جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/04/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه نسخه شماره 2806

 ايران در گذر زمان 


يادي از خير بزرگ کشورمان حاج حسين آقا ملک

در 35 سال قبل روزنامه اطلاعات خبر درگذشت بزرگمردي خير که در خدمات فرهنگي و اجتماعي زبانزد خاص و عام بود را درج کرد که مشروح اين خبر به شرح زير نقل مي شود:

حاج حسين آقا ملک درگذشت
امروز با نهايت تاسف اطلاع حاصل کرديم حاج حسين آقا ملک که از درخشان ترين چهره هاي نيکوکاري معاصر ايران بود و در فرهنگ دوستي و ادب پروري و خدمات اجتماعي رادمرد کم نظير عصر ما به شمار مي رفت به رحمت ايزدي پيوست.
با مرگ وي کشور ما يکي از برجسته ترين شخصيت هاي فرهنگي و اجتماعي خود را از دست داد.
اين شخصيت برجسته اجتماعي و فرهنگي که با ثروت مادي و غناي سرشار معنوي از مفاخر خدمات نيکوکاري و فرهنگي محسوب مي شد به سال 1255 چشم به جهان گشود و هنگام مرگ 96 سال از عمر پرثمرش مي گذشت، او چندي پيش بنا به تمايل خود از بيمارستان به منزل شخصي که در بازار حلبي سازها کنار کتابخانه معروفش قرار دارد منتقل شد و در همين منزل قديمي بود که آخرين لحظاتش را سپري کرد.
انتقال جنازه
جنازه او در ميان تاثر عميق بازماندگان و ارادتمندان بي شمار آن مرحوم صبح امروز به سردخانه پزشکي قانوني حمل گرديد و فردا صبح به مسجد سپهسالار انتقال مي يابد.
صبح فردا مراسم تشييع جنازه از مسجد تا فرودگاه مهرآباد به عمل مي آيد. جنازه مرحوم ملک فردا به وسيله هواپيما به مشهد برده مي شود تا در دارالحفاظ مقبره مرحوم حاج محمد کاظم ملک التجار پدر مشاراليه دفن شود.
بنيادهاي فناناپذير
او براي نخستين بار به جامعه ما آموخت که ثروت را چگونه مي توان به يک عامل سازنده فرهنگي تبديل کرد و از مال و منال که هميشه از زوال آن سخن گفته اند بنيادهايي فناناپذير پديد آورد.  اگر از خدمات "ملک" که در طي حيات ثمربخش خود به تاسيس بيمارستان هاي متعدد در شهر زادگاه خود مشهد پرداخت و حتي اگر از سخاوتمندي بي دريغ او براي اختصاص باغ وکيل که يک ميليون و پانصد هزار متر وسعت دارد و در 15 کيلومتري مشهد واقع شده است سخن نگوييم بايد اين بزرگ مرد دانش پرور را به عنوان يکي از بانيان کتابخانه در ايران هميشه با سپاس ياد کنيم. زيرا او بدون اندک چشم داشتي و توقعي به ايجاد کتابخانه اي همت گماشت که امروز يکي از باارزش ترين گنجينه هاي فرهنگ ماست و قريب 30 هزار کتاب خطي و چاپي به زبان هاي فارسي، عربي و ديگر السنه شرقي در آن گردآوري کرد که بعد از کتابخانه آستان قدس رضوي از حوزه هاي غني و ارزنده تمدن و فرهنک ايران مي باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش