جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/06/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5354

 ربات کرمي با توانايي حمل 10 برابر وزن خودش 

 
محققان علم رباتيک موفق به ساخت يک ربات کرمي مينياتوري شدند که مي‌تواند در نور مرئي حرکت کند و حتي باري معادل 10 برابر وزن خودش را نيز حمل کند.به گزارش آنا به نقل از PopSci، محققان بخش فيزيک و رباتيک در دانشگاه ورشو با استفاده از LCE يا الاستومرهاي کريستال مايع، توانستند رباتي بسازند که مانند کرم با حرکت موجي خود را جابه‌جا مي‌کند. اين ماده که در مقابل نور مرئي از خود واکنش نشان مي‌دهد و مي‌تواند تغيير شکل دهد، به شکلي به کارگرفته شده است که در ربات مينياتوري، در مقابل نور حرکت موجي انجام مي‌دهد و مي‌تواند جابه‌جا شود.

براساس اعلام تيم تحقيق، اين ربات توانايي بالا رفتن از سراشيبي يا چپيدن در فضاها و سوراخ‌هاي بسيار کوچک را دارد و مي‌تواند همراه خود محموله‌اي 10 برابر بزرگتر و سنگين‌تر از خودش را نيز ببرد.

ربات تازه ساخته‌شده براي اهداف تحقيقاتي و کار در محيط‌هايي که تاکنون غيرقابل دسترس بودند مناسب است و اگر کسي بتواند دوربين يا ميکروفوني به اندازه مناسب براي حمل با اين وسيله بسازد، حتي مي‌تواند يک جاسوس ذره‌بيني شود. پيش از اين نيز تلاش‌هايي براي ساخت ربات‌هاي مينياتوري شده بود اما تمامي آنها مبتني بر استفاده از مواد زيستي و نيمه‌زنده است که نيازمند حرکت در محيط‌هاي خاص و پر از مواد غذايي هستند اما اين ربات تازه نيازي به محيط خاصي ندارد و تنها با در اختيار داشتن نور، مي‌تواند حرکت کند.

اگرچه ربات کرمي بسيار کوچک است و چندان کارآيي گسترده‌اي ندارد اما محققان اميدوارند با استفاده از تکنيکي که براي ساخت آن ابداع شده، بتوانند در آينده ربات‌هاي مفيدتري بسازند. ساخت ربات‌ها و دستگاه‌هاي خودکار متحرک در اندازه‌هاي کوچک کاري بسيار دشوار و پيچيده است و به دليل اينکه بسياري از بخش‌ها و قطعات با تکنولوژي موجود از يک اندازه مشخص کوچک‌تر نمي‌شوند، محققان و مهندسان به دنبال راهي براي ساخت ربات از روش‌هاي غيرمتداول هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي