جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5406

 خبر 

 گنادي گاتيلوف:آمريکا به دنبال استفاده از گزينه نظامي در سوريه است

معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد که آمريکا مي خواهد با نسبت دادن اتهام حملات شيميايي به دمشق، راه را براي استفاده از گزينه نظامي در سوريه هموار کند.

به گزارش ايتارتاس، «گنادي گاتيلوف» معاون وزير امور خارجه روسيه که در سفري رسمي به «بيت المقدس» رفته است؛ در جمع خبرنگاران از رويکرد آمريکا به بهره برداري سياسي از بحران سوريه انتقاد کرد. وي در اين باره گفت: آمريکا از تحقيق پيرامون حملات شيميايي در سوريه به عنوان ابزاري براي ايجاد مشکل و اعمال فشار بر دولت دمشق استفاده مي کند.

آمريکا مي خواهد با استناد به مدارکي که فاقد پشتوانه جدي هستند، پرونده حملات شيميايي سوريه را به شوراي امنيت سازمان ملل ارجا دهد تا به اين ترتيب راه را براي اجراي تصميمات و قطعنامه هايي که به ايجاد فرصت هاي تازه از جمله حمله نظامي به سوريه منتهي مي شود، باز کند.

کري: برجام ارزش تعامل ديپلماتيک را به جهان نشان داد

وزير امور خارجه آمريکا توافق هسته‌اي را نمونه‌اي از همکاري ديپلماتيک دانست و گفت: برجام ارزش تعامل ديپلماتيک را به جهان نشان داد، چرا که دولت‌هاي مذاکره کننده در بسياري مسائل با يکديگر اختلاف نظر داشتند. جان کري وزير امور خارجه آمريکا در يک سخنراني در شواري جهاني شيکاگو درباره مسائل مختلف جهاني شامل بحران سوريه و لزوم پايان دادن به جنگ داخلي اين کشور و مقابله با تروريسم و دستاوردهاي دولت اوباما از جمله توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 سخن گفت.

بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، کري در سخنان خود از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به عنوان نمونه‌اي از همکاري ديپلماتيک ياد کرد و با ادعاي اينکه تحريم‌ها ايران را پاي ميز مذاکره آورد و تکرار ادعاي غرب و آمريکا عليه برنامه هسته‌اي گذشته کشورمان، گفت: برنامه جامع اقدام مشترک بدون حمايت قاطعانه اروپا از تحريم‌ها که کمک کرد ايران پاي ميز مذاکره بنشيند، به مرحله اجرا در نمي‌آمد. اين حمايت بسيار ضروري بود، زيرا پيش از آغاز مذاکرات ايران توانسته بود به توانايي توليد مواد هسته‌اي کافي براي ساخت بمب هسته‌اي در طول مدت زمان دو ماه دست پيدا کند. در حقيقت آنها مواد هسته‌اي کافي براي 12 بمب را داشتند و اين نقطه‌اي بود که در آن قرار داشتيم. زمان در حال سپري شدن بود. بنابراين، تصميم به مذاکره گرفتيم و اين کار خوبي بود که انجام داديم.

پيشروي ارتش سوريه در جنوب غربي دمشق

ارتش سوريه در ادامه پيشروي هاي خود در جنوب غربي دمشق، چند منطقه ديگر را پاکسازي کرد.

به گزارش ايرنا، منابع ميداني اعلام کردند که ارتش سوريه پس از يک درگيري شديد با تروريست ها در جنوب غرب پايتخت بر گردان موشکي معروف به تپا العماد، قلعه زاکيه و مرغداري هاي خان الشيخ مسلط شد.

دراين درگيري ها شماري از تروريست هاي النصره به هلاکت رسيدند و تجهيزات نظامي آن ها منهدم شد.

ارتش سوريه از دهم مهرماه عمليات جديدي را در محور خان الشيخ در جنوب و جنوب غرب پايتخت آغاز کرده است.اين عمليات پس از آتش تهيه سنگين هوايي و توپخانه اي از شرق شهرک الديرخبيه آغاز شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي