جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5415

  رئيس قوه قضاييه:
 مطبوعات بايد درچارچوب قانون، آزاد و مورد حمايت باشند 

 رئيس قوه قضاييه با انتقاد شديد ازبرخي اظهارات در روزهاي اخير گفت: برخي مسئولان به صورت شفاهي يا کتبي، با ‌واسطه يا بي واسطه درخواست برخورد با برخي مطبوعات و رسانه‌ها را دارند اما وقتي در ميان اهالي رسانه قرار مي گيرند، نداي آزادي مطبوعات سر مي دهند.

به گزارش ايرنا از قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به برگزاري نمايشگاه مطبوعات اظهارکرد: مطبوعات و رسانه ها در هرکشوري نقش شفاف سازي و آگاهي بخشي را بر عهده دارند و في‌الجمله نظام فکري جامعه را شکل مي دهند. حتي در امور ارزشي و ديني اينگونه است، يعني چه در اين امور جامعه رشد کند و چه رو به زوال برود قطعا رسانه ها دخيل بوده اند.

مطبوعات چشم بيناي جامعه و مانع بسياري از تخلفات

وي با تاکيد بر اينکه همه موظفند از نقش آگاهي بخشي رسانه ها دفاع کنند، مطبوعات را چشم بيناي جامعه و مانع بسياري از تخلفات توصيف کرد و افزود: آزادي بيان در جمهوري اسلامي با وجود تبليغات مسمومي که در اين زمينه مي شود، يک آزادي معقول و منطقي و واقعي است.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه درعرصه مطبوعات و رسانه ها از صدا و سيما گرفته تا روزنامه ها، همه قوا را نقد مي کنند منتهي برخي انتظارات بالايي دارند و مي خواهند آزاديشان مطلق باشد درحاليکه درهيچ کجاي دنيا و در هيچ نظام سياسي، آزادي مطلق وجود ندارد زيرا آزادي ها با هم دچار تزاحم مي شوند گفت: گاهي آزادي يک فرد با آزادي فرد ديگر مزاحمت مي‌کند.

ممنوعيت شرعي و قانوني انتشار مطالب مبتني بر افترا، توهين و شايعات از سوي رسانه ها

رئيس دستگاه قضا با تاکيد بر لزوم نقش آفريني مطبوعات درجهت ارتقا سطح فرهنگي جامعه، انتشار مطالب مبتني بر افترا، توهين و شايعات از سوي رسانه ها را شرعا و قانونا ممنوع دانست و با بيان اينکه چنين مطالبي بايد براي همه مطبوعات خط قرمز باشد، تصريح کرد: متاسفانه قوه قضاييه در همه جا مظلوم واقع مي شود زيرا کار اين قوه، قضاوت است و در هر پرونده اي ممکن است يک طرف ناراضي يا حتي هر دو طرف ناراضي باشند. در مورد مطبوعات نيز همين گونه است يعني گاهي مطبوعات شاکي خصوصي دارند يا دادستان از جنبه عمومي به موضوع ورود پيدا مي کند که اين را نبايد تقييد مطبوعات بدانيم.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: برخي فشار مي آورند که چرا فلان روزنامه را نمي بنديد و برخي ديگر فشار مي آورند که چرا فلان رسانه را توقيف کرده ايد؛ در پاسخ به تمام اين فشارها ما يک سخن داريم و آن اينکه ما راه خود را براساس قوانين کشور و موازين شرعي طي مي کنيم و اگر عنوان مجرمانه اي بر اقدام يک روزنامه يا رسانه صدق نکند دليلي ندارد به موضوع ورود پيدا کنيم.

رئيس قوه قضاييه با انتقاد از برخي اظهارات در ايام اخيرخاطرنشان کرد: برخي مي گويند قلم ها را به بهانه هاي واهي نشکنيم يا دهان ها را به بهانه‌اي غير اساسي نبنديم؛ واضح است خطاب آنان به دستگاه قضايي است. اين نوعي افترا به قوه قضاييه است و بلکه توهين و عجيب است کساني که چنين افتراها و اهانت هايي را به قوه قضاييه روا مي دارند، مدام هم دم از اخلاق و اسلام مي زنند. اينگونه افتراها و توهين‌ها با کدام اخلاق و اسلام، سازگار است؟! اينگونه افتراها به قوه قضاييه و تضعيف دستگاه قضايي به سود چه کسي است؟

آيت الله آملي لاريجاني خطاب به گوينده چنين سخناني تصريح کرد: برادر بزرگوار شما خودتان شفاهاً يا کتباً با واسطه يا بي‌واسطه بارها گفته ايد که چرا با فلان روزنامه يا فلان سايت برخورد نمي کنيد يا نزد رهبر معظم انقلاب گلايه مي کنيد که چرا دستگاه قضايي با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما وقتي در بين اهالي مطبوعات و رسانه حضور مي يابيد نداي آزادي مطبوعات سر مي دهيد و اينکه قلم‌ها را نشکنيد و دهانها را نبنديد! البته ما به هيچ کدام از اين سخنان کاري نداريم و راه قانوني خود را مي رويم.

برخي تلاش دارند دشمني آمريکا را تاحد يک تعصب تقليل دهند

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به سالروز 13 آبان و برپايي راهپيمايي ضد استکباري در کشور، به سخنان مهم رهبر معظم انقلاب به مناسبت اين روز اشاره کرد و گفت: برخي تلاش دارند بغض و دشمني آمريکا را نسبت به کشور ما و انقلاب تا حد يک تعصب تقليل دهند و آن را کمرنگ کنند که البته خوشبختانه مقام معظم رهبري اين سخن فريبکارانه را افشا کردند.

رئيس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: آمريکايي‌ها تا امروز ظلم هاي بسياري بر ملت ما روا داشته‌اند و فريبکاري آنها بيش از بيش آشکار شده است که آخرين مورد آن نيز بدعهدي و خلف وعده آمريکا در موضوع برجام بود. از سوي ديگر در همين چند روز اخير رئيس جمهور آمريکا که مدت زيادي به پايان مسئوليتش باقي نمانده بار ديگر زهر خود را به ملت ايران ريخت و قانون تمديد وضعيت اضطراري عليه ايران را امضاء کرد.

آيت الله آملي لاريجاني تاکيد کرد: ملت ما با فرياد بلند «مرگ بر آمريکا» مي خواهد بگويد که دشمني آمريکا با ايران تمام نشده اما مشخص نيست چرا عده اي به دنبال کمرنگ جلوه دادن اين دشمني واقعي هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي