جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/06/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5373

 ميز خبر 

 معاون شهردار تهران:

داشتن مترويي با ظرفيت 10 ميليون نفر جابجايي دور از ذهن نيست

معاون حمل ونقل و ترافيک شهرداري تهران گفت:داشتن مترويي با ظرفيت 10ميليون نفر جابجايي دور از ذهن و واقعيت نيست.

به گزارش خبرگزاري مهر، مازيار حسيني در آيين بهره‌برداري از صد و چهارمين ايستگاه مترو تهران از بخش مياني خط 3 (ايستگاه شهيد قدوسي) ضمن قدرداني از تلاشگران خدوم مترو، افزود: خداوند را شاکرم که هرچه جهاد سنگين‌تر مي‌شود، به همان نسبت شهروندان قدرشناس پايتخت مجاهدين خود را بيشتر مورد قدرداني قرار مي دهند.

وي اضافه کرد: خدا را شکر مي‎کنيم که عزم و اراده فرمانده جهادي ما براي کار و تلاش به هر ميزان که بداخلاقيها بيشتر مي‎شود، افزايش مي‌يابد.

حسيني با اشاره به نامگذاري سال95 به نام سال اقدام و عمل از سوي مقام معظم رهبري و با اشاره به سير تحولات شهر تهران در 10 سال گذشته گفت: بزرگراه امام علي(ره) که طراحي 40 ساله داشته و درياچه شهداي خليج فارس که طراحي آن پيش از انقلاب بوده است، از جمله طرحهايي است که در سايه مديريت ولايي و طي اين دوره مديريت شهري محقق شده‌اند. احداث درياچه شهداي خليج فارس بيشتر شبيه رويا بود اما وقتي همين رويا به واقعيت تبديل شد، عده‎اي با فضاسازيهاي متعدد در جهت تخريب اين عملکرد مثبت قدم برداشتند.

اين در حاليست که طي سرشماري پرندگان مهاجر تنها 72 گونه بومي و غيربومي مبدا و مقصدشان درياچه خليج فارس بوده است که نشان مي‎دهد به لحاظ زيست محيطي عملکردي موثر داشته است.

مدير گروه مطالعات زنان وزارت علوم:

زنان کشاورز تحت حمايت دولتي نيستند

مديرگروه مطالعات زنان پژوهشکده مطالعات فرهنگي - اجتماعي وزارت علوم با اشاره به مشاغل سخت و زيان‌آور گفت: بخشي از زنان درحوزه کشاورزي مانند شالي‌کاري فعاليت مي‌کنند. آنان زير پوشش هيچ نوع بيمه و حمايت دولتي نيستند و سلامت آنان بر اثر اين کار تحت تاثير قرار مي‌گيرد.

ليلا فلاحتي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: شدت آسيب زنان کشاورز بيش از هر نوع شغل رسمي مثل کار کردن در بخش صنعت است چون وضعيت سلامت آنها به هيچ طريقي پايش نمي‌شود. در نتيجه مشارکت اقتصادي زنان در لايه‌هاي مختلف آن ممکن است مسائل گوناگوني داشته باشد و ما به اين موضوع نپرداخته‌ايم.

اين فعال حوزه زنان در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود اظهارکرد: ساز و کارهاي اجتماعي و قانوني حمايت‌هايي را براي فعالان مشاغل سخت و زيان آور فراهم کرده است اما اين حمايت‌ها ممکن است به اندازه مطلوب نباشد. بنابراين قانونگذار به اين موضوع توجه داشته است و امتيازاتي براي مشاغل سخت و زيان‎آور مدنظر قرار داده است.

وي با بيان اينکه دو آسيب جدي در رابطه با مشاغل سخت و زيان‌آور وجود دارد، گفت: اين مشاغل به درستي شناسايي نشده‌اند يعني بسياري از مشاغل در کشور مانند کارگري زنان در خياط‌خانه‌ها وجود دارد که سخت و زيان‎آور هستند؛ اما به دليل برخي از ويژگي‌هايشان از حمايت‌هاي دولت برخوردار نمي‌شوند. در کل از مشاغلي که در سطح کارگري انجام مي‌شود حمايت‌هاي لازم نمي‌شود.

اين فعال حوزه زنان افزود: اين مشاغل با مشاغلي مانند خبرنگاري يکسان دانسته مي‌شود؛ چون قانون رويه واحدي در اين زمينه دارد. بنابراين نياز داريم تا مشاغل سخت و زيان‏آور طبقه‌بندي شوند و اين مشاغل بر حسب شدت بايد تعريف و لايه‌هاي حمايتي براي آن‌ها در نظر گرفته و براي لايه‎اي که شدت بيشتري دارد حمايت بيشتري در نظر گرفته شود.

وي با اشاره به بعد فراجنسيتي مشاغل سخت و زيان‎آور گفت: هم مردان و هم زنان به يک سبک و سياق مي‌توانند آسيب‎پذير باشند البته رشد اشتغال زنان در کشورمان معنادار نيست. نزديک به سه دهه است که مشارکت اقتصادي زنان از 13 درصد بيشتر نشده است. پس زنان سهم زيادي در مشاغل سخت و زيان‌آور ندارند.

فلاحتي در ادامه اظهار کرد: در سيستم سلامت ما شاهد مشاغل سخت و زيان آور مانند پرستاري هستيم. زنان در بسياري از مشاغل مانند پرستاري نقش کليدي دارند. در اين شرايط به طور حتم سياستگذاران بايد دقت کافي بکنند که پوشش حمايتي را افزايش دهند. يکي از مسائلي که مواجهه با اين نوع حمايت‌ها را سخت مي‌کند نبود طبقه‏بندي ميان شدت زيان‎آور و سختي‌هاي مشاغل سخت و زيان‎آور است.

اگر اين مشاغل سطح‎بندي شود خدمات ارائه شده به آنها متفاوت مي‌شود. در نتيجه نوع حمايت‌ها نيز تفاوت پيدا مي‌کند.

وي افزود: در سطح عمومي مي‌توان به همه مشاغل سخت و زيان‌آور خدمات يکساني داده شود. در سطح دوم نيز حمايت‌هايي متناسب با اين مشاغل در نظر گرفته شود که اين مسئله هم براي زنان و هم براي مردان اهميت زيادي دارد. پس از آن مي‌توان به لايه‎هاي جنسيتي موضوع توجه کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي