جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5338

 چسب‌هاي روي بدن ورزشکاران المپيکي چه هستند؟ 

 
در المپيک 2008 يا 2012 ورزشکاران المپيکي از نوارهاي رنگارنگي استفاده کردند که kinesiology tape يا kinesio tape نام دارد و ما در اينجا به بررسي علت استفاده آنها از اين نوارها مي‌پردازيم.

به گزارش ايسنا به نقل از تک اينسايدر، نوار درماني کششي که با عنوان نوار kinesio tape شناخته مي‌شود، يک نوار پارچه‌اي همراه با چسب اکرليک است که معمولا به منظور درمان آسيب‌هاي ورزشکاران و اختلالات فيزيکي گوناگون مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در سال 2008 و 2012، ورزشکاران اغلب از نوارهايي به نام Kinesio استفاده کردند که توسط يک فيزيوتراپ ژاپني در سال 1979 توسعه يافته بود. در حال حاضر اين نوارها براي تيم آمريکا در المپيک ريو به طور اختصاصي ساخته شده است.

ايده استفاده از پارچه‌هاي الاستيک همراه با چسب پس از يک دهه از معرفي‌ اين محصول در سال 1980 توسط ارتوپديست‌ها، کايروپراکتيست‌ها، پزشکان طب سوزني و ديگر پزشکان در ژاپن که اصلي‌ترين مصرف کننده‌هاي اين نوارها بودند مطرح شد.

اين محصول در واقع يک نوار باريک است که ادعا مي‌شود قادر است 120تا 140 درصد بيشتر از طول خودش کش بيايد. اين نوار در مقايسه با نوارهاي ورزشي سفيد سنتي به مفصل اجازه حرکت در دامنه حرکتي بزرگتري را مي دهد و از دوام بالاتري برخوردار است.

چندين نسخه مختلف از اين چسب‌هاي روشن وجود دارد و در وبسايت Kinesio آمده که اين نوارها ناراحتي و درد را کاهش داده و درناژ لنفاوي را توسط کشيدن ميکروسکوپي پوست برطرف مي‌کنند. آنها مي گويند که از اين نوارها مي توان براي کاهش درد و التهاب، شل شدن عضلات خسته و کمک به عضلات براي حرکت در 24 ساعت شبانه روز استفاده کرد.

اين نوارها به واسطه نيروي کشساني، پوست بدن را بلند کرده و آن را از ديگر لايه‌هاي بافت بدن جدا مي‌کند. فضاي خالي به وجود آمده به خون اجازه مي‌دهد تا جريان بيشتري پيدا کرده و به اين شکل توانايي بدن در پاکسازي مايع لنفاوي افزايش يافته و به اين صورت التهابات با سرعت بالاتري التيام مي‌يابند.

با توجه به اينکه استفاده از اين چسب‌ها باعث بهبود گردش خون مي‌شود، ورزشکاران از آن براي کاهش سر درد نيز استفاده مي‌کنند.

اين نوارها با اين هدف که دقيقا بتواند خاصيت کشساني پوست انسان را تقليد کند به وجود آمدند. نوارهاي Kinesio براي اولين بار در المپيک پکن 2008 ديده شدند. زيرا شرکت توليدکننده آن بسته‌هاي زيادي از اين نوارها را به 58 کشور اهدا کرده بود. چهار سال بعد، در المپيک 2012 لندن نيز اين نوارها روي بدن ورزشکاران در هر رشته ورزشي مشاهده شد.

نظريه‌هاي مختلفي درباره کاربرد و تاثير اين نوارهاي کششي رنگارنگ که در ميان ورزشکاران المپيک از محبوبيت ويژه‌اي برخوردار است، وجود دارد. ورزشکاران همواره براي جلوگيري از آسيب‌ديدگي از ابزاري مانند مچ‌بند براي محدود کردن حرکات در مفاصل بدن به ويژه مچ پا و مچ دست استفاده مي‌کنند و مطالعات بسياري نشان داده‌اند که اين ‌کار مانع از فشار آمدن و رگ ‌به ‌رگ شدن مچ‌ها خواهد شد.

طبق نظرياتي که در خصوص تأثير اين نوارهاي رنگي نقل شده است در صورتيکه اين نوارها به درستي به کار گرفته شوند، مي‌توانند درد را از تاندون‌ها يا التهاب‌هاي ماهيچه‌اي بيرون کشيده و بدن ورزشکار را بهبود بخشند. اين چسب‌ها داراي موادي هستند که به تناسب با رشته ورزشي مرتبط در نقطه اي مخصوص چسبانده مي‌شوند، تا درد ناشي از ورزش هاي سنگين را در آن منطقه کم کنند و هم استحکام لازم را در پوست و عضلات براي مقاومت در برابر فشارهاي خارجي ايجاد کنند. در کل هدف اصلي از بستن اين چسب‌ها تخليه کردن، محافظت و حمايت از آسيب ديدگي‌هاي خاص، کاهش حرکت مفصل و جلوگيري از بروز آسيب‌هاي بعدي است. نتيجه بستن نوار چسب هاي طبي، استراحت دادن به مفصل است و موجب مي شود که فعاليت متابوليکي در ناحيه مورد نظر در سطح بالا حفظ شود و از بروز آسيب ناخواسته به بافت عضلاني جلوگيري خواهد شد.

همچنين چسباندن اين نوارها روي پوست بدن از فشار موجود روي نورون‌هاي لامسه کاسته و از درد ورزشکار مي‌کاهد.

با اين وجود از بعد علمي، هنوز مطالعات چنداني درباره تأثيرات حقيقي اين نوارها در مقايسه با ديگر ابزارهايي که ورزشکاران براي التيام دردها و آسيب‌هاي خود به کار مي‌گيرند، انجام نگرفته است.همواره اين احتمال وجود دارد که نوارهاي رنگي بيشتر از فايده فيزيکي فايده رواني از خود به جا مي‌گذارند. براي مثال به ورزشکار يادآوري مي‌کنند که درمورد منطقه آسيب ديده بدنش محتاط ‌تر باشد و يا اين احساس را در ورزشکار ايجاد مي‌کند که براي بهبود دردش کاري انجام گرفته است. همچنين چند پژوهش ديگر نيز نشان داده‌اند که استفاده از اين نوارها مي‌تواند حجم مايعات را در بدن بيماران سرطاني کاهش دهد اما در ميان ورزشکاران رايج‌ترين اثر اين نوارها کاهش درد است.

از آنجايي که اين نوارها در کنار ديگر ابزار و داروهاي درماني مورد استفاده قرار مي‌گيرند، بررسي تأثير و عملکرد خود نوارها به صورت دقيق غير ممکن شده ‌است. از اين رو نتايج به دست آمده از مطالعات جزيي که روي اين نوارها انجام گرفته با يکديگر متفاوت هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي