جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5415

 خبرپزشكي 

 قائم مقام وزير بهداشت :

70 درصد مردم اضافه وزن دارند

قائم مقام وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ، گفت : مقابله با عوامل خطر از جمله چاقي نياز به دانش افراد و تغيير رفتار آن ها دارد.

به گزارش وبدا، دکتر ايرج حريرچي ضمن بيان اين مطلب گفت: نوع بيماري ها با توجه به تغيير رفتار مردم و پيشرفت هاي حاصل شده در حوزه بهداشت تغيير کرده است و در حال حاضر در دوره گذار اپيدمولوژيک هستيم.وي گذار اپيدميولوژيک و نماي بيماري ها را از عفوني و تغذيه اي به بيماري هاي غيرواگير تعبير کرد و افزود: تا حدود 80 سال گذشته قسمت عمده مرگ و ميرها ناشي از بيماري هاي عفوني از جمله وبا و کزاز بود و اميد به زندگي نيز 50 سال بوده است.

سخنگوي وزارت بهداشت در ادامه افزود: امروزه وضعيت اقتصادي جهان بهبود يافته و مقابله با بيماري ها نيز صورت گرفته و بالطبع طول عمر افراد نيز افزايش يافته و بيماريها کنترل شده اند. در حال حاضر با يک واکسن 5 دلاري مي توان از 6 بيماري مهيب جلوگيري کرد .

وي در ادامه افزود: البته با بالا رفتن عمر افراد همزمان عوامل خطر بيماري هاي غيرواگير از جمله بيماري هاي قلبي عروقي، سرطان ها و ديابت نيز زياد شده است که راه مقابله با اين بيماري ها متفاوت است.

دکتر حريرچي با بيان اين که 70 درصد مردم دچار اضافه وزن و چاقي هستند، گفت: اکثر اين افراد مي دانند که چاق هستند و عده اي از آنان نسبت به درمان چاقي خود اقداماتي انجام مي دهند ولي افرادي نيز هستند که نسبت به کنترل و رفع چاقي خود اقدامي نمي کنند.

قائم مقام وزير بهداشت در ادامه افزود: با توجه به اين که مقابله با عوامل خطر و تغيير رفتارها خيلي سخت است و بيماري هاي غيرواگير پرهزينه هستند لذا سيستم هاي بهداشتي درماني بايد منطبق با اين گذار اپيدميولوژيک تغيير کنند و زيرساخت هايشان را اصلاح کنند.

دکتر حريرچي گفت: هيچ جاي دنيا نتوانستند مجموع کل هزينه هاي سلامت خود را کاهش بدهند زيرا اصلاح زير ساخت ها هزينه بر است .اگرچه هزينه هاي سلامت افزايش پيدا کرده است ولي انسان هايي با طول عمر و سالم در جامعه بيشتر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي