي شده اند و طبق قانون سازمان صنعت، معدن و تجارت اين اختيار را دارد که درباره مجوز صادره تحقيق و در صورت لزوم آنها را باطل کند.

از ديگر اظهارات صورت گرفته در اين زمينه نيز مي توان به حرفهاي سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد. قاسم خورشيدي نيز در نشست خبري ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز، درباره آخرين وضعيت اجراي طرح رجيستري براي جلوگيري از قاچاق موبايل عنوان کرد: طرح رجيستري در تاريخ 1395.2.28 به تصويب ستاد مبارزه با قاچاق رسيده است که وزارت ارتباطات پيشگيري‌هاي لازم را در خصوص اجراي آن انجام داده است و با توجه به قول‌هايي که از سوي سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي داده شده است ظرف يک هفته آينده عمل رجيستري اجرا مي‌شود اين طرح هيچ هزينه جديدي را به مصرف‌کنندگان کالا تحميل نخواهد کرد و مطمئنا فروشندگان در اين زمينه توجيه خواهند شد. خورشيدي درباره احتمال جمع آوري گوشي‌هاي همراه آيفون در بازار به دنبال اجراي طرح رجيستري گفت: براساس قانون نظام صنفي و قانون حمايت از مصرف‌کنندگان هر کالايي خارجي که قرار است در بازار توزيع شود، بايد در کشور زنجيره خدمات پس از فروش و نمايندگي رسمي داشته باشد اما آيفون فاقد نمايندگي رسمي در جمهوري اسلامي ايران است، لذا اساسا سرويس‌گيري اين نشان تجاري اکنون هم با قانون مغاير است.

وي اضافه کرد: بلافاصله با آغاز به کار طرح رجيستري به‌طور رسمي اين سرويس‌دهي به اين نشان تجاري ممنوع مي‌شود البته اين اتفاق براي گوشي‌هاي جديد آيفون که قرار باشد وارد بازار شوند خواهد افتاد و شامل گوشي‌هايي که قبل از اين طرح به بازار آمده اند نخواهد شد.

گراني محصولات اپل به دنبال اتفاقات اخير

افشار فروتن - رييس انجمن فروشندگان گوشي موبايل، سيم‌کارت و تجهيزات جانبي - نيز در گفت‌وگو با ايسنا، در اين خصوص اظهار کرد: به دنبال اظهار نظرهاي اخير، چند روزي است گوشي‌هاي آيفون در بازار ناياب شده و افزايش شديد قيمت پيدا کرده‌اند، حال همه ما به دنبال اين هستيم که بدانيم اقدامات و اطلاع‌رساني‌هاي اينگونه چه کمکي به برخورد با گوشي قاچاق در داخل کشور مي‌کند؟ وي با يادآوري اين‌که پيش از اين هم بارها براي اجراي طرح رجيسترينگ تلاش شده و هيچ‌گاه اين تلاش‌ها به نتيجه نرسيدند، ادامه داد: حال با چنين شرايطي چه اقداماتي براي مقابله با گوشي قاچاق خواهد شد و آيا واقعا اين نوع اطلاع‌رساني‌ها و برخوردها راهکاري موثر و مناسب به شمار مي‌روند؟

فروتن در ادامه ضمن اظهار تعجب از چنين اظهارنظرهايي که نتايجي مانند آنچه مشاهده مي‌شود را به دنبال داشته، گفت: قطعا اگر به دنبال مقابله با واردات قاچاق باشيم اولين راه بحث کنترل تعرفه‌هاي گمرکي است، چرا که در غير اين صورت طبق تجربه‌هاي قبلي طرح‌هاي ديگر در مقابله با قاچاق نتيجه مثبتي به دنبال نخواهد داشت.

فروش «آيفون» غيرقانوني است

دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به آغاز طرح رجيستري موبايل با تأکيد بر اينکه هيچ سيم‌کارتي در موبايل‌هاي قاچاق فعال نمي‌شود، از خريداران موبايل خواست تا پيش از خريد تلفن همراه مورد نظر، فعال شدن سيم‌کارت در اين گوشي‌ها را چک کنند. علي اکبر پوراحمدنژاد با اعلام خبر آغاز اجراي پايلوت طرح رجيستري موبايل اظهار کرد: سال گذشته با توجه به اينکه تلفن همراه در کشور در بالاترين رديف کالاهاي قاچاق قرار داشت، بررسي طرحي که به‌صورت ويژه بتواند اين مشکل را حل کند در دستور ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رياست جمهوري قرار گرفت؛ از طرفي با توجه به مشکلات اجراي اين طرح در مرحله قبل که چند سال پيش به اجرا درآمد، با برگزاري جلسات متعدد با دستگاه‌هاي مسئول، تمام چالش‌هاي موجود در طرح قبلي احصا شد و از روز گذشته طرح رجيستري موبايل به‌صورت پايلوت به اجرا درآمد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي