جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5458

 يادداشت 

آن چه درباره ي خاکستر بايد بدانيم

ريحانه

اين روزها ، با تبليغ تميزکننده هايي مواجه مي شويد که ادعا مي کنند ماده ي اصلي آن خاکستر است. شايد از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم شنيده باشيد که روزگاري براي تميز و ضد عفوني کردن و بستن زخم ، از خاکستر استفاده مي کردند.

خوب ، خاکستر دوباره ، از محاق فراموشي بيرون آمده و دارد وارد زندگي ما مي شود. خاکستر ماده ي ضد عفوني است که از مواد افزودني و مضر در آن خبري نيست.

براي درمان و التيام سوختگي ها مي توان از خاکستر استفاده کرد، اما نه به تنهايي . شما مي توانيد مقداري خاکستر را با زرده ي تخم مرغ مخلوط کنيد و خميري را که به دست مي آوريد ، بر روي سوختگي بماليد و روي آن را ببنديد.

خاکستر ، يک کود ارگانيک بسيار مفيد براي رشد گياهان است. افزودن خاکستر به خاک ، هم به خاک قوت و قوام مي بخشد و هم در رشد بهتر گياه موثر است. ضمن اين که خاکستر به عنوان يک کود، عوارض جانبي شيميايي هم ندارد ، ضمن اين که مواد سمي خاک را نيز به خود جذب مي کند و از ورود آن به ريشه و آوند گياهان جلوگيري مي کند.

اگر بدانيد که از خاکستر چوب ، قرص و کپسول خوراکي هم تهيه مي شود، بيشتر متعجب خواهيد شد. امروزه برخي داروها را از خاکستر و زغال بعضي از چوب ها تهيه مي کنند. اين کپسول هاي کربني از نفخ معده و توليد گاز در آن جلوگيري مي کنند. البته اين کپسول و نحوه ي استفاده از آن را بايد حتما پزشک تجويز کند.

ترکيب خاکستر در خمير دندان و در واقع استفاده از کربن چوب ، باعث از بين رفتن باکتري ها و اضافات غذا از درون دهان مي شود .

يکي از پاد زهرهاي مهم در مسموميت با قارچ هاي سمي،کربن يا خاکستر چوب است ، که اين هم البته بايد در درمانگاه و توسط پزشک انجام شود. خاکستر گياهي براي پاک سازي دستگاه گوارش و جلوگيري از اسهال و استفراغ بسيار موثر است.

خاکستر چوب همچنين به عنوان يک ضد شوره و درخشان کننده ي مو نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي