جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 احتمال توافق ايران و عمان براي صادرات زيردريايي گاز 

 
در ادامه مذاکرات وزراي نفت ايران و عمان، احتمال توافق دو کشور بر روي صادرات 15 ساله گاز ايران به عمان با احداث خط لوله زيردريايي قوت گرفته است.به گزارش تسنيم، چهارم شهريورماه سال 92 در حاشيه سفر سلطان قابوس، پادشاه عمان به ايران «محمد حمد الرمحي» وزير نفت اين کشور با وزير نفت کشورمان ديدار کرده بود. در اين ديدار «بيژن زنگنه» وزير نفت ايران و «محمد حمد الرمحي» وزير نفت عمان در مجموعه سعد آباد تهران در زمينه صادرات گاز يک يادداشت تفاهم امضا کردند. براساس اين يادداشت تفاهم دو طرف توافق کردند که در مدت بسيار کوتاهي عمليات احداث خط لوله گاز ايران به عمان آغاز شود. صادرات گاز ايران به عمان براي 25 سال برنامه ريزي شد و ارزش گاز صادراتي در اين مدت با توجه به قيمت هاي روز 60 ميليارد دلار تخمين زده شد.

کمتر از يک روز پس از امضاي اين يادداشت تفاهم، شرکت ملي صادرات گاز ايران از مشخص شدن مسير صادرات گاز ايران به عمان خبر داد. بر اين اساس، احداث خط لوله‌اي از رودان به کوه مبارک و از آنجا به سوهار در عمان به عنوان بهترين گزينه ممکن براي صادرات گاز به عمان مطرح شد.

اما مقامات عماني در قبول اين مسير به عنوان بهترين و بهينه ترين مسير احداث خط لوله صادراتي ترديد کردند و عملاً آغاز احداث زيرساخت‌هاي صادرات گاز ايران به عمان به بعد موکول شد.

در سال 92 زمان آغاز صادرات گاز ايران به عمان، سال 94 عنوان شده بود اما با عدم تحقق اين برنامه، امروز وزراي دو کشور دوباره پاي ميز مذاکره نشسته اند. پيگيري هاي خبرنگار تسنيم از محل برگزاري نشست دو تيم ايراني و عماني حاکي از اين است که احتمال توافق دو کشور بر روي صادرات 15 ساله گاز ايران به عمان با احداث خط لوله زيردريايي قوت گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي