جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/06/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5354

 معادلات انرژي 

 جزئيات افزايش قيمت نفت ايران

احتمال توافق بين اوپک و روسيه براي اجراي طرح «فريز» قيمت تمامي شاخص‌هاي نفت جهان را گران کرد و همسو با آغاز موج جديد گراني‌ها در بازار، بهاي نفت سبک و سنگين ايران هم افزايش يافت.

به گزارش مهر، توافق جديد بين کشورهاي اوپک و روسيه و احتمال برگزاري يک نشست غيرعلني بين توليدکنندگان نفت جهان به ميزباني الجزاير، زمينه جهش چنددلاري قيمت نفت در بازار جهاني را رقم زد.

بر اين اساس در معاملات منتهي به 12 اوت سال 2016 ميلادي، قيمت تمامي شاخص‌هاي معتبر نفت جهان شامل سبد نفتي اوپک، نفت خام شيرين آمريکا، برنت درياي شمال، شاخص عمان، دوبي و نفت خام‌هاي سبک و سنگين صادراتي ايران بشکه‌اي بيش از دو دلار افزايش يافت.

از اين رو در معاملات منتهي به 12 اوت، سبد نفتي اوپک با 2 دلار و 9 سنت افزايش در محدوده 41 دلار و 19 سنت، نفت وست‌تگزاس (نفت خام شيرين) آمريکا با 2 دلار و 27 سنت افزايش در محدوده بشکه‌اي 43 دلار و 10 سنت و هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال با 2 دلار و 97 سنت در محدوده 43 دلار و 81 سنت در بازار معامله شد.

از سوي ديگر قيمت شاخص نفت دوبي هم با ثبت افزايش يک دلار و 94 سنتي در محدوده بشکه‌اي 41 دلار و 61 سنت و همچنين شاخص نفت عمان با ثبت افزايش 1 دلار و 87 سنتي در محدوده 42 دلار و 27 سنت در بازار داد و ستد شد.

همزمان با جهش قيمت اکثر شاخص‌هاي معتبر نفت جهان، بهاي هر بشکه نفت خام سبک و سنگين صادراتي ايران هم افزايشي حدود 2 دلاري را تجربه کرد؛ به طوري که قيمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتي ايران با ثبت افزايش 2 دلار و 11 سنت در محدوده 41 دلار و 52 سنت در بازار داد و ستد شد.

علاوه بر اين قيمت هر بشکه نفت خام سنگين صادراتي ايران با ثبت افزايش 1 دلار و 98 سنت در محدوده 39 دلار و 92 سنت در بازار داد و ستد شد تا در مقايسه با معاملات هفته گذشته، افزايشي چند سنتي را تجربه کند.

از سوي ديگر از ابتداي سال جاري تاکنون متوسط قيمت هر بشکه نفت سبک صادراتي ايران حدود 37 دلار و 71 سنت و ميانگين قيمت هر بشکه نفت خام سنگين صادراتي کشور هم حدود 35 دلار و 45 سنت بوده است.

يکي از مهمترين دلايل افزايش چند دلاري قيمت نفت در بازار جهاني، احتمال برگزاري جلسه غيررسمي بين اعضاي اوپک و برخي از کشورهاي توليدکننده نفت غيراوپک همچون روسيه به ميزباني الجزاير تا پايان ماه سپتامبر سال جاري است.

پيش‌بيني مي‌شود با برگزاري اين جلسه و توافق جديد بر سر تقويت عرضه و تقاضا در بازار، بهاي نفت به روند صعودي خود ادامه دهد ضمن آنکه روسيه هم در طول چند روز گذشته براي همکاري با اعضاي اوپک براي بار چندم اعلام آمادگي کرده است.

از سوي ديگر بر اساس گزارش آژانس بين‌المللي انرژي (IEA) در سه ماهه سوم سال جاري ميلادي روند رو به کاهش ذخيره‌سازي نفت در کشورهاي صنعتي جهان به ويژه آمريکا ادامه دارد ضمن آنکه تقاضا در اين مدت نسبت به عرضه رشد بيشتري داشته است.

احتمال ايجاد يک موازانه بين عرضه و تقاضاي نفت و همچنين سقوط ذخيره‌سازي نفت خام در آمريکا به پايين‌ترين سطح در طول پنج هفته گذشته تاکنون (کاهش ذخاير نفت آمريکا به حدود 521 ميليون بشکه) از ديگر عوامل جهش طلاي سياه در بازار به شمار مي‌رود.

با اين وجود ذخيره‌سازي 10 ميليون بشکه نفت بر روي آب در آمريکاي شمالي، عرضه گسترده نفت خاورميانه به کشورهاي اروپايي و تضعيف قيمت نفت اورال روسيه و افزايش توليد نفت کانادا پس از فروکش کردن آتش‌سوزي‌هاي سريالي از مهمترين دلايل تضعيف قيمت نفت در معاملات منتهي به 12 اوت است.

ژرمن‌ها پتروشيمي‌ساز مي‌شوند

دور جديد مذاکرات ايران و زيمنس آلمان به منظور مشارکت و همکاري در صنايع پتروشيمي در دوران پسابرجام به ميزباني تهران برگزار شد.به گزارش مهر، زيمنس آلمان پس از آزادسازي و رفع توقيف برخي از کالا و تجهيزات پروژه‌هاي صنعت نفت و گاز ايران به ويژه در حوزه پارس جنوبي، مذاکرات جديدي به منظور مشارکت و همکاري در صنايع پتروشيمي کشور در دوران پسابرجام را آغاز کرده است.

بر اين اساس هفته جاري هياتي متشکل از مديران ارشد اين شرکت آلماني به تهران سفر کرده و مذاکراتي را با مديران صنايع پتروشيمي و انجمن کارفرمايي صنعت پتروشيمي ايران در تهران آغاز کرده اند.

مهمترين محور دور جديد گفتگوهاي زيمنس و مديران ايراني، توسعه سطح همکاري‌هاي دو جانبه و فعال شدن بيشتر اين شرکت آلماني در صنايع پتروشيمي ايران بوده ضمن آنکه تجهيز، تامين قطعات، سيستم‌هاي فني و مديريتي صنعت پتروشيمي از ديگر محورهاي مذاکرات تهران به شمار مي‌رود.هيات مديران زيمنس آلمان درحالي هفته جاري براي توسعه همکاري‌ها در صنايع پتروشيمي ايران وارد تهران شده که پس از برجام، ايران با شرکت‌هاي توتال فرانسه، باسف آلمان، سارکوبه اسپانيا، ميتسويي ژاپن، لينده آلمان و چندين شرکت آسيايي و اروپايي تفاهم نامه‌هايي براي همکاري و سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي امضا کرده است.

از سوي ديگر مذاکرات با اين شرکت آلماني براي همکاري بيشتر در صنايع پتروشيمي آغاز شده که اخيرا علي اکبر شعبانپور مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس از آزادسازي برخي از تجهيزات و کالاهاي فازهاي پارس جنوبي توسط زيمنس آلمان خبر داده و گفته است: توربوکمپرسورهاي گازي ايران در امارات و اروپا رفع توقيف شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي