جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5415

 سفر وزير نفت مصر به ايران رد شد 

 در حاليکه رويترز به نقل از منابع مصري اعلام کرده که وزير نفت مصر در تلاش براي دستيابي به توافق‌هاي نفتي جديد، به ايران سفر مي کند، وزير نفت مصر اين موضوع را رد کرده و گفته که به ايران نمي‌رود.

به گزارش ايسنا، يکي از منابعي که طارق الملا، وزير نفت مصر را در فرودگاه همراهي مي کرد، روز يکشنبه به رويترز گفت: وزير نفت مصر قرار است با شماري از مقامات بلندپايه ايراني درباره امکان تضمين تامين نفت ديدار کند اما طارق الملا که روز دوشنبه در يک کنفرانس نفتي در ابوظبي حضور داشت، به رويترز گفت که "به ايران نمي رود".

عربستان سعودي ماه گذشته توافق نفتي خود با مصر را معلق کرد و پس از اين تعليق، مصر به قطعنامه سازمان ملل درباره سوريه که مورد حمايت روسيه بود راي مثبت داد. عربستان سعودي با اين قطعنامه که شامل درخواست براي توقف بمباران حلب بود، مخالف بود.

عربستان سعودي از سال 2013 که عبدل الفتاح سيسي، محمد مرسي رييس جمهور منتخب مردم را برکنار کرد، ميلياردها دلار به مصر کمک کرده بود.

توافق نفتي عربستان براي ماهانه 700 هزار بشکه محصولات نفتي به مدت پنج سال و تحت يک قرارداد 23 ميليارد دلاري ميان آرامکوي عربستان و شرکت نفت مصر بود که قرار بود پول آن در مدت 15 سال پرداخت شود.

رويترز در گزارش قبلي خود سفر وزير نفت مصر به ايران که رقيب منطقه اي اصلي عربستان به شمار مي رود را نشان دهنده تيرگي بيشتر روابط ميان مصر و حامي مالي اصلي اين کشور خوانده بود.

الملا ماه گذشته اعلام کرده بود معلوم نيست تحويل نفت عربستان چه زماني از سرگرفته خواهد شد و عربستان سعودي دليلي براي تعليق تحويل نفت اعلام نکرده است.

مصر از آن زمان در تلاش براي تامين منابع انرژي جديد بوده و هفته گذشته يادداشت تفاهمي با شرکت نفت دولتي جمهوري آذربايجان براي حداکثر دو ميليون بشکه نفت خام امضا کرد.

شرکت نفت مصر هفته گذشته با شرکت انرژي کويت توافقي امضا کرد که به اين شرکت مصري 20 درصد سهم مشارکت در ميدان نفتي سيبا در عراق داد.

روابط ديپلماتيک مصر و ايران از اواخر دهه 1970 به تيرگي گراييد و سفر يک مقام مصري از تهران رويداد کم‌سابقه اي محسوب مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي