جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/04/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2795

  دبير جديد شوراي فرهنگ عمومي خبر داد:
 9 مناسبت جديد در تقويم سال آينده  

نخستين نشست خبري دبير جديد شوراي فرهنگ عمومي، امروز در محل دبيرخانه ي اين شورا برگزار شد.
منصور واعظي - دبير شوراي فرهنگ عمومي - در اين نشست متذکر شد: طرح صيانت از خط و زبان فارسي، ترويج آن و کنترل خط و زبان بيگانه را داريم، که کميته ي هويت ملي قرار است، شاخص هاي هويت ملي را در اين باره تصويب کند. وي همچنين افزود: اس.ام.اس (پيام کوتاه) را بايد با زبان فارسي بنويسيم. نوشته ي چراغ سر چهارراه ها هم بايد فارسي باشد.
واعظي با اشاره به برگزاري آخرين جلسه ي شوراي فرهنگ عمومي (جلسه ي شماره ي 469)، گفت: امسال بيستمين سال تاسيس شوراست و در تلاشيم تا گزارشي از عملکرد 20ساله را براي در اختيار قرار دادن به مسوولان کشور و مردم تهيه کنيم.
او سپس به تشريح مصوبات اخير شوراي فرهنگ عمومي پرداخت و توضيح داد: مورد اول، تصويب سند چشم انداز فرهنگ عمومي در افق 1404 است، که در آخرين جلسه ي سال گذشته مصوب شد و در اختيار شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار گرفت، تا بعد از تصويب، مبنايي براي اجراي تصميم گيري هاي فرهنگي شود و همه ي دستگاه ها موظف مي شوند تا اين سند را در حوزه ي کاري خود تنظيم و به ما ارايه کنند.
وي افزود: مصوبه ي ديگر، سياست هاي ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبات هاي مذهبي است که عمدتا ناظم بر عزاداري هاي ماه محرم مي شود. شيوه هاي ارتقا، ترويج و تعميق فرهنگ عمومي در بستر رمضان، راهکارهاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب که برنامه ي فرهنگي چهارساله اي است و طي آن وظايفي بر عهده ي دستگاه هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي کشور گذاشته  شده، و راه هاي جلوگيري از بروز و ظهور عرفان هاي سکولار و ترويج عرفان هاي صحيح ديني، از ديگر مصوبات هستند. همچنين با توجه به نام گذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري به نام سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي، تشکيل سه کميته، را داريم، که کميته ي اول وظايف دستگاه ها را احصا مي کند. کميته ي ديگر بررسي وظيفه ي دستگاه ها را در زمينه ي اتحاد ملي و انسجام اسلامي انجام مي دهد و کميته ي سوم روي محورهاي هويت ملي کشور فعاليت مي کند. واعظي همچنين با اشاره به تشکيل شوراي فرهنگ عمومي در استان ها و شهرستان هاي کشور، و اين که در خيلي از استان ها، شوراها به نوعي تعطيل شده بودند و اکنون مجددا احيا شده اند، گفت: رياست آن ها بر عهده ي امام جمعه است. نايب رييس هم استان داران و فرمان داران آن استان ها و شهرها، و دبير شورا هم از مديران ارشاد است. ما تا پايان سال گذشته در 130 شهر شورا داشتيم، که در برنامه ي آتي مي خواهيم به حداقل 200 شهر برسد.
او از مصوبه ي ديگري هم که در آخرين جلسه ي شوراي فرهنگ عمومي انجام شده است، نام برد و متذکر شد: افزودن 9 مناسبت جديد در تقويم 1378 را داشتيم، که دو موردش به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيده است23 ; مرداد روز پيروزي مقاومت و 17 ربيع الاول روز اخلاق و مهرورزي. روزهاي بعدي، 25 اسفند بزرگداشت پروين اعتصامي، 3 ارديبهشت روز ملي کارآفريني، 6 مرداد روز ترويج آموزش هاي فني و حرفه يي، 19 مهر روز مديريت، 18 اسفند روز بزرگداشت سيدجمال الدين اسدآبادي، دومين جمعه ي مهرماه روز بزرگداشت شهادت حضرت سلطان علي بن محمد که در مشهد اردهال است، و روز 27 خرداد، روز جهاد کشاورزي، هستند، که هنوز تصويب نشده اند.
دبير شوراي فرهنگ عمومي پي گيري طرح عفاف و حجاب، وظايف سه  کميته و جلوگيري از ترويج عرفان هاي انحرافي را از مسائل بسيار مورد توجه در برنامه هاي سال جاري شوراي فرهنگ عمومي دانست و افزود: مي خواهيم طراحي شاخص هاي ارزيابي وضعيت فرهنگي کشور را داشته باشيم. از سويي سامان دهي تبليغات شهري در کشور را داريم که به نظر مي رسد در اختيار سامسونگ، ال. جي و بي. ام . و است و متناسب با شئون فرهنگي کشور اسلامي نيست. تقدير و تجليل از خادمان فرهنگي کشور هم طرحي است که روي زمين مانده و به همه ي استان ها ابلاغ شده و در دي  يا بهمن ماه امسال از آن ها تقدير مي کنيم. 
او سپس در پاسخ به پرسشي درباره ي سامان دهي تبليغات گفت: ما مي خواهيم بيش تر نهادهاي ملي و صنعتي خودمان را ببينيم; تا مال بيگانه را. البته شايد لازم باشد که بخشي را براي امکان تبليغات کالاهاي مصرفي بيگانه فراهم کنيم; اما اولويت اين فضا بايد در خدمت ترويج فرهنگ ملي ما و امکانات خودمان باشد و اصلا اين حجم تبليغات ان ها در ايران بايد متعادل و کنترل شود. شهرداري تهران مجري قوانين کشور است و خودش در اين بخش از حوزه ي فرهنگ تصميم گيرنده نيست.
منصور واعظي همچنين درباره ي اين که آيا طرح صيانت از خط و زبان فارسي فقط شامل زبان لاتين است، يا زبان عربي را هم شامل مي شود، عنوان کرد: خط عربي و فارسي که خيلي تفاوتي ندارند; اما ما چنين مساله اي را هم در داخل نمي بينيم که تبليغ عربي باشد. به هر حال ما بايد مروج زبان فارسي باشيم. نمي خواهيم دور کشور ديوار بکشيم; اما تبليغات بايد متناسب با شئون فرهنگي کشورمان باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش