جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5438

 معاون شرکت ملي نفت:
 توليد نفت ايران تا عيد به ارقام اعلامي اوپک مي‌رسد 

 
معاون شرکت ملي نفت با اشاره به توليد نفت ايران بعد از رفع تحريم‌ها گفت: بر اساس برنامه‌هاي که اعلام شده توليد نفت ايران به ارقامي که در اوپک عنوان شده مي‌رسد.به گزارش ايسنا، غلامرضا منوچهري گفت: خوشبختانه بعد از برداشته شدن تحريم‌ها از سوي کشورهاي 5+1 و سازمان ملل شرکت ملي نفت به سرعت ظرفيت‌هاي گذشته خود را بازيابي کرد و اکنون به توليد نزديک به چهار ميليون بشکه رسيديم و بر اساس برنامه‌هايي که تنظيم شده قبل از عيد نوروز ارقامي که در اوپک انجام شده خواهيم رسيد.

وي با تاکيد بر اينکه شرکت ملي نفت توانايي خود را در نگهداري و توسعه ميادين نفت و گاز توضيح داد که در زمان تحريم عمليات توسع فازهاي 12، 15، 16و 17 پارس جنوبي به پايان رسيد و بخش عمده فازهاي 19، 21، 22، 23و 24 انجام شد و بهره برداري از فازهاي 13 و 14 تا پايان سال آينده آغاز مي شود.

معاون شرکت ملي نفت در امور توسعه در مورد ظرفيت توليد گاز در پارس جنوبي اظهار کرد: ظرفيت توليد گاز در پارس جنوبي 460 ميليون متر مکعب است که تا پايان سال 520 ميليون متر مکعب مي‌رسد و اين روند رشد ادامه خواهد داشت.

منوچهري با بيان اينکه حجم عظيم ذخاير هيدورکربري ايران نيازمند سرمايه گذاري و سرمايه‌هاي بين‌المللي براي رسيدن به افق مورد نظر است، افزود: برنامه‌اي که توسط وزارت نفت طراحي شده جذب سرمايه گذاري خارجي همراه با تکنولوژي روز دنيا در قالب قراردادهايي است که روي آن کار شده است.

وي با تاکيد بر اينکه اين قراردادها با همکاري شرکت‌هاي ايراني و بين‌المللي صورت مي‌گيرد، اظهارکرد: راجب اين مدل قرارداد صحبت‌هاي زيادي شد. شرکت‌هاي بين‌المللي زيادي استقبال کردند و تا کنون 15 قرارداد MOU امضا شده است و پيشنهاد 12 شرکت ديگر در دست مذاکره قرار دارد. اميدواريم اين روند تداوم داشته باشد.منوچهري با بيان اينکه فعاليت اکتشافي وزارت نفت شتاب داشته است، گفت: بر اساس اطلاعات BP مجموعه ذخاير هيدورکربري نفت و گاز در دنيا در رتبه اول قرار دارد. با مشارکت‌ شرکت‌هاي بين‌المللي و شرکت‌هاي داخلي کار اکتشاف مخصوصا در بخش گاز سرعت مي‌گيرد.

بازار جهاني نفت چشم انتظار بازگشت ايران است

معاون مديرعامل شل گفت:بازار جهاني نفت چشم انتظار بازگشت ايران به عرصه بين‎المللي بود.هانس نايکمپ در مراسم امضاي تفاهم‎نامه مطالعه سه ميدان آزادگان، يادآوران و کيش گفت: امروز در کنار هم جمع شديم تا آغاز فصلي جديد را با شرکت ملي نفت ايران و وزارت نفت رقم بزنيم؛ اين تفاهم‎نامه براي انجام مطالعات اوليه ميدان‎ها خواهد بود و به دنبال آن ارزيابي و بررسي‎هاي لازم از سوي هر 2 طرف صورت خواهد گرفت.وي افزود: در تمام سال‎هايي که گذشت ايران در مواجه با تحريم‎ها عملکرد فوق‎العاده‎اي از خود نشان داد و صنعت نفت اين کشور همچنان پا برجا ماند و بازار جهاني نفت چشم انتظار بازگشت ايران به عرصه بين‎المللي بود.

نايکمپ افزود: معرفي مدل جديد قراردادهاي نفتي يک گام مهم در ايجاد موقعيت برد-برد در فضاي تجارت به شمار مي رود و با جذب سرمايه خارجي ما اهميت اين توسعه و رشد را درک مي کنيم و در صدد شناسايي راه‎هاي موثرتري براي همکاري با شرکت ملي نفت ايران هستيم.معاون مديرعامل شل با بيان اين‎که پيشرفت ايران در برخي حوزه‎ها به ويژه حوزه توليد گاز طبيعي تحسين برانگيز و غير قابل انکار است، افزود: ايران در اين راستا توانسته است هم نيازهاي داخلي خود را به خوبي پوشش دهد و هم صنعت خود را در عرصه جهاني زنده نگه دارد.

نايکمپ تاکيد کرد: اما اين به تنهايي براي بهره برداري حداکثري ايران از ميدان‎هاي نفتي خود کافي نيست، زيرا افزايش ضريب بازيافت پس از ضرورت انجام عمليات اکتشافي و توانمندسازي در حوزه ميعانات گازي موضوعي بسيار مهم و اساسي در روند پيشرفت و افزايش توليد کشور ايران است.وي افزود: شرکت شل با دارا بودن بالاترين توانمندي در حوزه توسعه ميدان‎هاي نفتي و گازي و همچنين تجربيات چشمگير در منطقه خاورميانه آماده به اشتراک گذاشتن فناوري و دستاوردهاي خود با شرکت ملي نفت ايران است.

نايکمپ با بيان اين‎که شل تا به امروز در پروژه‎هاي پيچيده‎اي اقدام به فعاليت داشته است که هر کدام از آن‎ها در زمره همکاري‎هاي بلند مدت قرار مي گيرند، افزود: به بياني ديگر زماني که شل به عرصه توسعه انرژي کشوري ورود مي کند، خواهان فعاليت‎هاي بلندمدت در آن کشور خواهد بود و فعاليت‎هاي ما داراي تاثيري مثبت بر اشتغال‎زايي، علم و فناوري، سطوح مهارتي و توسعه جوامع مرتبط با فعاليت خواهد بود، به طوري که تاثيري شگرف، فراتر از افزايش درآمدهاي کشور از خود به جاي خواهد گذاشت.وي همچنين نسبت به همکاري سازنده و بلندمدت با شرکت ملي نفت ايران ابراز اميدواري کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي