جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 انتقال آزمايشي آب رودخانه کرج به تهران  

 کرج - خاکپور

مديرکل حفاظت محيط ‌زيست استان البرز با تاييد موضوع انتقال آزمايشي آب رودخانه کرج به تهران از طريق تونل گفت: تست انتقال آب از تونل به تهران با اجازه مسئولان البرزي انجام‌شده است.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه خبري مديريت شهري کرج، حسين محمدي در پاسخ به سؤالي درخصوص آخرين وضعيت پروژه انتقال تونلي آب رودخانه کرج به پايتخت گفت: مراحل اجرايي اين پروژه مدتي است که به پايان رسيده است.

گفته‌شده انتقال تونلي آب رودخانه کرج يک‌بار به‌صورت آزمايشي انجام‌شده است، محمدي با تائيد اين موضوع گفت: تست انتقال آب از تونل به تهران با اجازه مسئولان البرزي انجام‌شده است.

به گفته مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان البرز در تست انتقال آب سعي شده است که حق آبه رعايت شود تا صدمه‌اي متوجه رودخانه نشود.

محمدي تعيين نياز آبي براساس مطالعات علمي را ضروري دانست و گفت: اين مطالعات در حال انجام است تا اگر روزي آب رودخانه از طريق تونل به تهران منتقل شود بتوانيم از حق‌آبه استان دفاع کنيم و نياز آبي پايين‌دست سد و تونل رعايت شود.

معصومه ابتکار، رئيس سازمان محيط‌زيست کشور در اولين سفر خود به استان البرز درخصوص ضرورت افزايش حق‌آبه رودخانه کرج و حفظ اين حق‌آبه سخن گفته بود و حسين محمدي در پاسخ به اينکه «وضعيت حق‌آبه رودخانه کرج چگونه است»، گفت: براساس تأکيد رئيس سازمان محيط‌زيست که بر حمايت از حق‌آبه رودخانه کرج تأکيد دارند همچنين براساس مصوبه شوراي حفاظت آب استان مطالعه‌اي درخصوص تعيين حق‌آبه اين رودخانه در حال انجام است.

وي با تأکيد بر اينکه در مرحله نخست بايد بدانيم حق‌آبه رودخانه چه ميزان است، گفت: به همين منظور و با همکاري دانشکده پرديس کشاورزي و اداره کل منابع طبيعي استان در حال مطالعه بر روي اين مسئله مهم هستيم تا بتوانيم با تعيين ميزان حق‌آبه رودخانه کرج بتوانيم در جلسه دولت از افزايش حق‌آبه دفاع کنيم.

سال 1385 بود که وزارت نيرو اجراي طرح انتقال تونلي آب رودخانه کرج به پايتخت را در دستور کار قرار داد مسئولان وقت وزارت نيرو به‌ويژه مديران آب منطقه‌اي استان تهران، آلودگي آب رودخانه کرج توسط واحدهاي گردشگري و مسکوني در مسير جاده چالوس را بهانه‌اي براي اجراي اين پروژه مي‌دانستند اما دوستداران محيط‌زيست و برخي صاحب‌نظران بر اين باور هستند که اجراي طرح انتقال تونلي آب رودخانه کرج به تهران آن‌هم از سد اميرکبير نتيجه‌اي جز خشک شدن اين رودخانه و مسير 30 کيلومتري آن تا کرج ندارد.

برخي ديگر از صاحب‌نظران نيز مي‌گويند؛ ازآن جايي‌که رودخانه کرج تنها منبع سطحي تغذيه‌کننده سفره‌هاي زيرزميني آب دشت کرج است انتقال آب اين رودخانه از محل سد کرج به تهران باعث کاهش سفره‌هاي آب زيرزميني در اين منطقه مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي