جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5403

 کشف ذرات آلوده هوا در مغز 

 پژوهشگران دانشگاه لَنکستِر انگلستان دريافتند ذرات مغناطيسي موجود در آلودگي هوا بر اثر تنفس وارد مغز مي‌شوند. ابعاد اين ذرات مغناطيسي موسوم به مَگنِتيت کمتر از 150 نانومتر است، يعني کمتر از ضخامت تار موي انسان.

در اين پژوهش، از 37 شهروند مکزيکوسيتي و منچستر نمونه‌هاي مغزي تهيه شد. پژوهشگران سطح مغناطيسي ذرات موجود در اين نمونه‌ها را بررسي کرده و سپس ذرات مغناطيسي‌تر را به روش طيف‌سنجي مورد مطالعه دقيق‌تر قرار دادند. مگنتيت در واقع شکل معدني فلز آهن است که به دليل واکنش‌پذيري آسان و انتشار راديکال‌هاي آزاد موجب بروز استرس اُکسيداتيو در سلول‌‌هاي مغزي شده و اين سلول‌ها را از ميان مي‌برد.

پژوهشگران توانستند دو نوع مگنتيت را در نمونه‌هاي مغزي داوطلبان شناسايي کنند. مگنتيت نوع اول، زاويه‌دار و دندانه‌دار است و به طور طبيعي از خود مغز ناشي مي‌شود. اين مگنتيت‌ها در داخل نوعي غشا يا پوشش سلولي قرار دارند که موجب کاهش واکنش پذيري شان مي‌شود. اما مگنتيت نوع دوم، کروي‌تر است و در دماي بالا مثلا در داخل موتور اتومبيل توليد مي‌شود. شکل ِ بافت، ترکيب و اندازه مگنتيت نوع دوم منحصر به‌فرد است. پژوهشگران معتقدند اين علائم نشان مي‌دهد مگنتيت نوع دوم از آلودگي هوا ناشي مي‌شود. به منظور اثبات اين ادعا، خصوصيات اين نوع مگنتيت با ذرات موجود در آلودگي هوا انطباق داده شد.

در نمونه‌هاي مغزي داوطلبان که از قسمت قشر پيشاني مغز تهيه شده بودند، به ازاي هر مگنتيت زاويه‌دار حدود صد مگنتيت کروي يافت شد. پژوهشگران براي نمونه برداري از طريق پياز بويايي واقع در قسمت فوقاني بيني به قشر پيشاني وارد شدند. گفته مي‌شود مگنتيت‌هاي آلوده از همين مسير به مغز وارد مي‌شوند. در اين مسير، هيچ سد خوني ‌ـ ‌مغزي وجود ندارد. در نتيجه، اين ذرات براحتي مي‌توانند به قسمت‌هاي مختلف مغز وارد شوند و همچنين، به دليل ابعاد ناچيز بندرت ممکن است در داخل پرزها يا موکوس بيني به دام بيفتند. به عبارت ديگر، اين ذرات بي‌دردسر وارد جريان خون و سپس مغز مي‌شوند.

پژوهشگران معتقدند ورود مگنتيت هاي ناشي از آلودگي هوا به مغز ممکن است به بيماري آلزايمر نيز منجر شود. مطالعات نشان داده است سطح مگنتيت‌ها در سلول‌هاي مغزي با احتمال ابتلا به آلزايمر در ارتباط است. با توجه به اين که مگنتيت‌هاي ناشي از آلودگي هوا راديکال‌هاي آزاد توليد مي‌کنند، گمان مي‌رود اين ذرات در تخريب سلول‌هاي مغزي در آلزايمر نقش دارند. در حال حاضر، پژوهشگران بر اين باورند مگنتيت‌هاي آلوده بايد در رديف عوامل محيطي افزايش‌دهنده خطر ابتلا به آلزايمر دسته‌بندي شوند. اما تأکيد شده است اين نتايج هنوز قطعي نيست.

در اين ميان، عده‌اي از پژوهشگران ادعا مي کنند ارتباط ميان مگنتيت هاي ناشي از آلودگي هوا و آلزايمر بسيار ضعيف است. اين محققان توصيه مي‌کنند ابتدا لازم است وضعيت بيماران آلزايمري ساکن شهرهاي پرجمعيت و بيماران آلزايمري ساکن مناطق کم‌جمعيت با يکديگر مقايسه شود تا بهتر بتوان ارتباط يا عدم ارتباط بين غلظت مگنتيت و آلزايمر را بررسي کرد. انتشار خبر فوق، موج جديدي از نگراني ها را براي ساکنان شهرهاي پرجمعيت و آلوده جهان به همراه داشته است. اما پژوهشگران يادآور مي‌شوند نتايج اين پژوهش قطعي نيست و پژوهش هاي تکميلي ادامه خواهد داشت. چنانچه در نهايت به طور قطعي ثابت شود ورود مگنتيت‌هاي ناشي از آلودگي هوا به مغز آسيب رسان خواهد بود، لازم است به معضل ترافيک و آلاينده هاي جوي با جديت بيشتري توجه شود.

منبع : jamejamonline.ir


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي