جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 استفاده بي‌رويه از سونوگرافي ممکن است مشکلاتي در پي داشته باشد 

 
نايب رئيس انجمن راديولوژي با بيان اينکه ‌در کشور ما متأسفانه استفاده بي‌رويه از سونوگرافي توسط متخصصان زنان صورت مي‌گيرد، گفت:هر چند که سونوگرافي في‌نفسه مضر نيست ولي استفاده بيش از حد آن مي‌تواند مشکلاتي را به بار آورد.

دکترحسين کرم‌پور در ارتباط با سمينارتازه‌ها غربالگري جنين و آنومالي اسکن اظهارداشت: اين سمينار 5 و 6 اسفندماه سال‌جاري و با هدف ارائه جديدترين دستاورهاي و تبادل اطلاعات صاحبنظران و اسايتد برجسته برگزار مي‌شود.به گزارش روابط عمومي انجمن راديولوژي ،وي افزود: سونوگرافي زنان در هنگام بارداري براي بررسي وضعيت جنين انجام مي شود و متخصصين راديولوژي با گذراندن دوره‌هاي تئوري و عملي قادر به تشخيص بيشتر ناهنجاري‌هاي احتمالي جنين، سن جنين و ... خواهند بود.

نايب رئيس انجمن راديولوژي با اشاره به اينکه اگر اين ناهنجاري‌ها سبب مشکلات حياتي براي جنين شود با تأييد مراجع قانوني ختم حاملگي اعلام خواهد شد. همچنين بايد توجه داشت که تا قبل از اختراع سونوگرافي اين ناهنجاري‌ها تشخيص داده نمي‌شد و جنين يا در شکم مادر و يا در هنگام زايمان و يا حتي در دوران کودکي جان خود را از دست مي‌داد.

کرم‌پور اضافه کرد:ولي اکنون با تشخيص به موقع ناهنجاري در جنين اقدام به ختم بارداري و يا مراقبت‌هاي ويژه توصيه مي‌شود.

وي يکي از مهمترين ناهنجاري جنين را ناهنجاري کروموزومي همچون سندروم داون برشمرد و اعلام کرد: اين ناهنجاري در سه ماهه نخست بارداري قابل تشخيص بوده و بر اساس بررسي فاکتورهاي خوني مادر و اندازه‌گيري‌هاي خاص سونوگرافيک در جنين ،ميزان خطر ناهنجاري با توجه به جدول‌هاي پيش‌بيني شده اعلام شده و اقدامات لازم انجام مي پذيرد.

نايب رئيس انجمن راديولوژي اضافه کرد: افزايش يا کاهش ناهنجاري‌هاي مادرزادي کروموزومي در برهه زماني خاص مشخص نيست ولي اينکه احساس مي‌شود امروزه اين مسئله بيشتر شده به دليل تشخيص‌هاي به موقع است ،در حالي که پيش از اين امکان اينگونه بررسي ها وجود نداشت.کرم‌پور اضافه کرد: امروزه در برخي از کشورهاي اروپايي و آمريکايي مجوز سقط به زنان بارداري که جنينشان سندروم داون دارد ،داده نمي‌شود و به آنها حق حيات داده شده و حتي مي‌توانند در آينده اين بيماران داراي شغل باشند.

وي گفت:‌در کشور ما متأسفانه استفاده بي‌رويه از سونوگرافي توسط متخصصان زنان صورت مي‌گيرد هر چند که سونوگرافي في‌نفسه مضر نيست ولي استفاده بيش از حد آن مي‌تواند مشکلاتي را به بار آورد به طور مثال آب خوردن نيز زماني که فرد تشنه باشد مشکلي ندارد ولي مصرف بيش از حد آن نيز مشکل‌آفرين خواهد شد.نايب رئيس انجمن راديولوژي خاطر نشان کرد:‌ انجام سونوگرافي در طول دوران بارداري براي زنان داراي شرايط عادي سه بار کفايت مي‌کند ولي متأسفانه امروز متخصصان زنان علي رغم قوانين شفاف اقدام به انجام سونوگرافي هاي متعددو دريافت وجه از بيماران مي نمايند که اين مسئله علاوه بر افزايش احتمال تشخيص نادرست، سبب ايجاد استرس و اضطراب در مادر و حتي سقط جنين به دليل تشخيص اشتباه و يا شرايط روحي مادر مي گردد.کرم‌پور تأکيد کرد: برنامه غربالگري زنان باردار بايد هوشمندانه باشد و تنها در زناني که سابقه بيماري و يا ازدواج فاميلي دارند اين مسئله بيشتر مدنظر قرار گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي