جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5338

 پليس فتاي بهارستان عامل توهين در تلگرام را به دام انداخت  

 بهارستان - ذبيح ا... اصغري

شايد امروز يکي از مهمترين چالشهاي کشور وجود سيم کارتهاي بي هويت است که معضلات فراواني را ايجاد نموده وتوانسته بخش اعظمي از فعاليتهاي پليس را تحت شعاع قرار دهد.

بر پايه همين گزارش عليرغم طرح اقامه دعواي بيش از چندين ارگان دولتي از شرکتهاي ارتباطات سيار و هزاران نفر از افراد حقيقي از اين روند تا کنون نسبت به ساماندهي اين مساله اقدام قابل ملاحظه‌‎اي صورت نگرفته از سويي ورود شبکه‎هاي مجازي در کنار سيم کارتهاي بي‎هويت منجر به افزايش چندين برابري جرايم در کشور شده است.

براساس آمارهاي جهاني در هر 12ثانيه يک نفر در جهان قرباني فضاي مجازي مي‌شود و همين موضوع ايجاب مي‌کند که افراد پيش از ورود به اين فضا و فعاليت در آن در گام اول اطلاعات کافي را کسب کرده باشند.

چندي پيش بود که رئيس پليس فتاي کشوراعلام کرد: 1700روز از تشکيل پليس فتا، بيش از 50هزار پرونده در ارتباط با تخلفات فضاي مجازي تشکيل شده است و در اين پرونده‌ها مجموعا 28هزار نفر دستگير شده‌اند.

نبود فرهنگ استفاده از فضاي مجازي، عدم اطلاع رساني از تبعات ناشي از استفاده نادرست در رسانه ملي و توزيع ميليونها سيم کارت بي هويت همه و همه دست به دست هم داده تا در راستاي گسترش ميزان جرايم در کشورفعال شوند در حالي که اين اقدام با يک تدبير درست و کارشناسي شده قابل مديريت و پيشگيري بوده است.

رئيس پليس فتاي شهرستان بهارستان نيز در همين زمينه با تشريح جزئيات يک مورد دستگيري گفت: براساس شکايت واصله از سوي يکي از شهروندان مبني بر اينکه شخصي با هويت نامعلوم اقدام به توهين در شبکه اجتماعي تلگرام نموده با توجه به حساسيت موضوع عوامل پليس فتا باتشکيل پرونده مقدماتي در همين راستا وارد عمل شد.اسدي خاطرنشان کرد :در روند رسيدگي به اين پرونده و همچنين با بررسي تلفن همراه و با استفاده از مهندسين اجتماعي و پيدا کردن ip فوق شخص با هويت نامعلوم اقدام به توهين و فحاشي متهم شناسايي که با تلاش مامورين محل سکونت متشاکي مشخص شد و با هماهنگي قضايي در يک عمليات غافگيرانه متهم دستگير و مورد باز جويي قرار گرفت.

رئيس پليس فتاي شهرستان بهارستان با اعلام اينکه فرد دستگير شده ابتدا منکر هر گونه اقدام توهين و تهديد به يکي از شهروندان شد، افزود:فرد دستگير شده ابتدا قصد کتمان حقيقت را داشته اما در ادامه با مشاهده اسناد و مداراک موجود در پرونده به بزه انتسابي خود اعتراف کرد .

وي اظهار کرد :پس از نهايي شدن، پرونده به همراه متهم براي صدور قرار وسير مراحل قانوني تحويل مراجع قضايي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي