جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5458

 ياد‌د‌اشـت 

 لباس شما را چه کسي انتخاب مي کند

ريحانه

در جواب اين سوال ، کمتر کسي هست که بگويد من لباسم را خودم انتخاب مي کنم. اغلب ما به همراه دوست يا يکي از افراد خانواده مان براي خريد لباس مي رويم و حتما نظر و سليقه ي آنها را نيز مد نظر قرار مي دهيم. اين کار ، في نفسه ، خوب و زيباست ، چرا که ما به نظر ديگران علاقه و سليقه ي نزديکان خود و در واقع خود آنها ، در انتخاب لباس اهميت مي دهيم.

اما مشکل از زماني آغاز مي شود که ما و نزديکان مان ، جو زده و هوايي مد هاي روز مي شويم و براي هم رنگي با جماعت يا عقب نماندن از آن ها تابع اين مدهاي به هنجار يا نا به هنجار مي شويم .

هميشه تابع مد بودن ، نشان دهنده ي اين نيست که ما مردماني به روز هستيم. گاهي تابع مد بودن نشان از عدم اعتماد به نفس ما دارد. نشان از اين مشکل بزرگ که ما خود به تنهايي نمي توانيم متناسب با معيارهاي اخلاقي و اجتماعي و اعتقادي خودمان ، در مورد پوشش مان تصميم بگيريم و آن را به عهده ي ويترين ها و طراحان مد و لباس مي گذاريم. از همديگر در باره ي مد و رنگ سال جديد سوال مي کنيم ، در شبکه هاي اجتماعي و اينتر نت دنبال عکس سلبريتي ها هستيم تا از آن ها الگوبرداري کنيم و خلاصه ، چنان به جان انديشه و اعتقادات و اخلاقيات خود مي افتيم و چنان ملغمه اي از پوشش به نگاه ديگران ارائه مي دهيم که گاه آن ها را از خود وازده مي کنيم.

معمولي بودن و به هنجار بودن ، بر خلاف آن چه که تصور مي کنيم آسان نيست. اين که بتوانيم تحت هر شرايط و زمان و مکاني ، چنان بپوشيم که خودمان باشيم ، بسيار مشکل است ، چون امکان ندارد بازار براي معمولي بودن ما برنامه اي داشته باشد. بازار همواره در پي تنوع و انگشت نما کردن مشتريان خود است. بازار آن شکارچي بزرگي است که شکارش با تمايل قلبي به سوي آن مي رود و مي گذارد که در هجوم عجايب مد و طرح و رنگ ، بلعيده شود.

بازار را دست کم نگيريم. هميشه با حواس جمع و پيش آگاهي به بازار برويم. ويترين ها ، تمام هوش و حواس فيزيکي و جسمانيت ما را هدف گرفته اند و ما در بهترين شرايط ، براي عادي و معمولي و به هنجار بودن ، بايد ساعت ها وقت بگذاريم تا لباس مناسب خود را بيابيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي