جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5406

 خبرهاازعالم علم 

 دبير همايش ملي سالمندي:

عدم پوشش بيمه خدمات فيزيوتراپي مورد نياز سالمندان

دبير علمي همايش ملي سالمندي گفت: سالمندان با مشکلات و بيماري هاي مختلف قلبي و اسکلتي مواجه هستند و درحالي که بهبود وضيت زندگي آنها نيازمند ارائه خدمات توانبخشي است اما بيمه ها اقدامي نمي کنند.

دکتر کامران عزتي در گفت‌وگو با ايرنا گفت: در دوره سالمندي به دليل درگيري همزمان فرد با چند بيماري ، تغييرات روحي و رواني به وجود مي آيد و فرد سالمند نيازمند شرايط خاص درماني و مراقبتي مي‌شود.

عزتي از توانبخشي به عنوان يکي از نيازهاي سالمندان براي کنار آمدن با مشکلات و بيماري ها نام برد و افزود: لازم است دستگاه هاي اجرايي، برنامه ريزي، علمي و تحقيقاتي کشور خود را براي چند سال آينده جامعه ايران آماده کنند.

آمارهاي موجود از سالمند ي حدود هشت درصد جمعيت کشور با جمعيتي در حدود 7 ميليون نفر که افراد بالاي 60 سال هستند، حکايت دارد و با توجه به روند کاهش نرخ باروري و بالارفتن طول عمر ايرانيان پيش بيني مي شود اين آمار تا سال 1430 به 25 درصد جمعيت کشور افزايش يابد.

وي که تخصص فيزيوتراپي دارد ، اظهار داشت: توانبخشي يکي از ضروريات دوران سالمندي است اما با وجود اهميت آن، برخي خدمات توانبخشي تحت پوشش بيمه نيست و اين مسئله موجب فشار مالي به خانواده ها و ناتواني توانايي در نگهداري، درمان و مراقبت مي شود.

وي افزود: عمده مشکلات پزشکي دوره سالمندي بيماري هاي قلبي و عروقي، سکته مغزي و ساير بيماري ها مثل پوکي استخوان و آرتروز است که با استفاده از خدمات توانبخشي مي توان از عوارض اين بيماري ها و ساير مشکلات سالمندان کاست.

عزتي با تاکيد بر نقش فيزيوتراپي در درمان و تسهيل مشکلات سالمندان گفت: فيزيوتراپي نقش بارزي در توانبخشي سالمندان دارد ، در اين زمينه داراي نيروي متخصص با دانش بالايي در کشور هستيم اما تعداد مراکز ارائه دهنده اين خدمات کافي نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي