جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/07/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5387

 مهار ريزگردها درکوتاه مدت ممکن نيست 

 رئيس سازمان مديريت بحران کشور گفت: 80 درصد ريزگردها منشاء خارجي دارد و با توجه به وسعت کار و محدوديت هاي مالي دولت نمي توان انتظار داشت اين مشکل در زمان کوتاهي حل شود.

اسماعيل نجار در محل هفتمين کنفرانس بين المللي مديريت يکپارچه ريسک سوانح (IDRiM 2016) که در اصفهان در حال برگزاري است، در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: 80 درصد ريزگردهايي که وارد کشور بويژه استان هاي غربي و مياني مي شود از کشورهاي عراق، سوريه و عربستان است و به دليل مشکلات داخلي مقابله با ريزگردها در اولويت اين کشورها نيست.

وي افزود: بسته شدن رودخانه هاي دجله و فرات در بالادستي و ايجاد سدها نيز روي اين موضوع تاثير گذاشته است.

به گفته وي تلاش هاي گسترده بين المللي صورت گرفته است تا اين کشورها وادار به کنترل ريزگردها شوند و اميد است با کمک مجامع بين المللي مقداري از اين مشکلات حل شود.

معاون وزير کشور با بيان اينکه 20 درصد ريزگردها نيز منشاء داخلي دارد، تصريح کرد: مقابله با اين ريزگردها با توجه به تغيير اقليم، بيابانزايي و کاهش پوشش گياهي نياز به کارهاي گسترده دارد اما تلاش شده که با کاشت نهال در کانون هاي تعيين شده اين مساله را رفع کرد.

رئيس سازمان مديريت بحران کشور همچنين با اشاره به موضوع خشکسالي گفت: امسال 13 هزار و 500 ميليارد ريال اعتبار براي پرداخت خسارت خشکسالي به کشاورزان در نظر گرفته شده است.

وي با بيان اينکه اين اعتباردرسال گذشته 10 هزار ميليارد ريال بود، افزود: بهتر است کشاورزان محصولات و آنچه زيرمجموعه کشاورزي است را بيمه کنند. وي با اشاره به اينکه برآورد صورت گرفته از خسارت هاي خشکسالي تقديم دولت شده است، اظهار کرد: همچنين ساز و کار جديدي براي استمهال وام هاي دريافتي توسط کشاورزان در حال تدوين است.

کنفرانس مديريت يکپارچه ريسک سوانح، دانش روز را انتقال مي دهد

معاون وزير کشور درباره کنفرانس بين المللي يکپارچه ريسک سوانح نيز گفت: اين گردهمايي فرصت مناسبي براي انتقال تجربه ها و دانش روز و ايجاد وحدت و همدلي درباره مديريت بحران است.نجار افزود: دنيا تجربه هاي بسيار گسترده اي درباره مقابله با بحران دارد و بسياري از کشورها از دانش و تجربه ديگران در اين راه بهره مي گيرند.

وي به سند سنداي ژاپن اشاره کرد و گفت: در اين سند که ايران نيز نقش موثري در تدوين آن داشته است، برنامه ريزي و تاکيد شده که تا 15 سال آينده همه مباحث مربوط به حوادث با تدبير و دانش، پيش بيني و پيشگيري انجام شود تا خسارت هاي جاني و مالي را به حداقل برسانيم.وي همچنين با اشاره به دستورالعمل جديد ستاد مديريت بحران کشور درباره استان هاي معين تهران گفت: استان تهران نمي تواند همه مشکلات خود را حل کند لذا تعدادي از استان ها مانند اصفهان معين آن هستند تا در مواقع بحراني به کمک آن بشتابند.

وي افزود: در دستورالعمل جديد با شناسايي ظرفيت استان ها و بهره گيري از دانش و خرد، وظيفه ستاد بحران استان ها مشخص شده است.هفتمين کنفرانس بين المللي مديريت يکپارچه ريسک سوانح (IDRiM 2016) با موضوع 'سوانح و توسعه: پيش به سوي جامعه آگاه' ديروز شنبه در اصفهان آغاز به کار کرد.

اين کنفرانس بين المللي به ميزباني انجمن مهندسي زلزله ايران و به مدت چهار روز تا سيزدهم مهر در اصفهان ادامه دارد.

موضوع اين گردهمايي علمي، مديريت يکپارچه ريسک سوانح طبيعي و انسان ساز با تأکيد بر زلزله، آب و تغيير اقليم با هدف توسعه و جامعه آگاه است.

کنفرانس بين المللي انجمن مديريت يکپارچه ريسک سوانح تا کنون درکشورهاي ژاپن، چين، آمريکا، کانادا، انگلستان و هند برگزار شده و امسال کشور ايران ميزبان اين کنفرانس بين المللي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي