جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5337

 براي نخستين بار انجام شد:
 تصويب برنامه پنجساله جامع حفاري در مديريت اکتشاف 

 رئيس برنامه ريزي و کنترل طرحهاي مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران از تصويب برنامه جامع حفاري براي نخستين بار در اين مجموعه خبر داد.

به گزارش شانا، به نقل از شرکت ملي نفت ايران، مسعود انصاري از تصويب برنامه پنجساله حفاري مديريت اکتشاف خبر داد و گفت: براي نخستين بار يک برنامه جامع به عنوان نقشه راه حفاري در مديريت اکتشاف تدوين شده که نقش مهمي در تحقق به موقع برنامه هاي هدفگذاري شده بر عهده دارد.

وي توضيح داد: اين برنامه جامع، حفاري يک حلقه چاه را از ابتدا تا انتها برنامه ريزي و زمان‎بندي مي کند که همه موارد مرتبط با حفاري از اخذ قراردادهاي زيست محيطي و ساخت سلر و جاده سازي گرفته تا قراردادهاي تامين کالا و مواد و ... را شامل مي شود. انصاري تصريح کرد: معمولا در يک برنامه پنجساله، 38 حلقه چاه اکتشافي حفاري مي شود که بر اساس برنامه جامع حفاري، عمليات حفاري آن از ابتدا تا انتها برنامه ريزي مي شود، البته گفتني است که اين 38 حلقه چاه از ميان 100 ميدان در حال مطالعه انتخاب مي شوند.

وي با بيان اين که برنامه جامع حفاري از انعطاف لازم برخوردار است، گفت: ممکن است در طول زمان برنامه بعضي از چاه ها تغيير کند و يا اولويتهاي بهتري شناسايي شود. به عنوان مثال اگر بر اساس برنامه جامع، حفاري چاه اکسين در سال 97 برنامه ريزي شده باشد اما در آن زمان موقعيت بهتري براي حفاري شناسايي شود، حفاري چاه جديد جايگزين چاه برنامه ريزي شده مي شود.

به گفته انصاري، بر اساس برنامه ششم توسعه، مديريت اکتشاف بايد تا پايان برنامه، 33 حلقه چاه خشکي و 5 حلقه چاه دريايي را حفاري کند به اين ترتيب که در دو سال نخست برنامه، سالي 6 حلقه چاه و در سه سال آخر سالي 7 حلقه چاه حفاري و آزمايش شود.

وي با بيان اين که حفر يک حلقه چاه اکتشافي منوط به انجام مطالعه، عمليات لرزه نگاري، مطالعات زمين شناسي و ... است، گفت: اولويت حفاري با ميدان هايي است که حجم ذخاير اوليه پيش بيني شده بيشتر و ريسک حفاري کمتري داشته باشد و مهمتر از همه مرزي باشد.

مدير برنامه ريزي و کنترل طرحهاي مديريت اکتشاف اظهار کرد: هم اکنون 54 اولويت اکتشافي تنظيم شده است اما در برنامه جامع اولويت با مناطق مرزي است.

وي از بازبيني ماهانه برنامه حفاري اولويتهاي اکتشافي خبر داد و گفت: بر اساس برنامه قرار است هر سه ماه يکبار برنامه به روزرساني شود و پيشرفت فيزيکي پروژه کنترل و گزارش شود، اما هم اکنون چون اوايل برنامه است کار بازبيني ماهانه انجام مي شود.

انصاري هدف مديريت اکتشاف در عملياتي کردن برنامه جامع حفاري را اجراي موفق پروژه هاي تعريف شده در زمان مقرر اعلام کرد.

وي با بيان اين که برنامه ريزي جز فعاليتهاي روزانه هر سازماني است، گفت: اداره برنامه ريزي و کنترل طرحهاي اکتشاف از قديمي ترين ادارات اين مجموعه مديريتي است که وظيفه تهيه برنامه هاي مديريت اکتشاف در يک بازه زماني يک ساله، پنجساله و افق 1404 و همچنين برنامه هاي استراتژيک سازماني را عهده دار است.

مديربرنامه ريزي و کنترل طرحهاي مديريت اکتشاف در مورد روند تصويب برنامه ها، گفت: برنامه هاي بلند مدت (استراتژيک و افق 1404) ميان مدت (برنامه هاي پنج ساله) و کوتاه مدت (ساليانه)، پس از تنظيم به شرکت ملي نفت ايران و وزارت نفت ارسال و پس از بررسي و اصلاح، تصويب و ابلاغ نهايي مي شود.

وي ادامه داد: بعد از ابلاغ برنامه ها از سوي شرکت ملي نفت ايران، به منظور تحقق هر چه بهتر آنها، کنترل و بازنگري مجدد اهداف انجام و برنامه عملياتي مي شود.

اداره برنامه ريزي و کنترل طرحها با استخراج خط مشي ها و اهداف کلان وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران از مصوبات و دستورالعمل هاي هيئت مديره و مديريت برنامه ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران وظيفه تدوين و بازنگري برنامه هاي طرح اکتشاف نفت و گاز در قالب برنامه هاي بيست ساله، پنج ساله و سالانه و همچنين برآورد و تخصيص بودجه مورد نياز پروژه ها و زير پروژه ها و تدوين موافقتنامه طرح اکتشاف نفت و گاز و تحليل و آناليزفني و اقتصادي کليه پروژه هاي اکتشافي و تهيه گزارشهاي مطالعات اقتصادي از ميدانهاي کشف شده نفت و گاز را بر عهده دارد. اين اداره از سه واحد تخصصي، برنامه ريزي و تخصص منابع، کنترل طرحها و بررسي هاي فني و اقتصادي تشکيل شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي