جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5418

 ابتکار مطرح کرد:
 ارائه لايحه مقابله با حيوان‌آزاري به دولت 

 
رييس سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به ارائه لايحه مقابله با حيوان‌آزاري به هيئت دولت، گفت: مسئوليت ساماندهي سگ‌ها و حيوانات ولگرد در محيط‌هاي شهري و روستايي بر عهده وزارت کشور و شهرداري‌ها است.به گزارش ايسنا، معصومه ابتکار در گفت و گو با ايسنا، گفت: حفاظت محيط زيست در موضوع ساماندهي حيوانات ولگرد تنها نظارت دارد و مسئوليت مستقيم برعهده ندارد.

رييس سازمان محيط زيست با بيان اينکه در خصوص حمله سگ به کودکان در شيراز و کشته شدن 2 کودک در اين ارتباط گفت: هيچ گزارشي در اين خصوص به ما نرسيده است اما در مورد ساماندهي سگ و حيوانات ولگرد شهرداري مسئوليت مستقيم دارد و ما هم نظارت مي‌کنيم و در جاهايي که لازم باشد تذکر داده و ورود خواهيم کرد.

وي در عين‌حال گفت: اخيرا لايحه مقابله با حيوان‌آزاري با همکاري کارشناسان،‌ تشکل‌هاي مردمي حامي حيوانات و صاحب‌نظران تهيه و براي بررسي به دولت ارائه شده است.

ابتکار تصريح کرد: سگ‌ها جزئي از چرخه اکوسيستم محسوب مي‌شوند و هم فوايدي دارند و اگر به درستي مديريت نشوند ممکن است مشکلاتي را ايجاد کنند. اگر تمام سگ‌ها در يک محيط روستايي يا شهري از بين برود، قطعا تعادل جمعيتي به سمت ديگر حيوانات نظير گرگ‌ها متمايل خواهد شد.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست همچنين گفت: وجود سگ‌ها با جمعيت متعادل و به شکل کنترل و مديريت شده که مشکلات و بيماري‌هايي به دنبال نداشته باشد هم يکي از ضرورت‌ها به‌شمار مي‌رود.

ابتکار در خصوص اقدامات انجام شده در ارتباط با زمين‌خواري در تهران نيز گفت: از سه سال قبل به شکل جدي به اين موضوع ورود کرده‌ايم و در منطقه حفاظت شده ورجين لواسانات که موارد زيادي زمين‌خواري و ويلاسازي و تخريب عرصه‌ها اتفاق افتاده بود، کار دنبال و پرونده‌هايي براي متخلفان تشکيل شد.

وي با تأکيد بر اينکه سازمان حفاظت محيط زيست با هرگونه تخلفي براساس قانون به شکلي جدي برخورد کرده و مي‌کند، موضوع بازداشت يکي از مديران اين سازمان را يادآور شد و گفت: اين مورد را خودمان متوجه شده و گزارش کرده‌ايم. ما با هرگونه تخلفي چه داخل چه بيرون مجموعه، در حوزه مسئوليت‌مان بدون اغماض برخورد کرده و مي‌کنيم.

ابتکار در پاسخ به سئوال ديگري گفت: معمولا تغييرات اقليم مسائلي مانند ورود حيوانات به روستاها يا شهرهاي اطراف زيست‌بوم آنها به دنبال داشته و دارد و امري طبيعي است، ‌مردم نوعا و خصوصا در روستاها سال‌ها است در کنار حيات وحش زندگي کرده‌اند و معيشت مشترک دارند؛ بنابراين مشکل خاصي نداشتيم.

وي با بيان اينکه آموزش‌ها و تذکرهاي لازم به مردم در اين خصوص مد نظر بوده و هست، گفت: به‌دنبال کاهش حداقلي آسيب‌ها هستيم.

ابتکار با بيان اينکه موضوع بيمه پلنگ و يوزپلنگ و گرگ با مشارکت تشکل‌ها و شرکت‌هاي اجتماعي همراه، دنبال و اجرايي شده است، گفت: اگر مستندي وجود داشته باشد که پلنگ به دام اهلي آسيب وارد کرده باشد، بيمه خسارت فرد را پرداخت مي‌کند و اولين مورد هم در بوشهر انجام شده است.

رييس حفاظت محيط زيست کشور گفت: در مورد يوزپلنگ و گرگ هم اين موضوع اجرايي شده و در صورت وجود مستندات در خصوص وارد شدن آسيب به حيوانات اهلي توسط آنها، امکان پرداخت خسارت وجود دارد.

ابتکار همچنين گفت: طرح‌هاي مطالعاتي سد تنگ سرخ و پالايشگاه جديد شيراز مراحل بررسي را در سازمان حفاظت محيط زيست طي مي‌کند و هنوز نهايي نشده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي