جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 مواضع ترامپ بر اقتصاد جهان سايه افکنده است؛
  مسيري متلاطم در انتظار بازار نفت است  

 
عليرغم آنکه توليدکنندگان اوپک و غير اوپک در حال کاهش عرضه خود مبتني بر تعهد قبلي هستند، قيمت شاخص نفت خام برنت ممکن است بين 52 تا 65 دلار در هر بشکه در نوسان باشد.

به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ، در حالي که سرمايه‌گذاران با ابهام تشويش و تعليق به سياست‌هاي امريکا نگاه مي‌کنند و با وجود آنکه توليدکنندگان اوپک و غير اوپک در حال کاهش عرضه خود مبتني بر تعهد قبلي هستند، قيمت شاخص نفت خام برنت ممکن است بين 52 تا 65 دلار در هر بشکه در نوسان باشد.

اين پيش‌بيني خو هوي منگ، رييس بخش آسيايي شرکت ويتول از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي تجارت نفت دنيا از روند بازار در سال جاري است.

او همچنين اعتقاد دارد پتانسيل ايجاد يک تغيير در بازار نفت خام در 3ماهه سوم سال 2017 وجود دارد، وضعيتي که طي آن محموله‌هاي نفتي براي تحويل در کوتاه‌مدت، قيمتي بالاتر نسبت به محموله‌هاي آتي پيدا خواهند کرد.

خو مي‌گويد: من فکر مي‌کنم اين بازار به سوي نوسان شديد در حرکت است.

مردم نگران سياست‌هاي ايالات‌متحده هستند. با سياست‌گذاري جديد، بسياري از چيزها به سمت سفته‌بازي حرکت خواهد کرد. بنابراين ما نمي‌توانيم آينده را پيش‌بيني کنيم. ما فقط بايد منتظر باشيم.

نماي کلي نشانگر اين است که عدم قطعيت، بازار نفت خام را احاطه کرده است؛ عدم قطعيتي که از بلندپروازي‌هاي ترامپ ناشي شده است.

در اين وضعيت معامله‌گران در بازارهاي مختلف از ارز گرفته تا فلزات و سهام، در حال تلاش براي تفسير معاني اقدامات رهبر بزرگ‌ترين اقتصاد جهان هستند.

بازار نفت خام، به واسطه مواضع تند دونالد ترامپ عليه ايران به عنوان يکي از توليدکنندگان اصلي نفت خام، برآشفته شده است.

ترامپ همچنين ايده وضع ماليات مرزي را نيز در سر دارد که گلدمن ساکس با وجود قائل شدن شانسي پايين براي اجرايي شدن آن، عنوان کرده است که در صورت عملي شدن مي‌تواند نفت خام را به سوي قيمت‌هاي پايين‌تري بکشاند.

اين وضعيت متلاطم و پر نوسان اما مي‌تواند پاداش و سودهايي بزرگ براي کمپاني‌هاي تجاري همچون ويتول يا رقباي آن مانند گروه ترافيگورا و گروه گلنکور به همراه داشته باشد.

عايدي 1.6 ميليارد دلاري شرکت ويتول در سال 2015 از همين نوسانات قيمتي تقويت شده و به اين حد رسيده بود.

ويتول اما کاهشي 42 درصدي در سود خود براي نيمه نخست سال 2016 اعلام کرد. کاهشي که از فرصت‌هاي کمتر تغييرات قيمت که به نفع اين غول تجارت نفتي جهان تمام مي‌شود، ناشي شده بود.

اين شرکت که کار خود را از روتردام آغاز کرد اما اکنون در نقاط مختلفي از جهان ازجمله جنوا، لندن، سنگاپور و هوستن فعاليت مي‌کند، در طول 20 سال گذشته رشدي قوي را در پي گسترش تجارت نفت خام، نوسانات بزرگ قيمت و اخيرا سرمايه‌گذاري در در ذخيره‌سازي و پالايش نفت خام تجربه کرده است.

تاجران نفت خام عموما به دنبال کسب سود از وضعيت کنتانگو در بازار هستند؛ وضعيتي که در آن قيمت‌هاي آتي بالاتر از قيمت‌هاي فعلي است.

اين وضعيت به معامله‌گران اجازه مي‌دهد نفت خام ارزان را خريداري کرده، در انبارها ذخيره کنند و در نهايت با قيمت بالاتري در آينده به فروش برسانند.

اما با کاهش عرضه نفت خام توليدکنندگان جهاني، بازار نفت خام ممکن است آماده ورود به وضعيت بک وارديشن باشد وضعيتي که در آن قيمت نفت خام روز از قيمت آتي بالاتر است.

رييس بخش آسيايي شرکت ويتول در اين باره مي‌گويد: ساختار فعلي بازار نفت از منظر تجاري، در وضعيتي غيرفعال قرار دارد بنابراين همه در حال نظاره و تماشا هستند.

اما اگر وضعيت بک وارديشن که اکنون در آن نيستيم، پيش بيايد، نگاه مردم به قابليت عملياتي ذخاير شناور نفت خام منعطف خواهد شد و درنهايت اين ذخاير بيرون خواهند آمد.

بهاي نفت خام پس از توافق ماه دسامبر ميان توليدکنندگان اوپک و غير اوپک، در سطح بالاي 50 دلار در نوسان است.

در حالي که کشورهايي مانند عربستان سعودي و روسيه در حال عمل به بخش بزرگي از تعهدات خود در زمينه کاهش توليد هستند معامله‌گران چندان به وضعيت فعلي اعتماد نداشته و از احتمال توليد بيشتر نفت خام امريکا، احساس خطر مي‌کنند. تقويت دکل‌هاي حفاري توليدکنندگان نفت امريکا در اين ماه به 9 دکل رسيد که در 4 سال گذشته بزرگ‌ترين افزايش در تعداد به‌شمار مي‌رود.

خو در اين باره اظهار مي‌کند: مردم تشخيص مي‌دهند که درنهايت خروجي روند رو به رشد قيمت نفت خام، توليدات نفت شيل بيشتر است. ما نيز نشانه‌هايي از اين مساله مي‌بينيم اما اين نشانه‌ها آنقدر بزرگ يا تاثيرگذار نيستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي