جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5432

 ميز خبر 

 آغاز عمليات اجرايي پالايشگاه آبادان با همکاري چيني‌ها

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با اشاره به توافق ايران و ساينوپک چين براي توسعه پالايشگاه آبادان اظهار کرد: عمليات اجرايي اين طرح نفتي توسط چيني‌ها در ماه جاري آغاز مي‌شود.

شاهرخ خسرواني در گفت و گو با ايسنا، با بيان اينکه تفاهم نهايي با ساينوپک انجام شده است، اظهار کرد: حدود دو هفته قبل نماينده اين شرکت در ايران بود، امضاها انجام شد و اين تفاهم نامه مراحل نهايي خود را طي مي کند. مشکل در اجراي اين تفاهم نامه وجود ندارد و عمليات اجرايي آن در ماه جاري آغاز مي شود. اين پروژه به صورت EPC (مهندسي، خريد و ساخت) است و مراحل مهندسي آن از چند ماه قبل آغاز شده و رو به تکميل است.

وي درمورد هدف اجراي پروژه مذکور توضيح داد: هدف کلان اجراي اين پروژه تجهيز ظرفيت پالايشگاه آبادان و ساخت پالايشگاهي است که با استانداردهاي روز دنيا مطابقت داشته باشد. همچنين برخي از واحدهاي پالايشگاه آبادان که براي دهه قبل است برچيده مي شود و ميزان نفت کوره اين پالايشگاه آبادان به کم تر از 25 درصد مي رسد. از سوي ديگر همه فرآورده هاي اين پالايشگاه شامل بنزين، گازوئيل، نفت سفيد، گاز مايع و... بعد از اتمام پروژه استاندارد روز دنيا را خواهند داشت.

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران بازه زماني اجراي اين پروژه را حدود سه سال و نيم عنوان کرد و گفت: احتمالا اين پروژه در سال 1399 به پايان برسد.

آماده‌باش صنعت گاز با ورود موج جديد سرما

پيش بيني مي شود با ورود سامانه جديد بارشي و افت دما در کشور، مصرف گاز طبيعي در بخش خانگي در روزهاي آتي دوباره از مرز نيم ميليارد مترمکعب در روز بگذرد. به گزارش تسنيم، طبق پيش بيني هاي سازمان هواشناسي از اواخر امروز شاهد ورود سامانه جديد بارشي از غرب کشور هستيم و ظرف دو روز آينده موج جديد سرما از غرب کشور وارد شده و بخشي از شمال و مرکز کشور را در برخواهد گرفت.در حالي که در هفته نخست آذرماه با بروز سرماي کم سابقه در بخش هاي مختلف کشور، برخي شهرها و روستاها با افت فشار و قطع گاز طبيعي مواجه شده بودند، صنعت گاز کشور براي جبران کسري ها در موج اول سرما، براي مقابله با دومين موج سرما در حالت آماده باش قرار گرفت.با افزايش محسوس دما ظرف روزهاي اخير نسبت به روزهاي ابتدايي آذرماه، مصرف گاز بخش خانگي که در مجموع در سراسر کشور به مرز 550 ميليون مترمکعب در روز رسيده بود، اکنون در مرز 490 ميليون مترمکعب در روز است.پيش بيني مي شود با ورود سامانه جديد بارشي و افت دما در کشور، مصرف گاز طبيعي در بخش خانگي در روزهاي آتي دوباره از مرز نيم ميليارد مترمکعب در روز بگذرد؛ که در اين خصوص، ضرورت صرفه جويي در مصرف گاز طبيعي به خصوص در کلانشهرها براي جلوگيري از افت فشار و قطعي گاز در شهرهاي کوچک و روستاها بيش از پيش بايد مورد توجه عموم مردم قرار گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي