جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5352

 معادلات انرژي 

 صادرات نفت ايران در ماه ژوئن به بيش از 2 ميليون بشکه در روز رسيد

صادرات نفت ايران در ماه ژوئن به 2 ميليون و 5 هزار بشکه در روز رسيد.به گزارش مهر به نقل از رويترز، توليد نفت ايران در ماه ژوئن به 3 ميليون و 610 هزار بشکه در روز رسيد که از اين مقدار، 2 ميليون و 5 هزار بشکه آن سهم صادرات روزانه اين کشور بوده است.

آمارها حاکي از افزايش توليد نفت ايران از ماه ژانويه به بعد و تصاحب مجدد سهم بازار از دست رفته اين کشور به دنبال رفع تحريم ها هستند.

در همين حال بر اساس آمار موسسه «جودي»، صادرات نفت ايران در ماه ژوئن نسبت به ماه قبل از آن رشد 5 هزار بشکه اي در روز را نشان مي دهد اما اين رقم در اوسط سال 2012 ميلادي يعني قبل از دوره تحريم 2 ميليون و 2 هزار بشکه در روز از سوي سازمان بين المللي انرژي گزارش شده است.

همچنين موسسه «جودي» اعلام کرد، صادرات نفت ايران در ماه آوريل 1.9 ميليون بشکه در روز و براي ماه هاي مارس و فوريه به ترتيب 1.710 و 1.685 ميليون بشکه در روز اعلام شده است.

بر همين اساس توليد نفت ايران در ماه ژوئن 3.6 ميليون بشکه در روز گزارش شده است که نسبت به ماه قبل از آن تغييري را نشان نمي دهد و براي ماه هاي آوريل، مارس و فوريه هم اين رقم به ترتيب 3.5، 3.4 و 3.385 ميليون بشکه در روز اعلام شده است.در ماه ژانويه هم توليد نفت ايران 3.370 ميليون بشکه در روز بود و صادرات نفت اين کشور روزانه به 1.550 ميليون بشکه رسيد.

جزئيات قطع خوراک پتروشيمي‌ها

يک مقام مسئول با تشريح جزئيات قطع خوراک مجتمع‌هاي پتروشيمي متخلف، اعلام کرد: توليد پتروشيمي ايران از ابتداي سال‌جاري تاکنون بيش از 10 درصد افزايش يافته است.

به گزارش مهر، علي محمد بساق‌زاده با اشاره به ابلاغ بخشنامه جديدي توسط وزير نفت مبني بر اجراي دقيق تر الزامات بهداشت، ايمني و محيط زيست در سطح صنايع پتروشيمي کشور، گفت: بر اساس بخشنامه وزير نفت تمامي مديران مجتمع‌هاي پتروشيمي بايد در مناطق عملياتي مستقر بوده و به اصطلاح مدير پروازي نباشند.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي صنايع پتروشيمي با اعلام اينکه آمادگي براي مديريت بحران و هماهنگي با ساير دستگاه هاي ذيطلاح به منظور مهار بحران در سطح واحدهاي آسيب ديده پتروشيمي دومين موضوع تاکيد شده در بخشنامه وزارت نفت است، تصريح کرد: در نهايت در اين بخشنامه تاکيد شده آن دسته از مجتمع‌ها و شرکت‌هاي پتروشيمي که الزامات را رعايت نکنند خوراک آنها قطع خواهد شد.

مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي قطع خوراک صنايع پتروشيمي را اقدامي قانوني عنوان کرد و افزود: اگر الزامات ايمني، بهداشت و محيط زيست اجرايي نشود امکان توليد پايدار و مستمر وجود ندارد و از اين رو تمامي مجتمع‌هاي پتروشيمي بايد ضمن مميزي اقدام به رعايت تمامي ضوابط تعيين شده کنند.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکع قطع خوراک صنايع پتروشيمي در قانون نفت پيش بيني شده است، بيان کرد: با اين وجود به ندرت مجتمع‌هاي پتروشيمي کشور به دليل ناديده گرفتن الزامات بهداشت، ايمني و محيط زيست با قطع خوراک مواجه شده اند.

بساق زاده با اشاره به حوادث و آتش سوزي دو سال قبل به وقوع پيوسته در مجتمع پتروشيمي خارگ، بيان کرد: در اين مجتمع پتروشيمي، پس از حادثه ديدن تعدادي از واحدهاي فرآيندي تا زماني که تمامي ضوابط و استانداردهاي ايمني به طور کامل رعايت نشد، خوراک اين مجتمع پتروشيميايي هم وصل نشد.

مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي همچنين با يادآوري اينکه از ابتداي سال‌جاري تاکنون ميزان خوراک مايع و گاز طبيعي تحويل اده شده به صنايع پتروشيمي افزايش يافته است، خاطرنشان کرد: در مجموع از ابتداي سال جاري تاکنون توليد محصولات پتروشيمي و فرآورده‌هاي پليمري ايران در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته بيش از 10 درصد افزايش يافته است.

رکورد صادرات گازوئيل ايران شکسته شد

با ثبت رکورد جديد صادرات گازوئيل، جمهوري اسلامي ايران با صدور انواع فرآورده نفتي شامل گازوئيل، گاز مايع و نفت کوره وارد باشگاه صادرکنندگان فرآورده نفتي جهان شد.

به گزارش فارس با نگاهي به آمار مصرف انواع فرآورده‌هاي نفتي از ابتداي سال جاري تاکنون مي‌توان گفت که مصرف چهار فرآورده نفتي اصلي شامل گازوئيل، گاز مايع، نفت سفيد و نفت کوره در کشور روندي کاهشي داشته، به طوري‌که متوسط مصرف گاز مايع با ثبت 1.5 درصد کاهش به حدود پنج هزار و 290 تن در روز
رسيده است.

بر اين اساس متوسط مصرف روزانه گازوئيل هم با ثبت بيش از 9 درصد کاهش به 72.5 ميليون ليتر رسيده که در مقايسه با مدت زمان مشابه سال گذشته مصرف اين فرآورده استراتژيک نفتي کاهشي حدود هفت ميليون ليتري در روز را داشته است.

در طول اين مدت متوسط مصرف نفت سفيد هم با ثبت کاهشي حدود 7.5 درصدي به 3.5 ميليون ليتر و در نهايت نفت کوره با ثبت بيشترين کاهش مصرف از ابتداي سال جاري تاکنون با ثبت کاهشي 65.4 درصدي به حدود 9.1 ميليون ليتر در روز رسيده است.

متوسط مصرف روزانه نفت کوره در کشور در طول پنج ماهه نخست سال جاري تاکنون به 9 ميليون ليتر رسيده که اين ميزان در مدت مشابه سال گذشته حدود 26.4 ميليون ليتر بوده است و در مجموع مصرف اين فرآورده روزانه حدود 17 ميليون ليتر
کاهش يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي