جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/07/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5399

 طراحي نانوذراتي با قابليت تفکيک سلول سرطاني از سالم 

 محققان موفق به طراحي نوعي نانوذرات هوشمند شدند که قادر است سلول‌هاي سرطاني را از سلول‌هاي سالم تفکيک کند. اين دستاورد محققان براي طراحي داروهايي با اثرات جانبي کمتر بسيار سودمند است.

به گزارش آفرينش از ستادويژه توسعه فناوري نانو،پژوهشگران موفق به ارائه روشي شدند که در آن امکان تفکيک سلول‌هاي سرطاني از سلول‌هاي سالم وجود دارد. در اين روش نانوذراتي ساخته شد که قادر به تشخيص سلول‌هاي سرطاني است.

يکي از دغدغه‌ها در درمان سرطان آن است که داروهاي شيمي‌درماني، راديوتراپي و حتي داروهاي هوشمند علاوه‌بر سلول‌هاي سرطاني، سلول‌هاي سالم را نيز هدف قرار مي‌دهد. يکي از دلايل اين موضوع، دشواري در تشخيص سلول سرطاني از سلول‌هاي سالم است.

محققان مرکز جامع سرطان سايمونس با طراحي نوعي نانوذرات اقدام به حل اين مشکل کردند. اين گروه از پليمر سنتز شده با قابليت حمل مواد ضدسرطاني به درون سلول‌هاي سرطان ريه استفاده کردند. اين گروه نشان دادند که اين نانوذرات بدون آسيب زدن به سلول‌هاي سالم، قادر به وارد شدن به سلول‌هاي سرطاني است.در اين پروژه محققان با استفاده از اين نانوذرات موفق به رهايش SiRNA شدند که مي‌تواند رشد تومورها را متوقف کند. اين کار موجب مي‌شود تا بيان پروتئين ويژه‌اي درون سلول سرطاني که براي رشد و زنده ماندن آن ضروري است، انجام نشود.

دانيل سيگوارت از محققان اين پروژه مي‌گويد: «کشف اين نانوذرات مي‌تواند براي هدف‌گيري انتخابي سلول‌ها مورد استفاده قرار گيرد. اين نانوذرات براساس خواص فيزيکي و شيميايي سلول‌ها، آن‌ها را تفکيک مي‌کنند.»

اين گروه تحقيقاتي که با پژوهشگران دانشگاه ثوث‌وسترن همکاري دارند، اميدوارند که اين پروژه بتواند مسير توليد داروهاي ضدسرطان را هموار کند. سيگوارت مي‌گويد:«در حال حاضر ما شناخت قابل توجهي نسبت به برهم‌کنش اين نانوذرات با بدن پيدا کرده‌ايم. اين شناخت به ما کمک مي‌کند تا نانوحامل‌هاي دارويي براي درمان بيماري‌هاي ژنتيکي طراحي کنيم.»

براي توليد نانوذرات مناسب، اين گروه تحقيقاتي گروه‌هايي از صدها پليمر را مورد آزمايش قرار دادند. نتايج اين بررسي‌ها نشان داد که سلول‌هاي سالم و سرطاني، پاسخ متفاوتي نسبت به داروهاي مختلف ارائه مي‌کنند. ريشه اين تفاوت در اختلاف نوعي حسگرهاي آن‌هاست. محققان با استفاده از اين نتايج موفق به طراحي نوعي نانوذرات پلي‌استري شدند که داراي قابليت رهاسازي دارو در بخش‌هاي مختلف بدن است. اين گروه نشان دادند که اين نانوذرات مي‌توانند براي بيماران ويژه و براساس نياز آن‌ها مورد استفاده قرار گيرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي