جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5337

 تنبلي و کم کاري اعضاي بدن موجب از دست رفتن توان جسمي مي شود 

 
به راههاي مختلف مانند تغذيه صحيح، فعاليت و ورزش، وارد شدن در محيط‌هاي پر‌انرژي، نزديکي با خورشيد و ستارگان و استفاده از انواع صداهاي طبيعي و آسماني، مصنوعي و انسان‌ها و حيوانات انواع رنگ‌ها و نورها و امواج نامرئي و محصولات گياهان و فراورده‌هاي گرمسيري و غيره مي‌توانيم انرژي بدست آوريم و آن را در بدن ذخيره نمائيم و چنانچه از منابع مختلف انرژي کسب نمائيم بدن ما تنبل شده به کسب انرژي از منابع خارج از بدن عادت مي‌نمايند و کم‌کم فرد تنبل شده و زماني که دسترسي به منبع فوق مشکل مي‌شود نيروي بدن به سرعت کاهش مي‌يابد و افرادي که مي‌توانند از منابع مختلف نيرو به دست آورند داراي امتياز بيشتري مي‌باشند و بهتر مي‌توانند زندگي نمايند.

افرادي که بيشتر به تحرک و فعاليت خود وابسته مي‌باشند تا حدودي بهتر مي‌توانند اين منبع انرژي را در خود به وجود آورند و آن را حفظ نمايند که اين وضع به سلامتي و تغذيه بستگي داشته و افرادي که از تغذيه بهره نگيرند بزودي خسته شده و اين منبع انرژي را نيز از دست مي‌دهند.

انواع غذاهاي پرانرژي و سازنده مانند انواع قندها، پروتئين‌ها و چربي‌ها براي هميشه بايد مورد دسترس باقي بمانند و عادت به ورزش را نيز نبايد از دست بدهند که استراحت و خواب بيشتر از اندازه موجب کاهش نيروي بدن شده و تدريجاً نيروي بدن دچار نقصان شده خستگي و تنبلي ظاهر مي‌گردد.

حرکت کمتر اعضاء و استراحت آنها موجب اخذ نيروي کمتر و از دست دادن انرژي بيشتر از بدن مي‌باشد و زماني که حرکات بدن محدود شده و يا دچار وقفه مي‌گردد از دست دادن نيرو افزون شده و هرچه نيرو کمتر شود خستگي افزايش مي‌يابد.

تنبلي به يک معني کم‌کاري اعضاء است و عادت به آن نيز موجب از دست رفتن نيرو مي‌شود و افراد خسته و در حال استراحت داراي گرماي کمتري در بدن بوده و بخوبي نمي‌توانند حرکات خود را به انجام برسانند.

خستگي سدي است براي فعاليت بدني و مغزي و روحي و ساير اعمال و اين وضع هنگامي ظاهر مي‌شود که گازهاي سمي و عوامل ديگر نامساعد در بدن افزايش مي‌يابد و افرادي که در هواي آلوده زندگي مي‌کنند و کار مي‌کنند زودتر از اشخاصي خسته مي‌شوند که در هواي پاک مشغول فعاليت‌اند عوامل ديگر خستگي کوچکي و کم‌کاري ريه‌ها و قلب و ناپاکي خون و کم‌کاري ساير اعضاء و عدم کنترل اعضاء توسط مغز مي‌باشد و افرادي که داراي مغز قدرتمند مي‌باشند کمتر دچار خستگي مي‌شوند و افراد پير و ضعيف معمولاً زودتر از ديگران دچار خستگي مي‌شوند و زماني که افراد ضعيف مي‌شوند ممکن است در حالت بيکاري و استراحت نيز دچار خستگي و کوفتگي باشند و در اين فعاليت با کنترل مغز و حرکات ملايم و تدريجي رو به افزايش مي‌توانيم محيط بدن را براي فعاليت دوباره آماده سازيم.

مغز انسان‌ها هم مي‌توانند دچار خستگي و بيکاري و بدکاري شود و در بعضي از مواقع فهم مطالب کاهش مي‌يابد و عکس‌العمل مناسب قابل انجام نبوده و اعمال خلاف عقل سالم انجام مي‌شود که گاهي باعث تباهي و فعاليت‌هاي نادرست مي‌گردد.

لازم است به کارکرد درست مغز مانند دوست توجه شود و زماني که عکس‌العمل‌هاي نادرست ظاهر مي‌گردد استراحت و کار بدني ملايم ممکن است در اصلاح اعمال مغز و رفتار بدني موثر باشد.

هنگامي که خستگي کم مي‌شود مي‌توانيم فعاليت بدني و روحي و مغزي را افزايش دهيم. از سوئي ديگر گاهي در اثر بهم خوردن PHبدن (حالت ترشي و تلخي) و بوجود آمدن حالت اسيدي و قليائي شديد اعمال مغز و بدن دگرگون شده رفتار ناشايست ظاهر مي‌گردد که در اين مواقع مصرف مواد ترش و بعد بکارگيري ترکيبات الکلي و تلخ موجب تغيير PH شده و هنگامي که حالت اسيدي و الکلي تغيير مي‌کند و از حالت طبيعي خارج مي‌شود بيماري‌هاي زيادي ممکن است عارض شود.

تغيير PH و اختلاف پتانسيل و توانائي نيز خود باعث بالا رفتن نيروي الکتريکي بدن مي‌شود.

تخليه نيروي الکتريکي نيز در بعضي از مواقع موجب تحريک بدن شده و بسياري از ذخاير بدن و غذاهاي مصرف نشده دوباره مورد استفاده بدن قرار مي‌گيرند.

پاک شدن نسوج و عضلات و سلول‌ها از انواع جرم‌ها و ناپاکي‌ها و خلط‌ها توسط حلال‌هاي مختلف (ترکيبات ترش و يا قليائي) باعث رفع خستگي و حالت نيرومندي مي‌شود که بايد به اين امر توجه شود.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي