جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5415

 پيش بيني سلامت جنين با انجام آزمايش ادرار از مادر 

 طبق يک مطالعه جديد، نمونه ادرار مادر در دوره بارداري مي تواند به پزشکان در ارزيابي رشد جنين و پيش بيني سلامت جنين کمک کند.به گزارش مهر، به گفته محققان رشد غيرعادي جنين و وزن نامناسب به هنگام تولد از فاکتورهاي پرخطر بيماري هاي مزمن در سنين بالا، نظير ديابت نوع2 و چاقي، هستند.به گفته محققان دانشگاه امپريال لندن، مواد متابوليکي موجود در ادرار مادر مي تواند نشان دهد که وزن نوزاد به هنگام تولد چقدر خواهد بود.

بدين ترتيب پزشکان مي توانند با ارائه پيشنهاداتي در زمينه تغيير در سبک زندگي به حفظ اندازه سالم نوزاد کمک کنند.ميريل تولدانو، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «ما براي اولين بار از تکنيک موسوم به طيف بيني NMR براي تشخيص 10 متابوليت ادراري در سومين سه ماهه بارداري که مرتبط با رشد جنين و افزايش وزن به هنگام تولد است استفاده کرديم.»

به گفته وي، «اين متابوليتها شامل هورمون هاي استروئيدي و بلوک هاي ساختاري بيولوژيکي مهمي موسوم به اسيدهاي آمينه با
زنجيره هاي منشعب (BCAA) بودند.» اين اسيدهاي آمينه، مواد مغذي اي هستند که انرژي لازم براي رشد جنين را فراهم مي سازند.

تغيير در اين اسيدهاي آمينه و ساير متابوليت هاي يافت شده در ادرار مادر مي تواند بيانگر 12 درصد اختلاف در وزن به هنگام تولد نوزاد باشد. به گفته محققان، اين يافته ها مستقل از ساير فاکتورهاي مشخص نظير وزن مادر و سيگار کشيدن اوست.

در اين مطالعه، نمونه ادرار و اطلاعات مربوط به سبک زندگي بيش از 800 زن باردار 28 تا 33 ساله در اسپانيا جمع آوري شد.

به گفته تيم تحقيق، «ما دريافتيم 50 درصد افزايش در ميزان BCAA فرد با افزايش 1 تا 2.4 درصدي وزن نوزاد به هنگام تولد مرتبط بوده که معادل 5 تا 11 گرم است.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي