جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5442

 ناخن جويدن تا چه اندازه مي‌تواند بد باشد؟ 

 ناخن جويدن مي تواند به دندان و لثه آسيب برساند. پژوهش هاي صورت گرفته نشان داده اند که ناخن جويدن مي تواند ايجاد ترک و تضعيف دندان هاي جلو را به همراه داشته باشد و همچنين به طور بالقوه ايجاد درد در لثه و آسيب بافت آن را موجب شود.

ناخن جويدن که به نام اونيکوفاژيا شناخته مي شود، عادتي بسيار رايج در ميان مردم جهان است که بنابر ارزيابي ها 35 درصد از بزرگسالان، 45 درصد از نوجوانان، و 30 درصد از کودکان را تحت تاثير قرار مي دهد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "ريدرز دايجست"، اگرچه ناخن جويدن - که مي تواند به واسطه استرس، اضطراب، اختلال وسواس فکري، يا تنها از روي بي حوصلگي و بي قراري رخ دهد - ممکن است بي ضرر به نظر برسد، اما اين کار مي تواند موجب ورود باکتري ها يا قارچ هاي مضر به بدن و جريان خون شود و از اين رو، احتمال ابتلا به سرماخوردگي يا آنفلوآنزا افزايش مي يابد.

ناخن جويدن چگونه مي تواند به عفونت هاي باکتريايي و قارچي منجر شود

اگر مانيکور انجام داده ايد، احتمالا کثيفي و آلودگي که از زير ناخن ها خارج مي شوند، توجه شما را جلب کرده اند. اين چيزي است که با چشم غير مسلح مشاهده مي شود و تنها کافي است يک لحظه باکتري هايي که قابل مشاهده نيستند را تصور کنيد. شايع‌ترين عوامل بيماري‌زا که در زير ناخن هاي ما ساکن هستند، شامل باکتري هاي استرپتوکوک، استافيلوکوک و کورينفورم مي شوند که مي توانند از طريق جراحت هاي پوستي يا از طريق بلع به واسطه جويدن ناخن وارد بدن شوند. اگر اين شرايط به عنوان يک عامل بازدارنده براي شما کافي نيست، قارچ درماتوفيت را مد نظر قرار دهيد که به نام کرم حلقه اي نيز شناخته مي شود و از طريق جويدن ناخن مي تواند وارد بدن شود. پس دفعه بعد که دچار استرس و اضطراب شديد، بهتر است چند نفس عميق بکشيد و از جويدن ناخن ها پرهيز کنيد.

ناخن جويدن چگونه مي تواند به سرماخوردگي و آنفلوآنزا منجر شود

بنابر گزارش مراکز کنترل و پيشگيري از بيماري آمريکا، بيش از 200 ويروس سرماخوردگي در هر لحظه اطراف ما شناور هستند. اگرچه عوامل خطر آفرين براي ابتلا به سرماخوردگي شامل سيستم ايمني ضعيف و/يا ارتباط با فردي بيمار مي شوند، اما با دور نگه داشتن دست ها از دهان مي توانيد احتمال ورود يک ويروس به بدن را به طور قابل توجهي کاهش دهيد. ويروس هايي که موجب آنفلوآنزا مي شوند روي پوست نيز حضور دارند و شستشوي مرتب دست ها با آب و صابون يا استفاده از ضدعفوني کننده هاي الکلي و جويدن آدامس به جاي جويدن ناخن ها از ورود آنها به بدن جلوگيري مي کنند.

ناخن جويدن چگونه مي تواند به دندان ها آسيب برساند

ناخن جويدن مي تواند به دندان و لثه آسيب برساند. پژوهش هاي صورت گرفته نشان داده اند که ناخن جويدن مي تواند ايجاد ترک و تضعيف دندان هاي جلو را به همراه داشته باشد و همچنين به طور بالقوه ايجاد درد در لثه و آسيب بافت آن را موجب شود. با مراجعه به دندانپزشک مي توانيد استفاده از محافظ دهان براي کمک به توقف ناخن جويدن و يا به حداقل رساندن برخي آسيب هاي آن را بررسي کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي