جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/07/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5390

 تقابل يوزها و گرگ‌ها در مقدماتي جام جهاني
 نبرد سخت در زمين ازبکستان 

 
آفرينش- ايران و ازبکستان امروز در مرحله انتخابي جام جهاني 2018 روسيه به مصاف هم مي روند که اين ديدار حساس وضعيت مدعيان اصلي اين گروه را مشخص خواهد کرد.

تيم ملي فوتبال ايران در تاشکند مهمان ازبکستان است. اين ديدار ساعت 16:30 امروز در ورزشگاه 34 هزار نفري بنيادکار برگزار مي‌شود و قضاوت آن را بنجامين ويليامز استراليايي بر عهده دارد.

شاگردان کي‌روش در حالي به مصاف ازبکستان مي‌روند که از دو بازي گذشته خود به يک پيروزي و يک تساوي مقابل قطر و چين رسيده اند و ازبکستان هم با دو برد مقابل سوريه و قطر(در زمين قطر) با 6 امتياز وضعيت بسيار خوبي در صدر جدول دارد. هر چند آمار و ارقام مربوط به بازيهاي قبلي دو تيم، به سود ايران است و ايران تنها يک بار در هشت بازي قبلي مغلوب ازبکها شده، اما وضعيت در رقابتهاي امسال متفاوت است و ايران کار بسيار سختي در زمين ازبکها دارد.

ملي‌پوشان فوتبال ايران در راه آماده سازي خود براي دو ديدار با ازبکستان و کره جنوبي، از اول مهر اردويي را در ارمنستان برگزار کرده‌اند و پس از حدود 10 روز به تهران بازگشتند و پس از چند روز راهي ازبکستان شدند. البته در تمرين‌هاي آماده‌سازي براي ديدار با ازبکستان بازيکنان ايراني شاغل در اروپا خيلي دير به جمع ملي‌پوشان اضافه شدند و بازيکناني مانند سردار آزمون، سعيد عزت‌اللهي و عليرضا جهانبخش به طور مستقيم از روسيه و هلند عازم ازبکستان شدند.

پژمان منتظري تنها غايب تيم ملي فوتبال ايران در اين ديدار خواهد بود که هنوز با مصدوميت ناشي از ديدار با چين دست و پنجه نرم مي‌کند اما اشکان دژاگه ديگر ملي‌پوش فوتبال ايران که بازي با چين را به دليل مصدوميت از دست داده بود در روزهاي گذشته کار کردن با توپ را آغاز کرده و احتمالا با صلاحديد کادر فني به اين ديدار مي‌رسد.

اگرچه ايران يک ماه ليگ را براي تيم ملي تعطيل کرد، ازبک‌ها 4 روز زودتر از ايران مسابقه‌هاي باشگاهي خودشان را تعطيل کردند تا آماده ديدار با شاگردان کي‌روش شوند. آن‌ها اردوي خود را با 26 بازيکن آغاز کردند و با توجه به نتايج اخير تيم‌شان با روحيه بالايي در اين ديدار حاضر خواهند شد.

دو تيم تاکنون 8 بار مقابل هم صف‌آرايي کرده‌اند که حاصل آن 4 برد براي ايران و يک برد براي ازبکستان بوده و سه ديدار هم به تساوي ختم شده است. ايران از دو بازي اخير خود در ازبکستان دو پيروزي يک بر صفر کسب کرده است.

آخرين ديدار دو تيم به سال 2015 بازمي‌گردد که در قالب يک بازي دوستانه به مصاف هم رفتند و ايران با گل وقت‌هاي پاياني مهدي ترابي توانست اين تيم را در خاک کشورش شکست دهد. ايران و ازبکستان 4 سال پيش هم در انتخابي جام جهاني 2014 هم‌گروه بودند که ايران در ازبکستان و ازبکستان در ايران به پيروزي رسيدند. نکته حائز اهميت درباره اين ديدار اين است که ايران هيچ گاه در ازبکستان شکست نخورده و تنها شکست تيم ملي مقابل ازبکستان در تهران اتفاق افتاده است.

از ديدار 4 سال پيش ايران با ازبکستان بازيکناني مانند احسان حاج صفي، سيد جلال حسيني، آندرانيک تيموريان، پژمان منتظري و کريم انصاري فرد در دو بازي گذشته براي تيم ملي ايران به ميدان رفته‌اند.

نکته حائز اهميت در اين ديدار تقابل دروازه‌بان‌هاي دو تيم است. در دو ديدار گذشته براي ايران عليرضا بيرانوند درون دروازه قرار گرفته و تاکنون هم گلي را دريافت نکرده است. همين عملکرد را الکساندر لوبانف دروازه‌بان سابق پرسپوليس براي ازبکستان تکرار کرده است. لوبانف فصل گذشته جذب پرسپوليس شد اما در تقابل با سوشا مکاني موفق نبود و نيمکت‌نشين اين دروازه‌بان محسوب مي‌شد. پس از جدايي مکاني، بيرانوند به پرسپوليس پيوست و باز هم اين دروازه‌بان ازبک در سايه اين دروازه‌بان ايراني قرار گرفت تا در نهايت تصميم به جدايي از پرسپوليس بگيرد.

بدون شک ازبک‌ها که در دوره گذشته تنها به دليل تفاضل گل کمتر نسبت به کره جنوبي در رتبه دوم قرار گرفتند و حضور در جام جهاني را از دست دادند، اميد زيادي براي صعود به جام جهاني 2018 روسيه دارند که اين موضوع کار ايران را سخت مي کند. لقب تيم ملي ازبکستان گرگ‌هاي سفيد است و تيم ملي فوتبال ايران هم در سال‌هاي گذشته با عنوان يوزهاي ايراني معروف شده‌اند.

نکته ديگر درباره اين ديدار قضاوت بنجامين ويليامز استراليايي است که هنوز قضاوت او در ديدار ايران و عراق در مرحله يک چهارم نهايي جام ملت‌هاي فوتبال آسيا از خاطر سرمربي تيم ملي فوتبال ايران و هواداران ايراني فراموش نشده است و کارلوس کي‌روش بلافاصله پس از مسجل شدن قضاوت ويليامز نسبت به اين موضوع معترض شد. با اين حال بايد ديد ويليامز قضاوت بي‌طرفانه‌اي در اين ديدار خواهد داشت و يا اتفاق ديگري رخ مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي