جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5446

 دي‌اکسيد کربن در زمين چگونه دست به دست مي‌شود؟ 

 
چرخه حرکت و تبديل گازهاي گلخانه‌اي يکي از مهم‌ترين مسائل قرن بيست و يکم محسوب مي‌شود و اکنون ناسا توانسته با داده‌هاي ماهواره‌اي خود، دي‌اکسيد کربن در جو زمين را تعقيب کند.

به گزارش گروه علم و فناوري آنا به نقل از ناسا، ماهواره Orbiting Carbon Observatory-2 کار عجيبي دارد و آن تعقيب و به‌تصوير کشيدن دي‌اکسيد کربن در نيم‌کره شمالي زمين است. اين ماهواره از سال 2013 مشغول انجام مأموريت است و اکنون ناسا با تجميع داده‌هاي سال 2014 و 2015 اين ماهواره، به يک الگو براي جابه‌جايي گازکربنيک در زمين رسيده است.

گازکربنيک و ديگر گازهاي گلخانه‌اي، با به‌دام انداختن گرماي خورشيد در جو زمين، موجب مي‌شوند که دماي اتمسفر بالا برود و زيست‌بوم سياره ما که براساس دما و شرايط حساس و دقيقي کار مي‌کند، برهم بخورد.

اين گازها که نتيجه فعاليت‌هاي انسان در عصر مدرن و پس از انقلاب صنعتي هستند (طي کم‌تر از 200 سال گذشته) در حال نابود کردن بخش قابل توجهي از فضاهاي حياتي سياره و ايجاد خطر نابودي براي حيات هستند و دانستن الگوي زندگي آنها براي چاره‌انديشي اهميت حياتي دارد.

داده‌هاي ماهواره ناسا نشان مي‌دهد که چگونه اقيانوس‌ها، جنگل‌ها و مراتع با عمل فتوسنتز، دي‌اکسيد کربن را جذب مي‌دهد و در چه نقاطي اين گاز دوباره توليد و به جو فرستاده مي‌شود. همچنين الگوي حرکتي گاز کربنيک در جو نيز به رويه تبديل و تعديل آن اثر مي‌گذارد و مي‌تواند در يافتن راه‌هاي نجات نيز مفيد باشد.

ناسا همچنين اعلام کرده است که چرخه حيات دي‌اکسيد کربن تاکنون هرگز به اين خوبي به‌تصوير کشيده نشده است و از اين داده‌ها مي‌توان اثر هر بخش از طبيعت، از کوه، دشت، جنگل و اقيانوس گرفته تا مراکز شهري و صنعتي را در ظهور افول گاز کربنيک درک کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي