جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5418

 خبــر 

 برگزاري آيين اختتاميه جشنواره تئاتر استان تهران در شهرستان رباط کريم

رباط کريم-ذبيح اله اصغري

آيين اختتاميه جشنواره تئاتر استان تهران با حضوردکتر ضرغامي مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران در فرهنگسراي معلم شهرستان رباط کريم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، آيين اختتاميه جشنواره تئاتر استان تهران با حضورمديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران، جمعي ازهنرمندان و پيشکسوتان عرصه تئاتروسينما و مسئولين شهرستان رباط کريم در سالن آمفي تئاتر فرهنگسراي معلم برگزار شد.

در ابتداي مراسم ضرغامي مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران گفت تعامل با جريان تئاتر بايد برقرار باشد اگر قرار است پويائي صورت بگيرد دوستان تئاتري ما در رده‏هاي مختلف بايستي در جريان مبادلات و اطلاعات و دانش تئاتري روز قرار بگيرند که چه اتفاقاتي مي‏افتد.

دکترضرغامي درادامه گفت: انشاا... باتوجه به دلبستگي که به تئاتر داريد بتوانيد تلاش کنيد دامنه حوزه تئاتر شهرستانهاي استان تهران را وسيعتر کنيد و با همکاري من و شما سفره تئاتر گسترده‏تر از آن چيزي که هست بشود.

بازبيني اوليه آثار برعهده مجيد قرباني، مرتضي رستمي و ايرج افشاري بود و داوري نهايي توسط مهران احمدي، شهرام کرمي و اردشير صالح‏پور صورت گرفته است.

از ميان 50 اثري که به دبيرخانه جشنواره ارسال شده 11 نمايش به بخش مسابقه راه يافت و 7 شهرستان به صورت همزمان از سوم تا هشتم مهرماه به مدت يک هفته اجراي عمومي داشتند.

به همت شرکت تعاوني روستايي شهر دهق؛

اولين همايش «طلاي سرخ» شهر دهق برگزار شد

اصفهان – محسن راعي

اولين جشنواره "طلاي سرخ" با هدف معرفي و نکوداشت زعفران توليدي شهر دهق و روستاهاي تابعه منطقه مهردشت؛ روز دوشنبه هفدهم آبان ماه با حضور مديران وزارت جهاد کشاورزي، تعاوني روستايي و جمعي از مديران استان اصفهان و شهرستان نجف‎آباد در روستاي تاريخي دماب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، در اين جشنواره سيد محمد کيايي؛ مديرکل دفتر گل و گياه دارويي و تزئيني وزارت جهاد کشاورزي، اسفندياري مديرکل تعاون روستايي خراسان جنوبي، محمودي فرماندار شهرستان نجف آباد، ابوترابي نماينده نجف آباد در مجلس شوراي اسلامي، منتطري شهردار نجف‏آباد، کرماني معاون بهبود و توليد سازمان جهاد کشاورزي استان اصفهان، مطهري مدير جهاد کشاورزي شهرستان نجف‏آباد، ملااحمدي رييس دانشگاه آزاد دهق، ايوبيان بخشدار مهردشت و جمعي از مديران و مسئولان منطقه مهردشت و شهر دهق حضور داشتند.

در آيين افتتاح اين جشنواره دکتر ابوالفضل ابوترابي نماينده مردم شهرستان نجف‎آباد در مجلس شوراي اسلامي گفت: با توجه به کمبود آب در کشور و شروع جنگ آب، کشاورزان بايد با تغيير الگوي کشت خود، و روي آوردن به کشتهايي مانند زعفران ضمن ايجاد اشتعال، اقتصاد خود را نيز تقويت کنند.

وي با اشاره به طبيعت و حاصل‏خيزي اين منطقه، گفت: سطح زيرکشت زعفران اين منطقه، بالاترين راندمان برداشت را در کشور دارد و هم‏اکنون بالغ بر 100 هکتار از اراضي روستاهاي تابعه شهر دهق زيرکشت زعفران رفته است که زعفران برداشتي اين منطقه بالاترين عيار و درصد خالصي را در کشور دارد.

استان اصفهان از هر هکتار 6/5 کيلو زعفران برداشت مي‏کند

مهندس سيد محمد کيايي مديرکل امور گلخانه، گياهان دارويي و تزئيني و قارچ خوراکي وزارت جهاد کشاورزي نيز در اولين جشنواره طلاي سرخ زعفران شهر دهق گفت: 93 درصد توليد زعفران دنيا در کشور ايران توليد مي‏شود که پنج درصد توليد زعفران سهم استان اصفهان است.

وي اظهار داشت: در سال گذشته 351 تن زعفران در 95 هزار هکتار از اراضي کشور برداشت شد که 95 درصد سهم استانهاي خراسان بوده است.

مديرکل دفتر گل و گياه دارويي و تزئييني وزارت جهاد کشاورزي با بيان اينکه ميانگين برداشت زعفران در کشور 4 کيلو در هر هکتار و اين رقم در استان اصفهان 6/5 کيلو در هکتار است، تصريح کرد: استان اصفهان با دارا بودن 710 هکتار سطح زيرکشت زعفران، رتبه پنجم توليد زعفران را در کشور دارد.

کيايي افزود: در سال گذشته 114 تن زعفران از کشور صادر شده است که اين رقم در 6 ماهه اول سال جاري به ميزان 62 تن و به ارزش 92 ميليون دلار بوده است.

وي ادامه داد: کشورهاي افغانستان، چين و هندوستان رقباي ايران در توليد زعفران هستند که کشاورزان ايراني بايد در برندسازي و تجاري‎سازي محصولات خود بيشتر تلاش کنند. براي رفع اين مشکل، پيشنهاد طرح صندوق زعفران را به دولت داده‏ايم که با مشارکت 51 درصدي بخش خصوصي و 49 درصدي دولت، موانع و چالشهاي کشاورزان مرتفع گردد.

کيايي خاطرنشان کرد: زعفران توليدي در منطقه مهردشت اصفهان کمترين آفت و بيماريهاي گياهي را داشته که مرهون طبيعت، آب و هوا و خاک حاصلخيز است و باعث بالاترين راندمان برداشت بوده است.

شهردار رباط کريم مطرح کرد؛

ضمانت اجرايي سند راهبردي رباط کريم پس از تصويب شوراي وزارت کشور

رباط کريم-خبرنگار آفرينش

شهردار رباط کريم گفت: برنامه راهبردي شهر و شهرداري در هشت بخش تنظيم شده است که پس از تصويب شوراي وزارت کشور در کارگروهي که به همين منظور تشکيل شده است قابليت اجرا دارد.مسعود مختاري در گفت‌‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: برنامه راهبردي شهر و شهرداري در هشت بخش تنظيم شده است که پس از تصويب شوراي وزارت کشور در کارگروهي که به همين منظور تشکيل شده است قابليت اجرا دارد.

شهردار رباط کريم بيان کرد: تدوين اين برنامه براساس آخرين دستاوردهاي علمي در اين زمينه است که مي‌تواند چراغ راهي براي اقدامات پنج‌ ساله شهر رباط کريم باشد.

وي تصريح کرد کرد: حاصل کار در بخش مطالعه وضع موجود در 6 بخش آماده شده است که دو فصل بعدي نيز درخصوص امکانات، تدوين رويه‌ها و اقدامات کوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت خواهد بود.

مختاري در پايان متذکر شد: تلاش شده است در تهيه اين برنامه از همکاري نخبگان و معتمدين و ساير مسئولان شهري بهره گرفته شود و اميدواريم در اجرا نيز شاهد همکاري اين عزيزان و شهروندان گرامي باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي