جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5478

 گزينه فسخ قرارداد روي ميز دولت رفت،
 ترکمنستان 26 روز پس از قطع گاز ايران خواستار مذاکره شد 

 
وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد، اين کشور آماده ادامه مذاکرات با ايران پس از قطع عرضه گاز به اين کشور در ماه جاري ميلادي است. به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد، اين کشور آماده ادامه مذاکرات با ايران پس از قطع عرضه گاز به اين کشور در ماه جاري ميلادي است، اما همچنين اين حق را براي خود قائل است که اختلاف بر سر پرداخت پول گاز را به داوري ببرد.

اين وزارتخانه در بيانيه خود گفته که بدهي گازي ايران از عمل نکردن شرکت ملي گاز ايران به مقرره «بگير يا بپرداز» ناشي مي شود که در قرارداد گازي امضا شده بين طرفين درج شده است.

تهران در ماه دسامبر گفته بود، ترکمنستان تهديد کرده که صادرات گاز به ايران را به دليل اختلاف موجود در پرداخت ها قطع خواهد کرد. رقم اين اختلاف به 1.8 ميليارد دلار مي رسد و تاريخ آن به بيش از يک دهه قبل برمي گردد. ايران خواهان ارجاع موضوع به داوري است.ايران خود ميادين گازي عظيمي در جنوب کشور دارد، اما براي توزيع گاز در استان هاي شمالي به ويژه در فصل سرما، از سال 1997 به اين طرف از ترکمنستان گاز وارد مي کند.

ترکمنستان پس از قطع خريد گاز توسط روسيه از اين کشور در سال گذشته ميلادي با کمبود منابع ارزي مواجه است. با توقف خريد گاز روسيه از ترکمنستان، در حال حاضر چين بزرگترين مشتري گاز اين کشور به شمار مي رود.

در همين رابطه ،معاون وزير نفت با تشريح سه سناريوي گازي ايران در قبال قرارداد فروش گاز به پاکستان، اعلام کرد: فسخ قرارداد فروش گاز به پاکستان يکي از گزينه‌هاي روي ميز ايران است.

حميدرضا عراقي درباره برنامه ايران براي صادرات گاز طبيعي به پاکستان همزمان با لغو تحريم‌ها، گفت: پس از انحلال شرکت ملي صادرات گاز ايران، تمامي پرونده و اطلاعات مربوط به قرارداد فروش گاز طبيعي از مسير خط لوله شامل قراردادهاي پاکستان، گرجستان، جمهوري آذربايجان و ... به شرکت ملي گاز ايران منتقل شده است.مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با اعلام اينکه تاکنون تماسي با مقامات پاکستان براي از سرگيري مذاکرات فروش و صادرات گاز به اين کشور همسايه انجام نشده است، تصريح کرد: در اولين فرصت با پاکستاني‌ها براي آغاز مذاکرات تماس گرفته خواهد شد.معاون وزير نفت در پاسخ به پرسش مهر که آيا با توجه به خلف وعده هاي متوالي پاکستان، به دنبال فسخ قرارداد صادرات گاز به اين کشور هستيد؟ توضيح داد: هم اکنون سه سناريوي درباره قرارداد فروش گاز به پاکستان در دستور کار قرار دارد.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي گاز با تاکيد بر اينکه گزينه اول مدارا کردن با پاکستان و ادامه شرايط موجود است، بيان کرد: گزينه دوم هم فسخ قرارداد فروش گاز به پاکستان بوده که تاکنون درباره آن تصميم گيري نکرده‌ايم.

اين مقام مسئول از گزينه مذاکره هم به عنوان يکي از اين سه سناريو ياد کرد و افزود: بايد مذاکرات جدي را در دستور کار قرار دهيم تا وضعيت اين قرارداد فروش گاز ايران تعيين تکليف شود.

شهيد خاقان عباسي وزير نفت و منابع طبيعي پاکستان اخيرا در گفتگو با رسانه‌هاي پاکستاني با بيان اينکه که دولت پاکستان از مقامات ايراني خواسته است که تغييراتي را در فروش گاز و نيز توافق خريد (GSPA) ايجاد کنند، گفته است: قيمت گاز طبيعي براساس GSPA براي هر MMBTU (واحد حجم) گاز 12 دلار تعيين شد، در صورتي‌که قيمت نفت خام در بشکه‌اي 100 دلار در بازارهاي جهاني معامله شود.

همزمان با ادامه وضعيت بلاتکليف دولت پاکستان در احداث خطوط لوله گاز وارداتي از ايران، برخي از کارشناسان دو کشور از احتمال تعليق اين توافق بزرگ گازي خبر مي‌دهند که وزارت نفت اين موضوع را تائيد نمي‌کند.در اين بين طرف ايراني هنوز اقدامي در خصوص به اجرا گذاشتن جريمه ديرکرد پاکستان در عمل به تعهداتش در قبال قرارداد ياد شده انجام نداده، اين درحالي است که مهلت تعيين شده در قرارداد همزمان با پايان سال 2014 ميلادي به پايان رسيده و هنوز هيچ اقدام رسمي در خصوص تمديد آن انجام نگرفته است.بيژن زنگنه وزير نفت بهمن ماه سال 1393 در يک برنامه زنده تلويزيوني در آخرين اظهار نظر خود درباره وضعيت قرارداد صادرات گاز به پاکستان، گفته بود: از نظر ايران صادرات گاز به پاکستان مشکلي ندارد، چرا که قرارداد معتبر با آنها داريم و بايد از اول 2015 ميلادي برداشت گاز را آغاز مي کردند اما آنها تخلف کردند و برداشت نکرده اند.

اين عضو کابينه دولت با تاکيد بر اينکه طرف پاکستاني چندين بار با وزارت نفت گفت وگو کرده و اظهار داشته است که مشکل فاينانس دارد و در صورت حل مشکل، خط لوله گازي خود تا مرز ايران را خواهد کشيد و برداشت گاز را آغاز خواهد کرد، تاکيد کرده بود: پاکستاني ها مايل به همکاري هستند، البته از ما خواسته اند که آنها را جريمه نکنيم، در حال مذاکره هستيم و در صورتي که بخواهيم به اين خواسته آنها عمل کنيم آنها نيز بايد تغييراتي در قرارداد به نفع ايران بدهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي