جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5465

 97 درصد بدن انسان از غبار ستاره‌اي ساخته شده است 

 
محققان دانشگاه ايالتي نيومکزيکو در آمريکا مدعي شده‌اند که بخش اعظمي از بدن انسان از غبار و ذرات ستاره‌اي تشکيل شده است.به گزارش ايسنا به نقل از زي‌نيوز، دانشمندان با استفاده از تکنيک طيف‌سنجي به سنجش توزيع عناصر کليدي حيات در بيش از 150 هزار ستاره کهکشان راه شيري پرداخته و به اين نتيحه رسيدند که 97 درصد بدن انسان حاوي عناصر ستاره‌اي است.

شش عنصر رايج حيات روي زمين شامل کربن، هيدروژن، نيتروژن، اکسيژن، سولفور و فسفر است و به گفته اين محققان، ترديدي نيست که منشا بسياري از اين عناصر در ستارگان است. اين عناصر بخش زيادي از بدن انسان (حدود 97 درصد) را تشکيل مي‌دهند.

فهرستي از بيش از 150 هزار ستاره به دانشمندان در کشف اين حقيقت کمک کرد. مقادير چندين عنصر شيميايي براي هر ستاره در اين فهرست آمده است.

اين نخستين بار است که سنجش‌هاي عناصر حياتي در اين ميزان بزرگ از ستارگان انجام شده است.

ستاره‌شناسان پروژه آسمان ديجيتال اسلوآن اين رصدها را با استفاده از طيف‌سنج APOGEE تلسکوپ 2.5 متري بنياد اسلوآن در رصدخانه آپاچي پوينت نيومکزيکو انجام دادند. اين ابزار به جمع‌آوري نور در بخش نزديک مادون قرمز طيف الکترومغناطيس پرداخته و آن را مانند يک منشور براي نمايش نشانه‌هاي عناصر مختلف در جو ستارگان پراکنده مي‌کند.

به ادعاي محققان، بسياري از اتم‌هاي سازنده بدن انسان در گذشته دور در داخل ستارگان ساخته شده که پس از سفرهاي طولاني از ستارگان باستاني به زمين رسيده‌اند. ستارگان بيشتر از هيدروژن ساخته شده‌اند اما مقدار کوچکي از عناصر سنگين مانند اکسيژن نيز در طيف ستارگان قابل شناسايي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي