جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 خبر 

 رئيس سازمان امور دانشجويان خبر داد؛

آمار دانشجويان بورسيه خارج از كشور

رئيس سازمان امور دانشجويان از جمع‎آوري ظرفيتهاي بورس خارج از کشور دانشگاههاي داخل براي انتشار در دفترچه کنکور دکتري سال 96 خبر داد.

مجتبي صديقي در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص اعزام دانشجويان بورسيه دکتري خارج از کشور در سال جاري گفت: درسال جاري حدود 72 نفر در بورس دکتري خارج از کشور پذيرش شدند که اکنون فرايند اعزام را طي مي‏کنند.

تعدادي از دانشجويان نيز از قبوليهاي سال گذشته هستند که آنها نيز در حال طي فرايند اعزام هستند.

وي با بيان اينکه بخشي از اين دانشجويان در سال جاري تعدادي نيز سال آينده اعزام خواهند شد، افزود: سالهاي گذشته اساسيترين مشکل دانشجويان بورسيه خارج از کشور، جايابي بود، به طوري که اين دانشجويان بعد از پذيرش متمرکز، دنبال جايابي بودند.

وي افزود: ولي در سال جاري، جاي تمام دانشجوياني که پذيرش شده‎اند مشخص است؛ يعني بعد از اينکه متقاضيان در کنکور شرکت کرده و حد نصاب نمره لازم را کسب کردند، دانشگاهها با آنها مصاحبه کرده و جايابي شدند و اکنون هيچ يک از اين دانشجويان با مشکل جايابي مواجه نيستند.

صديقي افزود: براي بورس خارج از کشور در سال 96 نيز ظرفيتهاي موردنياز دانشگاهها سوال شده است تا در دفترچه کنکور سال 96 اعلام شود.وي در اين مورد که امسال بورسيه‏هاي دکتري بيشتر در چه رشته‏هايي اعزام خواهند شد، گفت: بيشتر در رشته‏هاي بين رشته‏اي و عمده رشته‎هاي دوره‎هاي تحصيلات تکميلي که در آنها با مشکل مواجه هستيم، اعزام مي‎شوند.

طي بخشنامه‎اي توسط رئيس دانشگاه؛

تنها راه جذب هيأت علمي دانشگاه آزاد اعلام شد

رئيس دانشگاه آزاد اعلام کرد: جذب اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي صرفا از طريق پرتال آموزشي اين دانشگاه به نشاني زير انجام مي‎شود و مراجعه به روساي واحدها تاثيري ندارد.

jazb.iau.ir

به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر حميد ميرزاده، رييس دانشگاه آزاد اسلامي طي بخشنامه‎اي تاکيد کرد: با توجه به مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي امر جذب اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي صرفا از طريق پرتال آموزشي اين دانشگاه به نشاني فوق انجام مي‎شود.

متن اين بخشنامه به شرح زير است:

با توجه به مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي امر جذب اعضاي هيات علمي صرفا از طريق پرتال آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني فوق انجام مي‎شود.مراجعه به روساي واحدها و مديران دانشگاه در اجراي خواسته متقاضيان تاثيري نخواهد داشت و ترتيب اثر هم (به جز مواردي که طبق مقررات مذکور رعايت شده باشد) داده نمي‎شود.لذا روساي واحدها و مراکز آموزشي و معاونين و مديران سازمان مرکزي در صورت مراجعه يا مکاتبه متقاضيان مذکور موظفند صرفا نامبردگان را راهنمايي کنند که به پرتال مذکور مراجعه و از آنها بخواهند ثبت‎نام کنند و اقدام ديگري انجام نخواهد شد.بديهي است طبق مقررات دانشگاه و براساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، کساني که در پرتال آموزشي دانشگاه ثبت‎نام کرده‌اند با طي مراحل قانوني جذب درصورت نياز به خدمات آنها، دعوت به عمل خواهد آمد.

دکتر واشقاني فراهاني:

ميزان تشويقي مقاله‌ها به نوع آنها و کيفيت مجله بستگي دارد

شوراي راهبردي پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با محوريت ميزان مشارکت دانشگاه آزاد اسلامي در توليد علم و اولويت‌هاي پژوهشي با حضور دکتر حميد ميرزاده، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر ابراهيم‌ واشقاني‌فراهاني معاون پژوهش و فناوري و ساير اعضا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاري آنا، دکتر ابراهيم واشقاني فراهاني، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي در اين جلسه درباره سياست‌هاي اعمال‌شده در رشد توليد علم دانشگاه گفت: «براساس بخشنامه‌اي که در سال 1390 ابلاغ شده بود، جايزه تشويقي به مقالات مازاد بر مقاله‌هاي موظفي اعضاي هيات علمي تعلق مي‌گرفت، در نتيجه انگيزه براي انتشار مقاله کاهش يافت. اما در مديريت جديد آن رويکرد کنار گذاشته شد و تمام مقاله‌هاي معتبر انتشاريافته توسط دانشجويان و اعضاي هيات علمي مشمول جايزه تشويقي شدند. از اين رو هرکس، هر تعداد مقاله معتبر علمي پژوهشي داشته باشد تشويقي مي‌گيرد و ميزان تشويقي‌ها به نوع مقاله و کيفيت مجله مربوط بستگي دارد.»

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: «در حال حاضر مقاله‌هاي نامعتبر در دانشگاه آزاد اسلامي کاهش چشمگيري داشته است، در زماني که ما مديريت را تحويل گرفتيم، مقاله‌هاي نامعتبر بسيار بودند تاحدي که در سال 2012 تا 2013 هزار مقاله در مجله‌هاي نامعتبر منتشر شده بود. اما اکنون تعداد اين گونه مقاله‌ها بسيار اندک است.»

او افزود: «اکنون با توسعه تحصيلات تکميلي در مقطع دکتري تعداد زيادي دانشجو در حال تحصيل هستند و زماني که به مرحله دانش‌آموختگي برسند، رشد توليد علم در دانشگاه آزاد اسلامي بيش از پيش مي‌شود.»

واشقاني‌فراهاني درباره اولويت‌هاي پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: «مطالعه تطبيقي جامعي با بررسي برنامه‌هاي تعداد زيادي دانشگاه و مرکز پژوهشي برتر بين‌المللي و چند پژوهشگاه داخلي انجام گرفت که به دستور رئيس دانشگاه، در جلسه شوراي راهبردي مطرح شد و با در نظر گرفتن نظر اعضاي اين شورا اولويت‌هاي پژوهشي دانشگاه در چارچوب برنامه‌هاي کلان ملي و دانشگاه آزاد اسلامي و فرگشت‌هاي بين‌المللي تعيين شد و پس از تاييد رئيس دانشگاه به واحدها ابلاغ مي‌شود تا اعضاي هيات علمي دانشگاه با توجه به اين اولويت‌ها، توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي بومي و منطقه‌اي استان مربوط نسبت به تنظيم برنامه کوتاه‌مدت و ميان‌مدت پژوهشي خود اقدام کنند. به گونه‌اي که برنامه‌هاي پژوهشي واحدها مسئله‌محور و مأموريت‌گرا باشد.»

وزارت علوم در اطلاعيه‌اي اعلام کرد؛

رشته روان‏شناسي باليني در کنکور 96 همچنان تحت پوشش وزارت علوم است

وزارت علوم در اطلاعيه‌اي اعلام کرد:رشته روان شناسي باليني و ساير رشته‌هاي مورد بحث اين وزارتخانه با وزارت بهداشت همچنان تحت پوشش دانشگاه‌هاي وزارت علوم قرار دارند.به گزارش ايسنا، اداره کل روابط عمومي وزارت علوم با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد: «در پاسخ به پيگيريهاي مکرر دانشگاه‌ها درخصوص مجري رشته‏هاي روانشناسي باليني و ساير رشته‏هاي مورد بحث در کميته ميان رشته‌اي فيمابين وزارت علوم و وزارت بهداشت به اطلاع مي‏رساند: رشته‎هاي مذکور همچنان توسط دانشگاه‌هاي تحت پوشش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري قرار دارند و در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشوربراي سال تحصيلي 1396 نيزاين رشته ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ارائه شده‌اند.دانشگاهيان محترم درصورت وجود هرگونه ابهام مي‎توانند با دفتر برنامه‎ريزي آموزش عالي تماس بگيرند.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي