جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5415

 خبرهاازعالم علم 

 آيا "آسپرين" يا "اهداي خون" در رفع غلظت خون موثرند؟

‌يک فوق تخصص خون و سرطان بالغين گفت: برخي از غلظت‌هاي خون، بيماري‌هاي زمينه‌اي سرطان هستند.

دکتر مهيار منصوري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در برخي مواقع غلظت خون به خاطر استعمال سيگار است و به دليل کاهش اکسيژن خون، فرد دچار غلظت خون مي‌شود.

وي با بيان اينکه افرادي که به بيماري قلبي و ريوي دچار هستند نيز ممکن است دچار غلظت خون شوند، ادامه داد: جاهايي که اکسيژن کم است، غلظت خون ايجاد مي‌شود. البته برخي از غلظت‌هاي خون، بيماري‌هاي زمينه‌اي سرطان هستند.

اين فوق تخصص خون و سرطان بالغين افزود: «پلي سيتمي ورا» نوعي بيماري يا اختلال خوني است که در آن مغز و استخوان بيش از حد مورد نياز گلبول قرمز مي‌سازد و اين مدل امکان دارد به سرطان خون تبديل شود.

منصوري اضافه کرد: استعمال سيگار، زندگي در مناطق کوهستاني(ارتفاعات)، بيماري‌هاي قلبي و عروقي منجر به ايجاد غلظت خون افراد مي‌شود، اما اين بيماري‌ها زمينه‌ساز سرطان نيستند.اين هماتولوژيست و آنکولوژيست گفت: چنانچه فردي دچار غلظت خون باشد بايد علت غلظت خون را از يک فوق تخصص خون و سرطان جويا شود.

وي با بيان اينکه در بين برخي افراد باب شده که مي‌گويند چنانچه غلظت خون داريد قرص آسپرين استفاده کنيد يا خون اهدا کنيد، بيان کرد: اين تجويز از هر کسي برمي‌آيد و استفاده دو مورد فوق تنها در حد يک مسکن ساده بوده و نياز است افراد علت بيماري غلظت خون را با مراجعه به پزشک جويا شوند و چنانچه غلظت خون علتي زمينه‌اي دارد، متناسب با تشخيص پزشک به درمان بپردازد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي