جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 خبرهاازعالم علم 

 کشف اولين نشانگرزيستي بيماري ام اس

يک گروه بين المللي از محققان پس از 12 سال تحقيق توانستند يک نشانگر زيستي شناسايي کنند که امکان تشخيص انواع بيماري ام اس را با يک آزمايش خون در اختيار مي‌گذارد.

به گزارش ايرنا از ساينتيفيک، با وجود اين که بيماري ام اس درمان ندارد، روش‌هاي درماني مختلفي براي کاهش عوارض اين بيماري و جلوگيري از بروز حملات جديد ابداع شده است. اين بيماري سه نوع مختلف دارد که روش‌هاي درماني مورد استفاده براي هريک از اين انواع، متفاوت است.

در حال حاضر پس از تشخيص بيماري ام اس، براي تعيين نوع آن به گذشت زمان طولاني نياز است در اين مدت ممکن است داروهايي به بيمار تجويز شود که فاقد کارآيي لازم هستند. اما نشانگر زيستي جديد امکان تعيين نوع بيماري را با يک آزمايش خون و در مدتي کوتاه با دقت 80 تا 95 درصد فراهم مي‌کند.محققان اميدوارند شناسايي اين نشانگر زيستي امکان توسعه روش‌هاي درماني اختصاصي براي مبتلايان به ام اس را فراهم کند.

محققان در حال حاضر در تلاش براي ساخت يک بسته کلينيکي آزمايش خون براي تشخيص انواع بيماري ام اس هستند.مولتيپل اسکلروزيس (MS) يک بيماري خود ايمني است که در آن سيستم ايمني پاسخ غير متعارفي به سيستم عصبي مرکزي‌ (CNS) مي دهد.سيستم عصبي مرکزي شامل مغز، نخاع و اعصاب بينايي است. سيستم ايمني بدن به طور معمول عوامل خارجي مانند باکتري ها و ويروس ها را مورد هدف قرار مي دهد؛ ولي در بيماري هاي خود ايمني، به اشتباه بافت هاي نرمال از بين مي روند. لوپوس و آرتريت روماتوئيد نيز جزء بيماري هاي خود ايمني محسوب مي شوند.در بيماري ام اس ، سيستم ايمني به ميلين حمله مي کند. ميلين به غلاف چربي اطراف سلول هاي عصبي گفته مي شود. ميلين آسيب ديده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) مي شود که نام بيماري نيز از همين واژه گرفته شده است.زماني که پوشش ميلين يا بافت هاي عصبي آسيب مي بينند، ارسال پيام هاي عصبي مختل مي شود که عوارض مختلفي دارد.مشکلات بينايي، مشکلات تعادل، سوزن سوزن شدن و خواب رفتن انگشتان دست و پا، تغييرات مداوم در عملکرد دستگاه گوارش، ضعف عضلاني و خستگي مفرط از جمله مهمترين علايم اوليه بيماري ام اس هستند.در حال حاضر بيش از 2.3 ميليون نفر در سراسر جهان به ام اس مبتلا هستند و ميزان آن در زنان تقريبا سه برابر مردان است.گزارش کامل اين تحقيقات در نشريه Scientific Reports منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي